NIEUWS 3 CORONA VACCINATIE Alle Nederlandse volwassenen die dat willen, kunnen voor begin juli een coronaprik krijgen, voorspelt minister De Jonge. Vanwaar dat plotselinge optimisme, en wie is vlug aan de beurt? 1 Laten we maar met dat laatste beginnen. Bij wie valt de brief snel op de mat? De GGD's zijn bij het prikken van de mobiele 8o-plus- sers met het Pfizer-vaccin inmiddels toegekomen aan de jongste categorie, de 80- tot 84-jarigen. Wie in deze leeftijdsgroep valt en nog geen uitno diging heeft gehad, zou die dus heel snel moeten krijgen. Daarna is het meteen de beurt aan de categorie 75 tot 79 jaar, te beginnen met de oud sten. Weer later volgen 70- tot 74-ja- rigen en 65- tot 69-jarigen. Daarnaast zijn huisartsen in Zee land, Limburg en Noord-Brabant al druk met het inenten van 63- en 64- jarigen en mensen met het syndroom van Down of morbide obesitas. Ze doen dat met het AstraZeneca-vac- cin. Zodra er meer van dat vaccin be schikbaar is, zal dit in andere provin cies ook gebeuren en kunnen ook de 60- tot 62-jarigen een prik krijgen. Daarna is het de beurt aan de 50- tot 59-jarigen en 1 miljoen mensen met een medische indicatie, zoals hart- en longproblemen. En intussen gaat het vaccineren van zorgmede- werkers en bewoners van zorginstel lingen ook gewoon door. Aan het eind van de rit kunnen ook de jongere en gezonde volwassenen een vaccinatie halen. Wanneer het zover is, is nu nog niet te zeggen. So wieso geldt bij alle bovengenoemde categorieën dat het ministerie van Volksgezondheid, het RIVM en de GGD nog geen exacte data kunnen geven. Daarvoor zijn de leveringsdata en -aantallen nog te onzeker, stellen ze. Een groep waarover nog onduide lijkheid bestaat: de 65-plussers die niet mobiel genoeg zijn om naar een GGD-locatie te reizen. Zij zouden worden ingeënt door hun huisarts, maar met welk vaccin dat moet ge beuren is nog niet bekend, zegt een woordvoerder van de Landelijke Ver eniging van Huisartsen. Mogelijk komt het AstraZeneca-vaccin in aan merking. Maar daarvoor moet de Ge zondheidsraad wel met een nieuw advies komen, want nu mag dat vac cin alleen voor mensen tot en met 64 jaar worden gebruikt. 2 Maar goed: iedereen die dat wil, krijgt dus voor begin juli een prik. Eerst had minister De Jonge het over de herfst! Vanwaar dat plotselinge optimisme? Het is be kend dat de minister van Volksge zondheid niet vies is van een (te) op timistische voorspelling op zijn tijd. Maar met de belofte dat elke Neder landse volwassene voor de zomer in elk geval één vaccinatie kan krijgen, wachtte Hugo de Jonge erg lang. De ze krant berekende al in december dat er in principe genoeg vaccins zouden zijn om dat te doen, maar tot nu toe trapte het kabinet op de rem. De belangrijkste reden: de beloftes van farmaceuten over het aantal te leveren vaccins bleken allesbehalve spijkerhard. Vooral AstraZeneca stelde een paar keer hevig teleur. Nu die farmaceut beterschap heeft be- loofd, Pfizer/BioNTech de leveringen vanaf april opvoert naar een half mil joen doses per week, Moderna einde lijk serieuze aantallen gaat leveren en het in Nederland ontwikkelde vaccin van Janssen waarschijnlijk volgende week goedgekeurd wordt, durft De Jonge zich optimistischer uit te spre ken. De rekensom die op het ministerie wordt gemaakt, is de volgende. Er zijn in Nederland grofweg 14 miljoen volwassenen, van wie er naar schat ting zo'n 11,5 a 12 miljoen een vaccin willen. Aan het einde van het tweede kwartaal zijn er in totaal zo'n 21 mil joen doses vaccin ons land binnen gebracht. Het ministerie denkt dat daarmee eind juni zo'n 18 miljoen prikken gezet kunnen zijn. Als je ook nog eens bedenkt dat van het Janssen-vaccin maar één prik nodig is - en daarvan worden voor eind juni 3 miljoen doses verwacht - dan moet het wel héél gek lopen wil er niet genoeg vaccin zijn voor ieder een, is de conclusie die ook De Jonge nu in het openbaar durft te trekken. 3 Mogen we erop vertrouwen dat de GGD's en huisartsen die aantallen aankunnen? De cij fers van de laatste weken geven in elk geval vertrouwen. Was Nederland in de eerste weken van het jaar het la chertje van Europa, inmiddels heb ben we ons qua gezette coronaprik- ken stevig in de subtop genesteld. Zo hebben we het eerder veel geroemde Duitsland al ruim ingehaald. Vorige tin de loop van het tweede kwartaal zal het pas echt hard gaan met vaccineren week werden er volgens het ministe rie 320.000 vaccins toegediend, in het tweede kwartaal wordt zelfs reke ning gehouden met pieken tot 2,5 miljoen inentingen per week. Er zijn inmiddels zestig GGD-priklocaties, de bedoeling is dat het er honderd worden. Betekent dat dat alles inmiddels goed gaat? Dat is overdreven. Bij de megaoperatie die het vaccineren is, gaat nog altijd van alles mis. Zo wor den 80-plussers die een afspraak wil len maken soms van hot naar her ge stuurd, omdat priklocaties al zijn 'volgeboekt'. Wie toch dicht bij huis geprikt wil worden, moet daarom soms lang wachten voor er eindelijk een plekje is. Ook zijn er veel mensen die wel onder een categorie vallen die in aan merking komt voor vaccinatie, maar die nog altijd geen uitnodigingsbrief hebben gehad. Vanuit de overheid wordt richting deze mensen weinig anders gecommuniceerd dan: wacht rustig af, de brief komt vanzelf. Maar er zijn uitzonderingsgevallen bij wie dat niet zo is. 4 En hoe staat het met de men sen die jonger zijn dan 50 jaar en gezond? Ga ervan uit dat het sowieso mei wordt voordat deze groep een brief krijgt. Met de week zal het aantal vaccins dat geleverd wordt toenemen, wat betekent dat het in de loop van het tweede kwar taal écht hard zal gaan. Intussen zijn er nog miljoenen ouderen, zorgme- dewerkers en mensen met een medi sche indicatie die eerder aan de beurt zijn. Ook bij gezonde 50-minners is de verwachting dat de oudsten het eerst aan de beurt zijn, al is dat nog niet besloten. Is het wel zo, dan krij gen de 49-jarigen het eerst een brief op de mat, en de 18-jarigen het laatst. donderdag 4 maart 2021 GO een prik vóór begin juli Chris van Mersbergen Er zijn inmiddels zestig GGD-priklo- caties, zoals deze in Amersfoort. Het moe ten er honderd wor den. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3