'Gemeente zou moeten uitdragen dat deze mensen ook welkom zijn' Esmee verloor haar vader aan kanker en helpt nu Kika Snelle doorsteek naar Bos van de Toekomst is terug 6 4 VRAGEN OVER LHBTI-BELEID^ Onze doelstelling is om iedereen als gelijkwaardig te behandelen Esmee McLean (9) vindt het soms moeilijk om over het verlies van haar vader te praten, maar ze wil het graag. ,,Ik vind het heel belang rijk om te vertellen wie mijn papa is en hoe bijzonder hij is." Om haar hals draagt ze een hartje met daarin zijn as. ,,En ik heb een pop van papa, die op hem lijkt." Rich McLean werd 37 jaar oud en woonde in de Canadese stad To ronto. Hij ging in vriendschap uit elkaar met Esmees moeder Wendy en ze zagen elkaar zo vaak moge lijk. Esmee bezocht haar vader elk jaar met haar moeder of hij kwam naar Kloosterzande toe. Esmee heeft fijne herinneringen aan de reizen naar Canada. ,,We gingen altijd samen bagels halen." Ze draagt ook met trots een rood Ca nadees T-shirt, dat ze daar gekre gen heeft. Esmee en Rich hadden elkaar We hebben elkaar nog veel gezien via de telefoon, maar knuffelen kon niet ruim een jaar niet gezien om ver schillende redenen, maar vorig jaar april zou hij voor een paar we ken naar Nederland komen. Maar hij kreeg plots een longontsteking en had veel vocht in zijn longen", vertelt Esmee. ,,Hij moest naar het ziekenhuis. Het bleek geen long ontsteking te zijn maar Ewing sar- coomkanker." Na de diagnose ging het heel snel. Op 20 maart werd Rich ziek en op 15 mei overleed hij. Twee dagen later zouden Esmee en Wendy naar Toronto vliegen. Maar het was te laat. ,,We hebben elkaar nog veel gezien via de telefoon, maar knuffelen of samen nog iets leuks doen, kon niet", vertelt Es- mee. Vooral kinderen Als het weer kan, vliegen Esmee en Wendy naar Canada om zijn gedenkplek te bezoeken. Esmee wil ter nagedachtenis aan haar va der ook iets belangrijks doen. Ze doneert haar lange blonde haren al en wil geld inzamelen voor onder zoek. Omdat vooral kinderen te maken krijgen met het de zeld zame Ewing sarcoomkanker, heeft ze Kika gekozen voor haar inzame lingsactie. Tot 15 mei kan er gedoneerd worden en op zaterdag 20 maart houdt Esmee een tuinverkoop. Ze gaat eigen spulletjes verkopen om geld op te halen. Doneren kan via de website ac- tievoorkika.nl/team-mclean. Tij dens de tuinverkoop staat er ook een collectebus voor donaties. De lawaaipapegaaierige reigers zijn terug op hun vaste nestelstek, de bloemetjes komen weer boven én de toegang naar het Bos van de Toekomst in het Schuddebeurse bos is in ere hersteld. Het voorjaar kan beginnen Op de plek van het oude brugge tje is een dam aangelegd, waar door mensen voortaan weer via de korte route bij de gedenkbomen kunnen komen en er een écht rondje kunnen lopen. Het oude houten bruggetje was op. Het hout was verrot en het loopgaas versleten. Toen na in spectie bleek dat ook de dragers hun beste tijd hadden gehad, werd de brug vorig jaar zomer wegge haald. Ook met rolstoel Met de belofte dat er een aarden wal, met buis voor de doorvoer van water, voor terug zou komen. Die heeft nauwelijks onderhoud nodig en is breder, waardoor je ook in rolstoel de doorsteek kunt maken. De aanleg heeft even op zich la ten wachten, licht boswachter Marijke Lieman van Staatsbosbe heer toe in het boswachtersblog Aan Zee. Het bos is in de winter snel drassig. Met het zwaar mate rieel dat nodig was voor de aanleg van de wal rijd je de paden