'Ik heb iedereen wel drie keer aan de telefoon gehad' 'Het is zo complex, maar ook zó nodig' 'De coupes zijn er helemaal uit' pedicure ZEELAND 3 Een feestdag was het gisteren voor de meeste kappers, pedicures, osteopaten én tatoeëerders. De beoefenaars van contactberoepen mochten na drie maanden weer aan het werk. ,,We gaan los." LOCKDOWN Salon Laura in Hulst is een geoliede machine op woensdagochtend. Klanten komen op het afgesproken tijdstip binnen met mond kapje, ontsmetten hun han den en vullen hun gegevens in. Als de ene klant keurig gekapt buiten stapt, komt al snel de volgende afspraak binnen. Al sinds acht uur 's ochtends is eigenaresse Laura de Schepper aan de knip met collega's Naomi, Dieuwertje en stagiaire Maxine. ,,We hebben er heel veel zin in", zegt Laura. ,,We gaan komende dagen door tot acht uur 's avonds, an- ders krijgen we het niet rond. We zouden wel tot twaalf uur 's nachts kunnen knippen, maar dat kan niet vanwege de avondklok", lacht de kapster. Meteen na de persconfe rentie begon Laura met het inplannen van afspraken. Haar klanten stonden te trappelen: ,,De weken voor de persconferentie kregen we al mailtjes en belletjes, maar toen konden we nog niks plannen." De kappers stoelen zijn de hele dag be zet en ondertussen gaat de telefoon in de salon voor het maken van nieuwe afspra ken. ,,Ik zit voor de ko mende drie weken al volge- pland", zegt Laura. ,,Maar mijn collega's hebben hier en daar nog een gaatje!" De handen van de kap sters jeuken om aan de slag te gaan. Laura: ,,De coupes zijn er helemaal uit. Dat is iets heel anders dan wan neer je om de zes weken komt." Laura signaleert zelfs nog een nieuwe trend: langer haar. Veel mensen laten hun korte haar normaliter niet snel weer lang groeien, om dat je door een fase heen moet waarbij het even uit model is. Afgelopen periode hadden mensen simpelweg geen keus. ,,Ik merk dat veel mensen daar nu aan vast houden en langer haar wil len." Goes De eigen praktijk van de in augustus af gestudeerde osteopaat Emilia Maas uit Goes begon nét lekker te lopen toen de lockdown werd afgekondigd. Vervelend voor zichzelf, maar vooral voor haar cliënten. ,,Ik heb iedereen wel drie keer aan de telefoon gehad. Bij elke verlenging maakte ik nieuwe afspraken." Balen, zo'n matje in je nek of grijze uit groei. Maar lastiger wordt het als je rug pijn hebt door je oncomfortabele thuis werkplek. Of dat je lichamelijke klachten krijgt als gevolg van de zware extra dien sten in de ouderenzorg. De agenda van Emilia is daarom niet voor niets de ko mende weken alle avonden en zaterda gen gevuld. ,,Sommige mensen hebben nu heel veel last. Het wordt even aanpo ten om alles in te halen." Emilia snapt niet goed dat de osteopa ten ook dicht moesten. ,,Een hele rare be- slissing. De eerste dag dachten we dat we ook onder de medische noodzaak zouden vallen en dat we open mochten blijven. We waren heel verrast dat het niet zo bleek te zijn. Osteopaten hebben vaak nog veel langer geleerd dan fysiothera peuten en gaan vaak nog een stukje die per in de behandelingen." Ze is niet in de verleiding gekomen om illegaal mensen te helpen. ,,Onze be roepsvereniging is daar heel streng op. We hebben mails gekregen dat mensen die tóch opengingen worden afgestraft. Als je net toegelaten bent, ga je dat risico niet lopen." De afgelopen maanden heeft ze in het uienbedrijf van haar vader gewerkt én stage gelopen in België, waar ze een spe cialisatie volgt om kinderen te behande len. „Ondanks dat de Tweede Kamer een motie aangenomen om een uitzondering te maken, is Nederland is het enige land in Europa waar osteopaten en chiroprac tors niet mochten werken." Nieuwerkerk Ans Arnoldus is niet zomaar blij om weer in de stoel te zitten van pedicure Marleen van den Hoek uit Nieuwerkerk. Ze is 'hartstikke blij'. ,,Het is fantastisch. Straks loop ik de deur niet uit, maar zweef ik naar buiten." Het was be helpen afgelopen tijd. Likdoorns en andere lastige plekjes zorgden voor pijnlijke voeten. Dan trok ze in plaats van schoenen maar een paar sloffen aan. ,,Het heeft alle maal onderhoud nodig. En zelf kan ik er niet makkelijk meer bij. Zij is onmisbaar voor me", zegt mevrouw Arnoldus over (medisch en sport-)pedicure Van den Hoek. De telefoon van de Nieuwer- kerkse pedicure stond direct na de persconferentie van 23 februari roodgloeiend. Alleen voor échte noodgevallen, waarvoor mensen anders bij een dokter moesten aankloppen, mocht Van den Hoek de afgelopen tijd de deur van haar praktijk openen. Ze liet haar cliënten foto's sturen. ,,Ik doe wat ik kan doen, maar ik hou me aan de regels. Hoe raar ik die soms ook vind." Want waarom een fysiothera peut wel aan de bak mocht en een pedicure niet? Het is voor Van den Hoek een raadsel. Je struikelt bij haar in de praktijk over mondkap jes, desinfectiemiddelen en een groot spatscherm. ,,En er zit altijd 1,5 meter tussen mijn mond en die van de klant." Bovendien: pedicu ren doe je, zeker bij haar in de praktijk, waar ze veel 'werkvoet' heeft, niet 'voor de lol'. Een likdoorn of ingegroeide teennagel is zeer pijnlijk. ,,Mensen gaan er anders door lopen, waar door knie of heup op een bepaalde leeftijd mankementen gaat verto nen. Het is zo complex. Maar ook zó nodig. Ik lak geen nagels. Op mijn website staat alleen maar ellende. Dus ik ben blij dat we weer aan de slag kunnen. We gaan los." donderdag 4 maart 2021 maanden gaan ze los Sophie Stockman Hulst Joeri Wisse M Osteopaat Emilia Maas geeft Lee Burgmeijer een behande ling. FOTO MARCELLE DAVIDSE Esme Soesman Marleen van den Hoek is bezig met de voeten van Ans Arnoldus. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Kijk op de site bij /video Laura de Schepper zit voor de komende drie weken volgepland. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31