r 100 Iron Mans in 100 dagen? 'Dat is geen gekkenwerk' 23 zijn geworden bij een breed publiek loos is, maar daarbuiten een zacht karakter heeft en verstandig over komt. Promotor Glory doet de rest, met een vakkundig uitgestippelde build-up naar een partij. Eerst zijn er geruchten, dan de aankondi ging, een persconferentie, een staredown, de weging. Er wordt echt toegewerkt naar het moment van het gevecht. Gevoelsmatig heeft iedereen het erover. En dus springt overal de tv aan, dit moe ten we zien. Verkeersopstoppingen Maar dat is niet altijd zo geweest, weet ex-profkickbokser Peter Aerts, drievoudig K1-kampioen in Japan. 'Lumberjack' veroorzaakte in Azië verkeersopstoppingen, al leen maar door op straat te lopen. En als de Eindhovenaar in Neder land landde, kraaide er geen haan naar. ,,Het was toen niet op tv. Er hing toch iets crimineels, een be paalde rottigheid omheen. Het werd klein gehouden, dat idee heb ik altijd gehad. Ik vocht over de hele wereld, van Las Vegas tot Seoel. Mensen belden me toen op: en, wat is het geworden? En dat werd dan doorverteld in sport scholen. ,,De Ki was 300 keer groter dan Glory waar Rico Verhoeven nu vecht", vervolgt de 50-jarige Aerts. ,,Maar de pers was er niet zo mee bezig, Mart Smeets en zo hielden er niet zo van. Ze wisten er wel van, maar waren niet geïnteres seerd. Terwijl er daar PlayStation- spelletjes werden uitgebracht met mijn naam erop en aanstekers met mijn hoofd erop verkocht werden. De vrouw van mijn bakkerij om de hoek heeft het altijd over hem. Och, die Rico vindt ze toch zo'n lekker ding Ik werd door iedereen uitgeno digd, van Poetin tot Berlusconi. Maar goed, we zijn blij met de aan dacht nu. Hoe meer, hoe beter.'' Het gebrek aan aandacht maakte het ook lastig om sponsors te bin den, weet Cor Hemmers (64), die in allerlei rollen - van trainer tot ondernemer - al een leven lang in de vechtsportwereld bivakkeert. ,,Daarom zag je ook vaak organisa ties opkomen en weer ten onder gaan. De sport heeft in Nederland het geluk gehad dat de imago's van good guy Verhoeven en bad guy Badr Hari tegenover elkaar werden gezet. Ineens wilden ook opa, oma en de kids kijken. Vaak ook gere deneerd vanuit de gedachte dat ze weleens wilden zien hoe de 'nette jongen' het klusje zou klaren. Die strijd tussen zogezegd goed en slecht is interessante tv, waar sponsors en adverteerders op in spelen." Maar het duurde wel even voor dat vechtsport in Nederland uit de niche-hoek kwam. ,,De sport heeft dan ook een Aziatische achter grond", aldus Hemmers. ,,Lange tijd dacht men hier dat het een or dinair potje vechten was. Vanuit cultureel oogpunt waren we er simpelweg niet aan gewend. Kijk, in de VS worstelen ze op school. Dat hebben we hier ook niet. Maar de sport heeft nu wél een officieel kantje, nu we worden gesteund door NOC*NSF en er structurele dopingcontroles zijn. En we zien nu, mede dankzij Rico, dat het hier om topsport gaat. Al is in het verleden wel gebleken dat de sport afhankelijk is van karakters. Qua competitie is er een wereld te win nen." Sfeertje Sportjournalist en schrijver Erik Dijkstra kreeg de liefde voor het boksen met de paplepel ingegoten. Als kind ging hij net over de grens bij Enschede in Gronau al naar boksmiddagen. ,,Dat sfeertje vond ik te gek. En nog steeds. Ik houd ook van kickboksen. Beide sporten zijn ontzettend moeilijk om tech nisch verzorgd te doen. Het is niet iemand dom op de bek rammen. Maar het is wel elkaar pijn doen, grote kerels die met één klap het licht bij je uit kunnen doen. Bij vechtsport hangt altijd iets van spanning en verwachting in de lucht. Je leeft wekenlang ergens naartoe. Dus zet je de tv aan, in de hoop dat er iets gebeurt." Het doet hem goed te horen dat websites ontploffen als Verhoeven vecht. ,,Het ging me aan het hart dat het boksen wegzakte." Dijkstra zag de laatste jaren in de sport school al meer