Stortvloed aan protesten tegen nieuw Britannia 7 STRUIKELSTENEN KEIEN VOOR VERMOORDE JODEN UIT DOMBURG EN VEERE Ook in Domburg en Veere worden struikelstenen geplaatst die herinneren aan Joden die daar ooit woonden, maar werden vermoord in de kampen. JACOB MACHIEI. TAVTELBAIJM Twee bronskleurige keien herinneren er straks aan dat in de oude villa Dorpzicht in Domburg ooit mensen woonden die op 16 juli 1943 zijn vermoord in het Poolse concentra tiekamp Sobibor. Het gaat om Lud- wig en Hedwich Ruppel. Zij woon den vanaf eind 1933 op de hoek van de Westweg en Weststraat. Ze wa ren gevlucht voor de nazi's en von den in Domburg een plek waar ze rustig konden leven tot de Duitse oorlogsmachine hen inhaalde. Zulke bronskleurige stenen lig gen al op een aantal plaatsen in Zeeland. Onder meer in Middel burg. Maar er moeten nog meer dere geplaatst worden, vertelt se cretaris Marianne Gossije van de Stichting Struikelstenen Zeeland. Ruim 70.000 Struikelstenen (Stolpersteine) zijn kleine keien, bedekt met een meta len plaatje. Zij zijn bedoeld als her innering aan de weggevoerde en omgebrachte Joden in de Tweede Wereldoorlog. Sinds 1994 zijn ver spreid in Europa ruim 70.000 ge plaatst door de initiatiefnemer, de Duitse kunstenaar Gunter Demnig. Op elke steen is in het messing plaatje de naam, geboortejaar en plaats en datum van overlijden ge stanst. Marianne Gossije kan nog niet aangeven wanneer precies die twee stenen in Domburg worden ge plaatst. ,,Door de coronacrisis ligt het stil. Want wij willen altijd na bestaanden uitnodigen. Vaak moet die uit het buitenland komen en dat kan nu niet." Jongetje In haar woning in Middelburg lig gen meerdere struikelstenen te wachten op plaatsing. Ook voor Ja cob en Blanche Taytelbaum. Zij woonden ooit in Veere aan de Kade 9A en werden in Sobibor en Ausch witz omgebracht. Zij zijn geboren in Paramaribo en verhuisden in 1937 naar Veere en namen daar een gevlucht Duits joods jongetje op. Bij het uitbreken van de oorlog pro beerden ze te ontsnappen, maar ze werden bij de Nederlands-Belgi sche grens tegengehouden omdat de jongen de Duitse nationaliteit had, zo valt te lezen op een website die gewijd is aan Joodse oorlogs slachtoffers. Dankzij onderzoek door oud Domburger Cees Maas weet Gos- sije dat de familie Ruppel goed was ingeburgerd in Domburg. Ze huur den de villa van de lokale arts Frits Vaandrager en deden 'wat elke rechtgeaarde Domburger doet om aan de kost te komen: kamers ver huren aan toeristen'. Zij deed ook naaiwerk en was vrijwilligster bij een EHBO-post. Hij maakte vrien- den door zijn grote interesse in het Belgisch trekpaard, het werkpaard van de Walcherse boeren. Maas Door de coronacrisis ligt het stil. Want wij willen nabestaanden uitnodigen vond in een dagboek van een boer een verwijzing naar Ludwig Rup- pel: 'Wat een alleraardigste vent. Hij heeft veel kennis van paar- den. Hij heeft magere handen, maar kan zelfs een ijzer onder de poten slaan.' Marianne Gossije hoopt dat het plaatsen van die struikelstenen spoedig kan worden opgepakt. Het is volgens haar belangrijk de weg gevoerde Joden met dergelijke ste nen te herdenken. Ze weet uit erva ring dat het indruk maakt. ,,Een tijdje terug zag ik in de Lange Delft in Middelburg twee jongens spelen op hun stepjes. Een van hen zag daar de vijf stenen voor de familie Jacobson liggen. Hij stopte, bukte, riep zijn vriendje erbij en samen lazen ze de teksten waarna ze heel stilletjes