EENS EEN ZEEUW... 9 Ralph Oomen (28) groeide op in Sirjansland waar zijn ouders een melkveebedrijf hadden. Van het spelen in strobalen ging het na verloop van tijd tot studeren in Taiwan. Inmiddels woont hij in Rotterdam. ,,Het bruisen de stadsleven is fijn. Tegelijkertijd raast alles hier voorbij, vandaar dat ik mij op zijn tijd graag naar Sir begeef." ,,Op een jaartje na. Ik ben niet in Zeeland geboren, maar in Breda. Op mijn eerste jaar werd de boer derij van mijn opa en oma ver kocht. Die moest plaatsmaken voor stadsuitbreiding, waaronder het Rat Verlegh-stadion van NAC. Het moment voor mijn vader om de zaak over te nemen. Op zoek naar een nieuwe boerderij. De mooiste stond in Sirjansland. Ik zelf ben dus niet geboren, maar wel getogen als Zeeuw." Hoe was je jeugd? ,,Ik groeide op in, of eigenlijk bui ten, Sirjansland. Mijn twee jaar jongere broertje is wel op de Zeeuwse klei geboren. Ik herinner mij het vele buitenspelen met buurmeisjes. Hutten bouwen van strobalen. Ik was een boekenwurm en voelde mij aangetrokken tot al les wat een scherm had. 's Zomers zwemmen en krabben vangen op een klein dijkje vlakbij." ,,Bruinisse. Openbare basisschool De Meerpaal. Ik was als kind snel bang. Voelde mij daarom snel ge pest. Desondanks denk ik nog graag terug aan die tijd. Ik had op school zeker ook leuke vriendjes en vriendinnetjes en leerde bij voorbeeld genadeloos handeldrij ven met Pokémonkaarten. Na de basisschool ging ik naar de Pieter Zeeman in Zierikzee. Dagelijks werd ik door weer en wind op mijn tweewieler gezet door mijn ouders. Pas bij windkracht zes mocht ik weggebracht worden of met de bus. Hoewel ik daar toen regelmatig chagrijnig om was, ben ik ze er nu eeuwig dankbaar voor. Ik ben fanatiek duursporter in mijn vrije tijd, dankzij de conditie die ik daaraan overhield." ,,Yep. Op mijn achttiende verjaar dag hoorde ik dat mijn plannen om in Rotterdam Internationale Bedrijfskunde te gaan studeren mochten doorgaan. Hoewel ik eerst Zeeland niet wilde afschrij ven, omdat ik er mijn hebben en houwen had, merkte ik na een halfjaar dat het op- en neerreizen me toch te veel werd. Ik miste veel evenementen en feestjes die mijn medestudenten hielden. Daarom ging ik op kamers." ,,Het studeren ging me goed af. Op mijn twintigste mocht ik een se mester op uitwisseling. Ik wilde graag naar Azië. Het opkomende continent intrigeerde mij evenveel als de mystieke culturen. Ik had een paar bestemmingen op mijn lijstje gezet waarvan ik had begre pen dat ze relatief toegankelijk en verwesterd waren: Singapore, Hongkong, Taiwan. Dat laatste land werd het. ,,De eerste vier maanden smaak ten naar meer. Ik was héél geïnte resseerd in het nieuws dat er door de Taiwanese overheid een studie- beurs werd aangeboden voor ver dere studies en wilde dolgraag de taal leren. Meer van het land zien dan ik in vier maanden en met mijn beperkte spaargeld kon. Ik heb me aangemeld om met die beurs er twee jaar aan vast te plak ken. Het avontuur van langer wo nen in het buitenland trok. Er is iets moois aan het lopen door mil joenensteden en subtropische bossen waar ik ook nu nog niet ge noeg van heb." ,,Enorm gastvrij en ontwikkeld. Er was niet echt sprake van een cul tuurshock. Héél veel aan het leven is daar anders. Het was er dood normaal om voor een paar euro buiten de deur te eten, in plaats van zelf te koken. Die eetcultuur mis ik nog steeds. Verder liep je, als je de smog en enorme drukte even zat was, binnen een halfuur tje van de stad een jungleberg op. Of een hotspring in. Om even lek ker uit te blazen. Dat laagdrempe lige avontuur is fantastisch." ,,Ja. De rust van Zeeland vind je niet in een land met ruim 23 mil joen inwoners op iets meer opper vlakte dan België. En van die op pervlakte is meer dan de helft ruig gebergte. De meeste muren bin nenshuis lijken van karton, zo dun. Ik was blij dat mijn ouders mij ieder jaar tijdens Chinees Nieuwjaar (verreweg de langste vrije periode) weer even terug im porteerden. Kon ik ze weer zien en even bijkomen. Stomverbaasd dat ik in Zeeland twintig minuten door de polder kon wandelen zon der een auto tegen te komen." ,,Het Mandarijn (de taal) en de Taiwanese cultuur draaien meer om context en interpretatie dan dat ik gewend was. Klein voor beeld: een echte Taiwanees vraagt je of je gegeten hebt als hij wil we ten of het goed gaat. Een overblijf sel van de tijd dat er nog schaarste heerste onder Japanse heerschap- Er is iets moois aan het lopen door miljoenensteden en subtropische bossen waar ik ook nu nog niet genoeg van heb pij. Doe mij dan maar: 'Oe is 't noe'? De doorslag om echt weer weg te gaan, is de gigantische hië rarchie. Die zit overal ingebakken. De gedachte daaraan kon ik niet verkroppen. Ik zou jarenlang moe ten werken voor mensen, waar ik zonder meer alles van moest aan nemen." Terug naar Nederland dus. ,,Ik ben alweer vier jaar terug in Nederland. Woon in de Rotter damse wijk De Esch. 's Zomers lo pen er hier soms schapen op het dijkje achter het flatgebouw. Dat voelt vertrouwd. Ik heb een baan bij een, toch nog best hiërarchisch, accountantskantoor. Maandelijks bezoek ik mijn ouders in Zeeland. Jaarlijks kom ik nog naar de Zie- rikzeese Havendagen. Kom ik veel van mijn oude klasgenootjes van de middelbare school tegen. Bijna allemaal inmiddels vertrokken uit Zeeland, maar bezoeken van de Havendagen blijft toch traditie." ,,Ik kom er nog altijd dolgraag, vind het er heerlijk. Op een dag wil ik wel weer terug naar die rust en vrijheid." donderdag 4 maart 2021 'Het avontuur van langer in het buitenland wonen, trok me aan' Ralph Oomen is nu een stadse jongen, maar groeide op in Sirjansland. foto ralph oomen Gerrit van Loon Je bent net geen 'echte' Zeeuw, toch? Waar stond je basisschool? Daarna studeren? Je bleef niet in Rotterdam. Hoe beviel het daar? Wat is Taiwan voor een land? Had je die rust nodig? Hoe ging je om met de taal? -Ralph Oomen Zou je terug willen naar Zee land?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37