Plantje ruilen? Provincie maakt balans op van effecten miljoenen uit Den Haag W£ïKy Winkels weer beetje open Nieuwe sport padel Geen boeken, maar plantjes staan er in de bieb voor het huis van Hypatia Verdonck in Biezelinge. ,,Ik ben een plantengek." Het principe is simpel: Iedereen kan er wat uithalen als hij of zij er ook maar weer wat in terug^ doet. Dat kunnen plantjes,4i stekjes of zaden zijn. Dinsdag opende ze haar ruilkast. ,,Zo kun je je plantencollectie uitbreiden zonder dat je er steeds wat voor hoeft te betalen." In de zomer van 2018 maakten het Rijk en de provincie afspraken om Zeeland aantrekkelijker te maken voor nieuwe bedrijven en inwo ners. Ze moeten ook zorgen dat meer jongeren hier blijven wonen en studeren en voorkomen dat Zee land in een negatieve spiraal te rechtkomt. Het Rijk legde 35 miljoen euro op tafel, op voorwaarde dat de provin cie minstens net zoveel neertelde. Nu, 2,5 jaar later, is door de provin cie een eerste balans opgemaakt: wat is er met het geld gebeurd en vooral, wat hebben we eraan? Prettiger Het geld is - blijkt uit een overzicht - ingezet om drie grote doelen te bereiken: Zorgen dat het prettiger wordt om hier te wonen, werken, studeren en te recreëren; Zeeland op de kaart zetten (door kennis en innovatie) én de economie laten groeien zonder dat de omgeving naar de knoppen gaat. Bijna 34 miljoen euro is uitgege ven aan projecten die Zeeland aan trekkelijker moeten maken voor bewoners, werknemers en -gevers, studenten en recreanten (doel één). Zo zijn 422 mensen die niet aan een baan konden komen aan werk geholpen. Ook is de website zeeland.com opgericht om mensen van elders te interesseren om in Zeeland te komen wonen en werken. Met de Energiebespaarlening Zeeland kunnen woningeigenaren geld lenen om hun huis te isoleren of te voorzien van zonnepanelen en een warmtepomp. Verder worden recreatie-ondernemers onder steund om hun bedrijven te mo derniseren. En worden strandop gangen aantrekkelijker gemaakt. Een tweede doel is het van de grond krijgen van innovatieve be drijven en het voorkomen van het Zo zijn 422 mensen die niet aan een baan konden komen aan werk geholpen wegtrekken van hoogopgeleide jongeren naar andere regio's. Daar aan is inmiddels ruim 16 miljoen euro uitgegeven. Met het geld zijn bijvoorbeeld negen nieuwe bedrij ven begonnen en hebben drie on dernemers hun koers verlegd of een doorstart gemaakt. Steeds vanuit het doel om de concurrentiepositie van Zeeuwse bedrijven te verstevi gen. Ook zijn vmbo- en mbo-oplei- dingen op het gebied van landbouw en natuur geïntegreerd in de Pontes Scholengroep en Scalda. Daarbij is een aantal bedrijven aangesloten. Zo doen leerlingen en studenten praktijkervaring op in Zeeland. Een derde doel is het verduurza men van de economie. Daarin is ondertussen 10,5 miljoen euro ge stopt. Het geld wordt onder meer gebruikt voor een studie naar hoe bedrijven op zeven terreinen ener gie kunnen besparen. Ook wordt gekeken hoe ze kunnen omschake len naar het gebruik van duurzame energie. 'Hier waren we echt aan toe' gaat nu ook Goes veroveren It donderdag 4 maart 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO MARCELLE DAVIDSE Zeeland is flink opgeknapt De vele miljoenen die het Rijk sinds een paar jaar in de provin cie stopt hebben Zeeland geen windeieren gelegd. De provincie is flink opgeknapt. Er zijn ver nieuwende bedrijven opgericht, meer dan 800 studenten van de hogeschool leren de kneepjes van het ondernemen, mensen zijn aan het werk geholpen en strand opgangen modern gemaakt. Jeffrey Kutterink Middelburg ZEELAND 11 ZEELAND13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29