Ongeloof na aanval op coronateststraat met een explosief Kappers zijn overal volgeboekt Gezondheidsraad: Vitamine D is geen wondermiddel 4 CORONA Na maanden weer op de kappersstoel De kappers zitten de komende weken bomvol. De eerste mini-versoepeling van de lockdown wordt massaal omhelsd. ,,Nu krijgt Nederland weer hoop.'' Voor kwetsbare groepen is het wel verstandig extra vitamine D te nemen. De Gezondheidsraad doelt met kwetsbare groepen op kinderen tot 4 jaar, zwangere vrouwen, vrouwen van boven de 50 en mannen van boven de 70. Aan die groepen wordt al ge adviseerd om 10 microgram vi tamine D per dag te slikken. Vi- cevoorzitter van de Gezond heidsraad Marianne Geleijnse: ,,Feit is dat dit advies heel slecht wordt opgevolgd.'' Er is volgens de raad 'hele grote winst te be halen' als mensen dat advies wel zou opvolgen. In oktober riepen hoogleraren immunolo gie, wetenschappers en dokto ren iedereen op vitamine D te slikken. Volgens hen is de kans dat je corona oploopt kleiner en als je tóch ziek wordt, kan de ziekte minder ernstig verlo pen. Staatssecretaris Blokhuis van VWS vroeg de Gezond heidsraad vervolgens om advies. De afwachtende houding van de Gezondheidsraad schiet bij de wetenschappers in het ver keerde keelgat. Het 'frustreert' hoogleraar immunologie van de Wageningen Universiteit Huub Savelkoul. ,,Er zijn steeds meer studies die het voordeel van vi tamine D aantonen. Het lijkt alsof het ons niks interesseert dat er mensen in het ziekenhuis komen en doodgaan.'' Geleijnse: ,,Ik snap dat de be hoefte er is, maar vitamine D is geen wondermiddel.'' Uitgerekend in de regio waar het aantal coronabesmettingen de afge lopen dagen hard opliep en er sprake is van een lokale, nieuwe uitbraak, krijgt de GGD het zwaar te verduren. Volgens de politie gooide iets voor zeven uur iemand een metalen pijp van zo'n 10 centi meter gevuld met explosief materi aal naar de teststraat aan de Mid denweg in Bovenkarspel. Wat volgde was een oorverdo vende knal waardoor tientallen omwonenden rechtop in bed zaten. Buurtbewoonster Dimmie Ver vorst die vlak achter de teststraat woont, was toevallig net wakker. ,,We hoorden daar wel vaker knal len, vooral rond oud en nieuw. Maar dit was echt veel harder. De ramen trilden", zegt Vervorst. Eerst dacht ze nog dat het mis schien om een plofkraak van een geldautomaat ging. Maar al snel werd duidelijk dat de teststraat ach ter hun huis het doelwit was. Op internet las ze dat de Explosieve Opruimings Dienst (EOD) werd ingeschakeld. ,,Dat was wel even naar, want wij hoorden maar niets. We hadden geen idee of we veilig in ons huis zaten of niet." Waarom de GGD doelwit werd, is nog een raadsel, maar de politie houdt rekening met een doelbe wuste actie. ,,Dat explosief komt er niet spontaan te liggen, natuurlijk. Maar je weet pas wat de reden is als je een verdachte te pakken hebt", laat een woordvoerder van de poli tie weten. mand het op deze specifieke test straat had voorzien", zegt woord voerder Harry Katstra. De schade aan de loods viel uit eindelijk mee. De beveiliger die in het pand was, raakte niet gewond en kon zelf de politie bellen. Directeur Edward John Paulina van de GGD Hollands Noorden re ageerde 'geschokt, ontdaan en ook een beetje boos' nadat hij zelf een kijkje bij het pand had genomen. ,,Maar ik ben vooral verdrietig dat mensen hiertoe in staat zijn, terwijl degenen die hier werken een pan- demie bestrijden.'' Premier Mark Rutte noemt de aanval 'echt ver schrikkelijk, echt schandalig'. De drukte is niet zo gek. De kap pers zijn ruim tweeënhalve maand verplicht dicht ge weest. In die tijd groeide een gemiddelde haar tussen de 2 en 4 centimeter. Dat kan dus ook uitgroei zijn. En wie medio december eigenlijk aan een knipbeurt toe was, ziet er al helemaal niet meer uit. Nederland smachtte naar heropening van de kappers, liet kappers- bond Anko vorige maand al onderzoeken. Dat was voor veel mensen (91 procent) be langrijker dan heropening van horeca, winkels of sportscholen. Want een goed kapsel vindt 60 procent van de Nederlan ders zeer belangrijk voor hun 'welzijn en welbevinden'. En dan niet alleen vanwege de coupe maar ook omdat het praatje - veel mensen gaan wekelijks - belangrijk is. Oké, donderdag 4 maart 2021 GO Op basis van wetenschappe lijke onderzoeken is het vol gens de Gezondheidsraad 'niet te beoordelen' of vita mine D slikken bijdraagt aan het voorkomen van corona. Marcia Nieuwenhuis Den Haag Na een uitgebrande teststraat op Urk vorige maand, is er op nieuw een GGD-teststraat aan gevallen. Zelfs een extra inge huurde beveiliger kon niet voor komen dat er in Bovenkarspel in alle vroegte een explosief af ging. De schade viel mee, maar de verontwaardiging is groot. Raymond Boere Bovenkarspel Volgens omwonenden is er sinds kort wel 24 uur beveiliging in het pand aanwezig. De GGD Hollands Noorden laat weten dat bij alle test locaties in deze regio dag en nacht beveiligers zijn gekomen na de avondklokrellen eind januari. ,,Dat was een preventieve maatregel, die paste bij de sfeer die er in Neder land ontstond. We hebben geen concrete signalen gekregen dat ie t Er is een metalen pijp met explosief materiaal gegooid, beveiliger ongedeerd Kapsalon Haarlijn uit Oud-Beijerland be leefde gisteren een drukke dag en hield de deuren tot 20.00 uur geopend. Onder de vele klanten die een afspraak hadden weten te bemachtigen waren Da- mian de Korver (laatste knipbeurt in no vember), Reza van der Grijn (laatste knip beurt voor haar was vorig jaar juli) en Jan den Hartigh (bracht drie maanden gele den voor het laatst een bezoek aan de kapper). 'Ontdekt dat ik naast blond ook grij s ben' Ton Voermans Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4