Na 25 jaar duikt gouden ring weer op... in een mestkelder Plannen voor een nieuw opslaggebouw Vergunning garnalenvissers: minister laat termijn verstrijken 5 k»\ \KX) 0 COVRA dat het zijn plan voor een thoriumcentrale bewust voor 17 maart wereldkundig heeft gemaakt. Het hoopt zo dat het nieuwe kabinet de nodige miljoe nen uittrekt voor verder onderzoek naar thorium- centrales. Een partij als Forum voor Democratie prijst de thoriumcentrale al langer aan als een belangrijke oplossing voor de klimaatproblemen, maar dat is niet bijster realistisch. Volgens hoogleraar kernre- actorfysica Jan Leen Kloosterman aan de TU Delft, een autoriteit op het gebied van kernenergie, duurt het tot na 2050 voordat de eerste commerci ële thoriumcentrale kan worden aangezet. Zelfs 2035 vindt hij al ambitieus voor een proefreactor, tenzij er bedrijven fors geld in pompen. Het kli maatargument gaat dus niet op voor de thorium- centrale. Om de energieproductie sneller CO2- neutraal te maken, lijkt het Kloosterman verstan dig één of twee conventionele kerncentrales te bouwen. Dat is immers bewezen techniek. Zoals de windenergie decennia nodig heeft gehad om echt een rol te spelen in de energiemix, zo moet er ook worden nagedacht over een nieuwe generatie kerncentrales als opvolger van de klassieke kernwa- terreactoren. Althans, dat vindt de nucleaire sector. Er zijn in Nederland drie plaatsen aangewezen voor eventuele nieuwe kerncentrales: de Eemshaven in Groningen, de Tweede Maasvlakte in de haven van Rotterdam en het Sloegebied. Daar bevindt zich im mers al een nucleair cluster: de kerncentrale en de Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (Co vra). Provincie en ontwikkelingsmaatschappij Eco nomisch Impuls Zeeland zien kansen. Zeeuwse be drijven kunnen hun steentje bijdragen aan de bouw en ook profiteren van toelevering. Een thoriumcen- trale zorgt tevens voor nieuwe hoogwaardige banen. Daarnaast kan zo'n centrale 'duurzame' waterstof produceren waar de omvangrijke Zeeuwse industrie om zit te springen. En last but not least: de provincie hoopt stiekem dat een thoriumcentrale een spring plank wordt voor wereldwijde export van deze tech niek. De wereld verder helpen met energietransitie, die droom leeft in de Abdij. DEN HAAG De natuurvergun ningen die in 2018 zijn verleend voor garnalenvisserij in de Wes- terschelde en Oosterschelde zijn nog steeds niet onherroe pelijk. Minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit had van de Raad van State tot 6 januari dit jaar de tijd gekregen om nog een natuurtoets in te leveren. Uit een woensdag bekend ge maakte uitspraak blijkt dat de minister niets van zich heeft la ten horen waardoor de termijn is verlopen. Het beroep dat Na tuurmonumenten tegen de ver gunningen heeft ingesteld is daardoor gegrond verklaard door de hoogste bestuursrech ter. De Raad van State heeft de minister nu opnieuw een ter mijn gegeven van acht weken voor een nieuwe beslissing op de bezwaren van Natuurmonu menten. In een tussenuitspraak van 11 november bepaalde de Raad van State dat de LNV-minister moest gaan uitzoeken wat de cumulatieve effecten zijn van de garnalenvisserij in Neder landse wateren en in België. Volgens het ministerie was de cumulatie al onderzocht van schepen onder Nederlandse en Belgische vlag in de Wester- schelde maar dat was niet ge noeg. De natuurvergunningen zijn verleend aan zes garnalen- vissers en enkele producenten organisaties. Vereniging Na tuurmonumenten vecht de ver gunningen aan omdat de garna- lenvissers onherstelbare schade zouden toebrengen aan de na tuur in de Wester- en Ooster- schelde. Vader Jan Willem Mol wist met een dat deze ring ooit toebehoorde aan een Turkse man die een schaap kwam kopen bij de vorige eige naar, voorafgaand aan het offer feest. ,,Tijdens het aftasten van het dier, 'zit het goed in het vlees, is het dik genoeg', raakte de ring los en glipte zo door het rooster de gier- kelder in. De man wilde die ring er nog uit halen. Maar dat was veel te gevaarlijk wegens de dampen." Zodoende verliet die man de boer derij zonder ring. Bij de koop van de boerderij, en kele jaren geleden, hoorde Jan Willem Mol het verhaal van de ring. ,,De vorige eigenaar zei, er moet nog een ring in die mestkel- der liggen." Adres Mol zelf is er nooit naar op zoek gegaan. Maar toen zijn dochter tij dens het schoonmaken van de kel der de ring vond, wist hij dat het sieraad van de Turkse man moet zijn. Hij heeft echter geen flauw idee hoe hij achter het adres van die man moet komen. Om die re den plaatste hij een bericht van die vondst en een foto op Facebook in de hoop dat op die manier de rechtmatige eigenaar zich meldt zodat hij weer verenigd kan wor den met het sieraad. ,,Het is best een zware ring. Het lijkt een combinatie van een trou wring en een zegelring. In de ring staat namelijk ook een naam en een datum. Wie deze informatie kan geven, mag de ring komen op halen." donderdag 4 maart 2021 GO vo.v\^ Luc Oggel Nieuwdorp Covra, de Centrale Organisatie Voor Ra dioactief Afval, heeft plannen voor een nieuw multifunctio neel opslaggebouw voor laag- en middel- radioactief afval. De extra opslagruimte is nodig, omdat het hui dige opslaggebouw vol begint te raken. Het nieuwe opslagge bouw is bestemd voor afval dat nu nog ligt opgeslagen op het terrein van medisch isotopenproducent NRG in Petten en voor toekomstig ontman- telingsafval. Het gebouw biedt ook ruimte aan het restaf val van een nog te realiseren plasma oven. Voor de nieuwbouw moet de geldende vergunning op grond van de Kernenergie wet worden gewij zigd. Covra heeft be sloten om daarvoor een milieueffectrap port op te stellen via een uitgebreide pro cedure. Iedereen heeft daardoor de mogelijkheid tot in spraak. De Covra heeft als enig bedrijf in Neder land de taak om al het radioactief afval te verzamelen, verwer- ken en op te slaan. Het gaat om zowel laag- en middelradio- actief afval (LMRA) als hoogradioactief afval (HRA). Alle bedrijven in Ne derland die een ver gunning op grond van de kernenergiewet hebben om met radio actieve stoffen te werken, zijn verplicht hun radioactief afval aan Covra aan te bie den. Is een thoriumcentrale dan wel de oplossing voor het klimaatprobleem? Moeten we dan nog wel investeren in onder zoek naar thoriumcentrales? Waarom ijvert Zeeland voor de komst van de tho- riumcentrale? FOTO'S BOAZ TIMMERMANS/FOS FOTOGRAFIE Marisa Mol met de gouden ring die ze vond in de mestkelder. 25 Jaar lang lag een gouden ring in de mestkelder van een boer derij aan de Rapenburgweg 9 bij Meliskerke. Tijdens het schoon maken van die kelder zag Marisa Mol (23) plotseling iets glinste ren tussen de stukjes beton. Dat bleek de gouden ring te zijn. Emile Calon Meliskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33