V Siroop vraagt 30 kilo magnoliabloemblaadjes m 12 ZEELAND LESPROGRAMMA SCHOLIEREN Een gesprek over menstruatie vormt de aftrap voor een lesprogramma over feminisme op Scheldemond College in Vlissingen en op Nehalennia in Middelburg. Op 8 maart, Internationale Vrouwendag, krijgen de leerlingen gratis tampons en maandverband in het kader van de campagne #bloedserieus. Tien Nederlandse scho len doen mee aan het onderwij sprogramma De Lessen van Dolle Mina, aangeboden door kennisinstituut Atria en educa tieplatform F- site. Hiermee komt de ge schiedenis van de tweede femi nistische golf het klaslokaal ingerold. De ac tiegroep Dolle Mina eiste vijftig jaar gele den verbetering van de po sitie van vrouwen. Met vier les pakketten en vier kennisclips krij gen de middelbare scholieren in zicht in deze tweede feministische golf, en hoe die tot op de dag van vandaag doorwerkt. Geheel in de geest van de Dolle Mina's krijgt het lespro gramma een speels begin met de cam pagne #bloedse- neus. Nog al tijd is praten over men- V struatie voor veel leerlin gen taboe. Met de actie #bloedserieus worden jonge ren aangemoe digd in gesprek te gaan over dit taboe. Opmerkelijk: tien procent van de jongeren zegt niet genoeg geld te hebben om menstruatie- producten te betalen. Ook deze 'menstruatiearmoede' wil #bloed- serieus bespreekbaar maken. Van daar de gratis tampons en het maandverband, gesponsord door het merk Yoni. Noortje Willems van Atria: ,,Ondanks de knipoog en de speelse insteek gaat het hier om serieuze onderwerpen. Denk ook aan openbaar plasrecht voor vrou wen. Want waar kunnen die te recht als ze nodig moeten? Uri- Dolle Mina was slim, grappig en sexy. En natuurlijk is daar later weer een reactie op gekomen -Noortje Willems, Atria noirs en plaskrullen zijn er alleen voor mannen. In een van de clips laten we horen wat scholieren hierover zeggen. Het is de bedoe ling dat de leerlingen daar verder over praten." Slim, grappig en sexy Het lesprogramma blikt ook naar het verleden terug, met origineel archiefmateriaal uit de jaren ze ventig. ,,Dolle Mina is in 1969 op gericht. In 1970 hielden ze hun eerste actie." Wie denkt dat het hier gaat om vrouwen met kortge knipte koppies, prominent oksel- haar en tuinbroeken, heeft het mis. ,,Dolle Mina was slim, grap pig en sexy. En natuurlijk is daar later weer een reactie op gekomen van vrouwen die zich niet in Dolle Mina herkenden, onder meer van lesbische vrouwen en vrouwen van kleur. Ook dat komt in het les programma terug." De Lessen van Dolle Mina zijn vanaf8 maart gratis te downloa den via de websites van kennisinsti tuut Atria en educatieplatform F-site. Via een vlog spreken Dolle Mina's van nu als Madelijn van den Nieuwenhui- zen, Nanoah Struik en Milou Dee- len de klas toe. Ook Dolle Mina's van toen geven de klas een bood schap mee. Searoop van JB Diesch is bezig met de ontwikkeling van - voor zover bekend - de allereerste commerci eel geproduceerde magnoliasiroop. De magnolia smaakt enigszins naar gember en roos. Wie zijn bloem blaadjes inlevert, krijgt er wel iets voor terug: een flesje siroop van de eerste productie. Die komt, als alles goed gaat, dit najaar op de markt. Eerst moet het recept bedacht worden voor deze siroop, die bij Biosfeer in Groede De bloembladen moeten meteen bij de bloei geplukt worden 'ontwikkeld' wordt. Toegevoegde botanische kruiden moeten het streekproduct zijn Zeeuwse karak ter geven, want de bloem zelf is niet Zeeuws of zelfs maar inheems. De magnolia is een van de eerste bomen die in de lente bloeit, nog vóór de bladeren aan de boom ko men. Afhankelijk van de soort en de weersomstandigheden bloeit de magnolia - ook wel tulpenboom of beverboom genoemd - soms twee keer: één keer in april en een tweede keer in juli of augustus. Ui teraard zijn alleen onbespoten bloemen bruikbaar. Weinig be kend is dat van de bloemen thee kan worden gezet en dat ze eetbaar zijn. De bloemen zouden zelfs ge neeskrachtig zijn. Althans, volgens de Chinese traditionele genees kunde. De bloembladen moeten net na het opengaan van de knoppen ge plukt worden. Ze kunnen worden ingeleverd bij JB Diesch aan de Lange Noordstraat 48 in Middel burg. Mailen om ze op te laten ha len is ook een mogelijkheid: margot@jbdiesch.nl. donderdag 4 maart 2021 GO Dolle Mina knipoogt naar jeugd van nu Ondine van der Vleuten Vlissingen 1 Kijk op de site bij /video Als het aan de siroopmakers van Searoop ligt, staan de magno lia's dit jaar niet lang in bloei. Searoop roept de Zeeuwen op de bloemen te plukken en in le veren. Voor 12.000 flessen magnoliasiroop zijn dertig kilo bloemblaadjes nodig. Ondine van der Vleuten Middelburg Alleen als de bloemen onbespoten zijn, komen ze in aanmerking voor verwerking in de siroop. foto javier etxezarreta/epa Ori van Gelderen, Louise Barati, Robin Ramos en Lara Roos (vlnr), de scholieren die onderwerpen aansnijden in de kennisclips over Dolle Mina. foto els zweerink/iav-atria

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40