Plantenbieb Biezelinge niet om te lenen maar om te ruilen Weststrate had kans zegje te doen Water pas in 2023 terug in zwembad Haestinge 6 Opinie Paardekam Goes Links heeft al zeven jaar wei nig in de melk te brokkelen in Goes. Tot 2014 was de PvdA met mensen als Thijs 't Hart, Henk Hoogerland en Lieven de Leeuw decennialang een factor van belang in de lokale politiek. De sociaaldemocraten leverden steevast een wethouder. Op de pe riode 2006-2010 na dan, toen de PvdA als grootste partij buiten de coalitie werd gehouden na het be roemde biddagakkoord. Vreugde van korte duur In 2010 keerde de PvdA, met Jan de Pooter als wethouder, terug in het college, maar de vreugde was van relatief korte duur. Kort voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2014 blies de Goese afdeling zich zelf op door radicaal te willen ver nieuwen. Henk Hoogerland, voor wie niet langer een belangrijke rol was weggelegd, stapte samen met andere leden uit de partij om ver volgens de Partij voor Goes (PvG) op te richten. De nieuwe partij haalde twee zetels. De PvdA hield er slechts twee van de vijf over. Sindsdien is het huilen met de pet op voor alles wat links is in Goes. De PvdA viel na het debacle van 2014 logischerwijs uit de coa litie. CDA, VVD en SGP/CU, de drie grootste fracties, maken nu al zeven jaar vrijwel onbetwist de dienst uit. Daartegenover staat een versnipperd links. PvdA, GroenLinks, PvG en D66 zijn met twee zetels nu allemaal klein. De SP bezette zelfs nog maar 1 stoeltje in de raad. Maar het speelveld ver andert nu die laatste partij de Goese politiek vaarwel zegt. Raadslid Floor van Lamoen is uit de SP gestapt. Zijn zetel blijft on bezet en de partij doet volgend jaar niet mee aan de gemeente raadsverkiezingen. Daarmee ko men ruim duizend stemmen vrij. Hoofdrolspelers Dat biedt kansen voor links. Maar die moeten wel worden gepakt. Als idealen belangrijker zijn dan het ego steken PvdA en PvG de koppen bij elkaar om in elk geval te proberen weer samen te gaan. De hoofdrolspelers uit de tijd van de splitsing spelen nu niet meer de eerste viool. Stel nu eens dat het lukt. Dan wil ook GroenLinks zich mis schien wel aansluiten. Ook Tholen en Veere kennen gecombineerde PvdA/GL-fracties, dus zo'n gekke gedachte is dat niet. In dat geval kan in Goes een linkse fractie ont staan die weer gewicht in de strijd gooit. Dat maakt ook de lokale po litiek een stuk interessanter. Niets doen kan natuurlijk ook. Dan we ten linkse kiezers zeker dat ze vol gend jaar op een partij stemmen die waarschijnlijk weer aan de zij lijn komt te staan bij het besturen van de gemeente. Willem Adriaansens Biezelinge Vroeger had je de platenbieb, maar in Biezelinge bestaat dankzij Ver- donck sinds kort dus een planten- bieb. Bij de ene kon je platen lenen en bij de andere is het de bedoe ling dat er plantjes worden geruild. Afgelopen dinsdag heeft ze de ruilkast voor haar huis in gebruik genomen. ,,Ik heb er uiteraard wel een tijdje over nagedacht. Zou ik het nou wel doen of toch maar niet? Ik kende ook nog helemaal geen plantenbieb in de buurt. Maar uit eindelijk dacht ik: waarom zou ik het niet proberen? En iedereen re ageert heel enthousiast dus ik hoop dat het wat gaat worden." Het principe van de Biezelingse plantenbieb is simpel: Iedereen kan er wat uithalen als hij of zij er ook maar weer wat in terug doet. Dat kunnen plantjes, stekjes of za den zijn. ,,Het is in ieder geval geen verkooppunt. Ik ben geen winkel", verduidelijkt de initiatiefneem ster. Want de gang naar de winkel moet er eigenlijk juist een beetje Ik heb het er maar druk mee, met al die praatjes mee voorkomen worden, legt Ver donck uit. ,,Ik heb zelf heel veel planten in huis en die kan ik elke keer stekken. Maar je wilt ook we- leens een ander plantje in de ka mer of in de tuin. In plaats van nieuwe te gaan kopen kunnen we beter met elkaar de stekjes ruilen, dacht ik. Het moet ruilhandel wor den zodat je je plantencollectie kan uitbreiden zonder dat je er steeds wat voor hoeft te betalen." Een rondje lopen Volgens Verdonck is het nu een prima moment om met de bieb te beginnen. ,,Het wordt voorjaar en het weer wordt mooier. Mensen kunnen weer naar buiten." En