kapot. donderdag 4 maart 2021 Esmee McLean bij een foto van haar en haar vader. foto anne hana Nee, er wordt op Schouwen-Dui- veland misschien niet zo snel een homo in elkaar geslagen op straat. Maar dat wil niet zeggen dat je wordt geaccepteerd als je je anders voelt en uit. De ge meente Schouwen-Duiveland negeert dat, vindt de lokale LHBTI-gemeenschap. Hoe zit dat? Vier vragen aan wethouder Ankie Smit en Wim Fonteine na mens de LHBTI-vertegenwoordi- gers van Schouwen-Duiveland. Valeska Nastaly Zierikzee j Wat doet Schouwen-Duiveland nu voor LHBTI'ers? I AS: ,,We hebben op dit moment geen beleid op het gebied van LHBTI of diversiteit. Wel is onze al gemene doelstelling op het sociaal domein om iedereen als gelijkwaar dig te behandelen." WF: „Drieënhalf jaar gesprekken voeren met de gemeente heeft nog tot niets geleid. Ik vind het schoffe rend als je zo met je mensen om gaat." 2 Wat mist er voor deze doel groep? AS: ,,Er is nog steeds sprake van discriminatie blijkt uit Zeeuwse cijfers. Mensen voelen zich niet se rieus genomen. Daar kunnen we meer aan doen als gemeente." -Ankie Smit, wethouder WF: ,,Alles. We willen dat de ge meente ook iets voor deze inwo ners gaat doen en gaat uitdragen dat deze mensen ook welkom zijn. Er mist een beleidsplan voor wat de gemeente op dit gebied gaat doen. Wij vragen niets dat ten koste gaat van andere inwoners, we vragen al leen: help deze mensen." 3 Wat moet er als eerste ge beuren? AS: ,,Wij vinden het belangrijk om de bewustwording en zicht baarheid te vergroten. Zo komt er een expositie Queer van het anti discriminatiebureau in het gemeen tehuis. Ook willen we het onder de aandacht brengen bij zorginstellin gen en scholen." WF: ,,Wij willen dat de gemeente zichtbaar laat zien dat ze de LHBTI-gemeenschap serieus neemt. Het minimale is op 11 okto ber, op Coming-Outdag, de vlag hij sen. Dat hoeft niet per se de re- genboogvlag te zijn, maar doe dan de progress pride-vlag, die ook de zwarte gemeenschap represen teert. Daarmee geef je een zicht baar signaal af. Nu is Schouwen- Duiveland de enige gemeente in Zeeland die de vlag niet hijst. Als je die vlag hijst, gaan mensen vragen waarom hij wappert. Dan maak je het bespreekbaar." 4 Waarom is aandacht voor LHBTI'ers zo belangrijk? AS: ,,Wij willen graag als ge meente dat iedereen mee kan doen en zichzelf kan en mag zijn. Wij richten ons daarbij niet alleen op de LHBTI'ers, maar willen een bre der diversiteitsbeleid voor groepen die meer aandacht kunnen gebrui ken. Daar stellen we subsidie voor beschikbaar." WF: „Mijn zoon was 13 jaar toen hij uit de kast kwam. Ik heb aan den lijve ondervonden hoe hij dat erva ren heeft. Hij werd totaal gene geerd. Volledig buitengesloten wor den is soms nog erger dan pesten. Hier op het eiland praten mensen er gewoon niet over. Veel jongeren verlaten na de middelbare school het eiland, omdat ze hier niet kun nen zijn wie ze willen zijn. Daarom mag de gemeente hierop actiever zijn." Esmee (9) uit Kloosterzande mist haar vader uit Canada ont zettend. Hij kreeg een zeld zame soort kanker en overleed twee dagen voordat Esmee naar hem toe zou vliegen. Ter nagedachtenis aan hem en om anderen te helpen, houdt ze een inzamelingsactie voor Kika. Sophie Stockman Kloosterzande - Esmee McLean Esme Soesman Schuddebeurs Y-V. Werk aan de aarden wal die het oude bruggetje vervangt. foto katja van noor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49