Jeroen van Merwijk droeg zijn lot met vrolijk gekrenkte trots Race jij naar de overwinning? MEDIA CULTUUR 25 Speel mee op tubantia.nl/gp-spel Hij was gelukkig, zei Jeroen van Merwijk in november in een ge sprek met Het Parool. En nu hij erover nadacht: misschien zelfs gelukkiger dan ooit. Zeker, Van Merwijk wist dat zijn leven zich niet meer in jaren, maar nog slechts in maanden voor hem uitstrekte. Maar de letale vorm van darmkanker waaraan hij leed, had hem tegen de ver wachtingen in een uitermate opgeruimd gevoel bezorgd. Van Merwijk legde zich neer bij zijn eigen naderende einde en vierde vooral de verlossing van alles waaraan hij de afgelo pen jaren een hekel had gekre gen. Het geploeter voor halflege zalen bijvoorbeeld. De bijbeho rende financiële onzekerheid. En vooral de permanente vraag of wat hij maakte wel goed ge noeg was. Want, zo zei de Utrechter met typisch Van Mer- wijkse humor, kunstenaar ben je duidelijk niet voor je lol. Ja, op deze manier wilde hij nog wel even door. Hij had er zich bij neergelegd dat hem de kracht ontbrak om nog eens langs de Nederlandse podia te trekken, maar schilderen ging nog wel. Dat hij deed hij nu da gelijks. 'Een plaat van Dylan of Lou Reed op en geen gezeik aan m'n kop.' Het liefst uren achter een. 'Het leven dat ik ambieerde toen ik op kunstacademie zat', constateerde hij tevreden. Gisteren is Jeroen van Mer- wijk dan toch overleden. Hij stierf in zijn huis in Zuid Frankrijk met naast zich zijn grote liefde Jeannette. De afge lopen dagen belde hij vrienden in Nederland om afscheid te ne men. Veel vakbroeders uit het cabaret. Want hoewel hij het grote publiek nooit voor zich won, waardeerden zijn collega's hem hogelijk. Zij begrepen vol gens Van Merwijk wat hij maakte: het pure cabaret. De vorm die moest schuren. 'Je moet in de zaal een beetje een hekel krijgen aan die vent op het podium, die steeds vertelt wat je nu net niet wilt horen', zei hij. Maar ja, daar scoor je in Ne derland geen populariteitspun- ten mee. Hoe goed liedjes als Ik kan je dromen, Alle mannen moe ten dood of Kan iemand mij ver tellen wie ik ben ook zijn. Van Merwijk wilde andere collega's niet afvallen, maar waarmee zij scoorden, heette 'entertain- 'Ik heb mijn plek gevonden. Aan de rand', zei hij in november ment', geen cabaret. Van Mer- wijk maakte 23 voorstellingen waarvan de 20ste de titel Er zijn nog kaarten droeg. Hij droeg zijn lot met vrolijk gekrenkte trots. 'Ik heb mijn plek gevonden. Aan de rand', zei hij in novem ber. Met smaak vertelde hij over de tournee die hij in 2015 maakte met zijn goede vriend, de uit zijn pensioen teruggeko men Harrie Jekkers. Opeens puilden de zalen uit. Maar niet vanwege zijn liedjes, werd Van Merwijk keer op keer duidelijk. Het toppunt was een toeschou wer van een zijn latere solo shows die hem vertelde 'te heb ben genoten van zijn eerste keer bij Jeroen van Merwijk.' Ging hij vaker naar cabaret, wilde Van Merwijk weten. Jaze ker, vertelde de man, hij was een paar jaar eerder naar Harrie Jekkers geweest. Die had opge treden met een andere cabare tier. Maar wie? Daar kon hij nu niet meer opkomen. De laatste tournee die Van Merwijk voltooide, was een ou dejaarsconference over het jaar 2019 met de bij nader inzien omineuze titel Was volgend jaar maar vast voorbij. Niet lang na de jaarwisseling kreeg Van Merwijk zijn diagnose: onge neeslijk ziek. Het bericht bleek een als onheilstijding vermomd levenselixer. Plots lukte het Van Merwijk - in de wieg gelegd voor misan tropie en zelfhaat - zijn eigen leven in veel vergevingsgezin der licht te zien. Plots bleek hij een ander type mens dan zelf gedacht. 