misschien is het door de coronabe perkingen ook nog wel extra leuk. ,,Je bent toch een beetje aan huis gekluisterd in deze coronatijd. Een rondje lopen kan nog wel en als je dan zoiets tegenkomt dan is dat toch hartstikke leuk? In Biezelinge staat de bieb voor de woning van Verdonck aan de Nieuwe Kerkstraat. ,,Het is bij mij aan huis, dus dat is hartstikke makkelijk. Je ziet nog eens wat mensen en dat is ook weer leuk voor de oude mensen hier in de straat. Zo heeft iedereen er een beetje plezier van. En ik heb het er maar druk mee, met al die praat jes", lacht Verdonck. Joeri Wisse Kruiningen De fractievoorzitter van coalitie partij Leefbaar Reimerswaal diende begin deze week bij de ge meente én de provincie een klacht in tegen burgemeester José van Egmond. Daarin stelt hij dat het agendapunt er in vijftien seconden 'doorheen is gejast'. Van Egmond zou als voorzitter van digitale raadsvergadering verzuimd heb ben de wettelijke spelregels te vol gen. Ook schrijft hij: ,,Er werd niet nagegaan wie er aanwezig was door middel van het opnoemen van de namen der raadsleden zo dat zij konden aangeven op men aanwezig/present was of niet." Uit opnames die vandaag zijn ver spreid door de griffie blijkt het te gendeel. Zelfs Weststrate meldt zich 'present'. Vervolgens is te zien dat het agendapunt 40 seconden duurt, waarvan Van Egmond zo'n tien seconden de tijd neemt om te checken of iemand wil reageren. Weststrate beweerde dat hij zijn digitale 'handje' had opgestoken. Op de video is dat niet na te gaan, omdat raadsleden niet in beeld zijn op het moment dat Van Eg- mond aan het woord is. Griffier Je roen van Spijk zegt dat zowel hij als de burgemeester geen handje hebben gezien. Ook benadrukt hij dat Weststrate niet de mogelijk heid heeft genomen de microfoon open te zetten en zo van zich te la ten horen. Over twee weken bespreken de fractievoorzitters en de burge meester hoe de klacht verder moet worden behandeld. Zwembad Haestinge in Sint Maartensdijk blijft dit én vol gend jaar gesloten. Het bad is niet meer geschikt om in te zwemmen maar het renoveren kan pas in 2022 beginnen, een jaar later dan gepland. Vleermuizen zijn daar de oor zaak van. Die zitten naar alle waarschijnlijkheid in de oude sporthal, waar ook technische onderdelen van het zwembad zitten. Dat gebouw zou gesloopt worden in de plannen. Vermoed wordt ook dat een kerkuil zich schuilhoudt in het gebouw. Dat betekent dat eerst uitge- breide onderzoeken gedaan moeten worden. Ook moet ont heffing aangevraagd worden bij de provincie, wat volgens de ge meente tussen de drie en vijf maanden kan duren. De renovatie van het bassin kan dan pas in 2022 beginnen. De zaken afzonderlijk aanpakken kan volgens de gemeente niet, omdat ze met elkaar verbonden zijn. Stiekem hoopt de gemeente dat alles in de loop van het zwem- seizoen 2022 afgerond is en het zwembad open kan. Maar die kans is klein, erkent ze. ,,Sei- zoen 2023 is waarschijnlijker." donderdag 4 maart 2021 Exit van SP biedt kansen voor links Rob Met het verdwijnen van de SP uit de lokale politiek valt er voor de linkse Goesenaar wat minder te kiezen. Maar voor het linkse smaldeel als geheel biedt het vertrek van de partij kansen. Dan moeten mensen wel over hun eigen schaduw heen springen en het verleden het verleden laten. ,,Ik ben zelf een heel grote plantenfan", vertelt Hypatia Verdonck uit Biezelinge. ,,Zeg eigenlijk maar gewoon planten- gek. En daar moest ik iets mee doen. Toen ik overal in het dorp van die kastjes zag met boeken erin dacht ik: ik ga dat met planten doen." -Hypathia Verdonck over de aanloop bij haar plantenbieb Marien Weststrate heeft wel degelijk de kans gehad om zijn zegje te doen tijdens een beslo ten vergadering van vorige week. Dat valt op te maken uit vrijgegeven videobeelden (zie onder). De griffier en vijf van de zes fracties van de Reimers- waalse gemeenteraad weer spreken de beweringen van Weststrate dat het besluit 'niet integer en ordentelijk' is geno men en daarom vernietigd zou moeten worden. Kijk op de site bij /bevelanden SINT-MAARTENSDIJK Hypathia Verdonck bij de kast met planten voor haar huis in Biezelinge. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51