weggingen, zo onder de indruk waren ze." Dat betoogt 'De initiatiefgroep Bri tannia met menselijke maat' waarin een groot aantal bezorgde wijkbe woners zich heeft verenigd. In een uitgebreide 'inspraakreactie', verge zeld van 180 handtekeningen, meldt de initiatiefgroep goed te begrijpen dat de gemeente het gat in Boule vard Evertsen graag vult met een op vallend en aansprekend gebouw. Maar de Vlissingse bestuurders moet 'de belangen van de bewoners van Vlissingen niet ondergeschikt maken aan de portemonnee van de projectontwikkelaar'. Dus moet het hotel in elk geval niet hoger worden dan de 52 meter die als maximaal wordt aangegeven in het huidige bestemmingsplan. Of dat bestemmingsplan nog geldig is en als basis kan dienen voor een nieuwe omgevingsvergunning wordt overigens in twijfel getrokken door een boulevardbewoner. Samen met vier architecten verzet de man zich in de Initiatiefgroep Boulevard Evertsen ook tegen de hoogte, de in passing op de boulevard, de uitstra ling en beeldkwaliteit. Burgemeester en wethouders gaan voorbij aan een reeks van eer der door de gemeenteraad vastge- legde voorwaarden en beleidsvoor nemens, betogen beide initiatief groepen. Zo is de achterkant van het Een muur waar Trump jaloers op zou zijn geweest nieuwe hotel geen 'tweede voor kant' - het streven - maar 'een muur waar Trump jaloers op zou zijn ge weest'. De architecten en de boule vardbewoner pleiten ook voor be houd van de mozaïeken. Die kun nen volgens hen best in het nieuwe hotel worden geïntegreerd. Alleen dan blijft de 'onlosmakelijke, har monische samenhang tussen archi tectuur en beeldende kunst' over eind, betoogt het groepje. 'Britannia met menselijke maat' spreekt namens honderden Vlissin- gers. Maar ze geeft zelf al aan dat mensen uit die grote groep vaak weer individuele wensen en bezwa ren hebben, afhankelijk van de plaats van hun woning ten opzichte van de nieuwe Brit. Zo vrezen men sen niet alleen voor meer schaduw en verlies aan zonne-uren door hoogte en volume van het nieuwe luxe hotel, maar ook voor windhin- der, lichtvervuiling en problemen met de riolering. Zulke problemen deden zich na bouw van de Sardijn- toren ook voor in een deel van de wijk achter de woontoren en som mige huizen kampen nog immer met (water)overlastproblemen. Planschadeclaims Veel Vlissingers zijn daarnaast bang voor verkeers- en parkeerproble men. 'Britannia met menselijke maat' waarschuwt het college ook al vast voor een groot aantal planscha declaims. De initiatiefgroep is er niet op uit de bouw van een nieuw Bri tannia te traineren. Als er een paar verdiepingen van het hotel worden geschrapt, kunnen veel bezwaren worden ondervangen, verwacht de groep bewoners. Wethouder John de Jonge kon gis teren nog niet op geopperde be zwaren en juridische vragen in gaan. donderdag 4 maart 2021 WA De Ruppels en Taytelbaums herdacht Emile Calon Domburg - Marianne Gossije Met 64 meter zet het nieuwe Hotel Britannia honderden wo ningen in de achterliggende wijk in de schaduw. Er moet minstens twaalf meter af om voor veel Vlissingers aanvaardbaar te zijn. René Hoonhorst Vlissingen - tegenstanders van ontwerp voor nieuw Hotel Britannia HJ CR WüÖMDE V Iftfif, VEfiMO fifat) 1,10,1 AlJOf.HWIj/ ■hhm Marianne Gossije met twee stenen die in Veere komen ter herinnering aan Jacob Taytelbaum en zijn vrouw Blanche. Hij is vermoord in Auschwitz, zij in Sobibor. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35