'Je wordt door die kan ker absoluut liever. Omdat je ook veel meer zachtheid er vaart, ga je die ook teruggeven. Dat is eigenlijk veel beter, had ik veel eerder moeten doen.' De publiciteit rond zijn ziekte leverde hem nog meer goeds op. Zijn schilderwerk vloog plotseling zijn webshop uit, een overzichtstentoonstelling is in de maak. Voor zijn theaterwerk kreeg hij een Edison oeuvre- prijs. En zijn belevenissen als kankerpatiënt vervatte hij in een goed verkochte instructie- gids: Kanker voor beginners. De toon was daarin nooit die van de zieke op weg naar zijn laatste ademstoot. Van Merwijk koos voor lucht en humor. 'Er valt heel veel te lachen als kanker patiënt', constateerde hij. 'Als je tenminste oog hebt voor het ab surde. Maar dat heb ik gelukkig mijn hele leven gehad.' Maak dit jaar de GP's spannender dan ooit door mee te spelen met het GP-speL. VersLa je vrienden en maak elke GP kans op mooie prijzen. Pak jij de pole position? Olcay: ,,We maken allebei met veel liefde en passie program ma's. Ik kan me voorstel len dat het soms gaat schuren, maar we moeten dat nog meemaken.'' Ruud: ,,Een huishouden is ook een bedrijf, ik zie niet waarom dit heel anders is.'' Olcay: ,,Het is even een knop om zetten als je colle ga's bent, maar dat lukt ons wel.'' Ruud: ,,We hou den genoeg van elkaar en van het leven dat we dit wel kunnen rang schikken.'' Olcay: ,,Oh nee, ik heb die ambitie helemaal niet.'' Ruud: ,,Voor mij is het heel fijn dat ze naast me zit. Ik heb gemerkt dat ik haar nodig heb, zij is als geen ander eerlijk tegen mij.'' Olcay, tegen Ruud: ,,Ha! Ik mag maar twee zinnen achter elkaar zeg gen; je bent best bazig.'' Tegen de verslaggever: ,,Ik gebruik soms best veel woorden. Dan probeer ik het kort te houden, zegt-ie daarna: 'Je mag wel meer zeggen, e bent zo stil'.'' deel van Portugal is code oranje - konden we het meteen uitproberen. Het smaakte naar meer. Olcay is tot vier uur 's middags mijn vriendinne tje en liefje, en daarna mijn concur rent en sparringpartner.'' Olcay: ,,Moest ik ineens het weer bericht voorlezen. Dat is dus hart stikke moeilijk. Ik was op zoek naar een complimentje van Ruud, maar ik kreeg op mijn flikker.'' Ruud: ,,Ik ben liefdevol eerlijk en corrigerend.'' Olcay: ,,Wil jij in het vervolg alsje blieft zelf het weerbericht doen?'' Ruud: ,,Ik zal er over nadenken.'' Hoe vullen jullie elkaar aan? Ruud: ,,Olcay heeft een veel grote sociaal-maatschappelijke radar dan ik. Kijk wat ze doet met huiselijk geweld (Gulsen maakte afgelopen jaar een programma over slachtof fers en plegers van agressie bin nenshuis, red.). Ik ben meer van het kleinere. Zij is hands on, wil gelijk dingen oplossen.'' Olcay: ,,Ruud is emotioneler, ik ben de nuchtere. Ik ben iemand die alles relativeert.'' Ruud: ,,We horen bij elkaar. Ik vind Olcay te gek en soms heb ik het idee dat het wederzijds is.'' Olcay: ,,Dat is het.'' donderdag 4 maart 2021 PC Cabaretier Jeroen van Mer wijk was op het podium vaak een nare man. Dat hoorde, vond hij. Hij leefde naar die beroepsopvatting. Tot hij ziek werd. Stefan Raatgever Geliefden die samenwerken, dat wordt soms bonje. Zijn jullie daar niet bang voor? Olcay, jij hebt nog nauwelijks radio-ervaring. Wil je net zo'n suc cesvolle deejay worden als Ruud? Wild in het Weekend: Ruud vs. Olcay is in maart op vrijdag te horen en te zien tussen 16.00 en 18.00 uur op NPO Radio 2. Gulsen en De Wild willen plezier en gezelligheid de huiskamers bin nenbrengen op de vrijdagmiddag. FOTO WESSEL DE GROOT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25