mensen zelf bok sen en kickboksen. ,,Ze waren de halve dag aan het rammen, kon den met hun ingetapete vingers een linkerhoek uitdelen, maar je hoefde ze met een pistool op het hoofd niet te vragen wie wereld kampioen zwaargewicht is. Nu lijkt die oversteek van zelf boksen en naar de sport kijken ook ge maakt." Tweede factor van het succes is volgens Dijkstra zonder twijfel Verhoeven. ,,De vrouw van mijn bakkerij om de hoek heeft het al tijd over hem. Och, die Rico vindt ze toch zo'n lekker ding. Kijk, dan stijg je als sport op, als mensen die niets om kickboksen geven het er over hebben. Rico, je hebt al ge noeg aan zijn voornaam. Hij werkt als een katalysator voor de sport.'' Nadat Maarten van der Weijden 's ochtends 35 kilometer had gelo pen, om zijn sportdag te begin nen, vroeg hij zich tijdens de lunch af: hoe zou het die man in Utah vergaan? Hij zag dat James Lawrence zijn eerste triatlon in ruim veertien uur volbracht. Op 1 maart startte Lawrence zo zijn missie die op 8 juni voltooid moet zijn. Honderd dagen 3,8 kilometer zwemmen, 180 kilometer fietsen en een marathon lopen. Ja, met zoiets extreems heb je de aan dacht van Van der Weijden wel te pakken. 's Lands vleesgeworden zelfkastijding volgt eenieder die de grenzen van het menselijk li chaam opzoekt met interesse. Van der Weijden: ,,Dat is natuur lijk wel vet. Maar ook ver. Omdat ik iets met ultrasport heb, krijg ik af en toe dingen doorgestuurd. Deze man volgde ik dus al. Hij heeft eerder vijftig Iron Mans in vijftig dagen gedaan. Die denkt: zo, ik doe er nu honderd." ,,Nou, mijn idee van ultrasport is dat het eigenlijk best wel train baar is. Ik geloof wel dat de mens dit kan. En dat hij hiertoe in staat is, als je het lichaam erop hebt voorbereid. Het prikkelt me dat er geen grens is. Dus nee, ik denk niet dat dit gekkenwerk is. Weet je, als vijftig kan, kan honderd ook, en daarna zou dit ook het hele jaar door kunnen. Omdat je lichaam gewend raakt aan dat het dat doet. Ergens is het een soort idioot idee, maar ik vind het wel mooi dat iemand dat probeert." ,,Ik heb inderdaad een volglijstje. Een paar maanden terug had je Mark Slats en Kai Wiedmer, die de Atlantische Oceaan over roei den. Die extreme prestaties in duursporten fascineren me wel." ,,Ik herken me natuurlijk in het jezelf uitdagen, kijken hoe ver je daarin kunt gaan, comfortabel zijn in het niet-comfortabele. Dat je dat opzoekt, en ook ergens wel leuk vindt. Al die gasten zeggen ook allemaal: ja, het is extreem. Maar degenen die dit doen, vin den dat óók leuk. We zijn in de wereld op zoek naar het steeds weer iets comfortabeler maken voor onszelf, maar wij vragen ons af of dat wel de juiste weg is. ,,Door deze extreme inspan ningen daag je jezelf uit, doe je iets waarvan mensen denken dat het niet kan. We doen het toch. En als ik terugkijk op de Elfste- denzwemtocht heb ik echt wel genoten dat ik er het beste mocht uithalen. Achteraf natuurlijk, dan is het gaaf en tof. Tijdens het zwemmen heb ik heel vaak heel veel pijn. Maar misschien is dat het ook wel. Je komt op plekken waar je nooit was. 'Ons soort mensen' zoekt dat gevoel op. Het nieuwe avonturierschap." Met een lach: Nee, ik kan zeker niet honderd triatlons in die tijd doen. Ik ben met mijn lange, zware lijf geen loper. Maar omdat vanwege het coronavirus de zwembaden dichtgingen, heb ik in 2020 wel veel gefietst en gelo pen. Ik deed eerder dit jaar al een 'Thuistriathlon' en daarmee za melden we veel geld voor het kankeronderzoek in. Nu heb ik op de triatlon een paar extreme plannen. Een dubbele triatlon in mei in Italië. En eind augustus vijf triatlons in vijf dagen. Dat is voor mij een enorme uitdaging. Ik twijfel er alleen aan of ik al vijf marathons in vijf dagen aan kan." donderdag 4 maart 2021 GO bij boksen op tv' - Erik Dijkstra (journalist/schrijver) Van links naar rechts: triatleet James Lawrence, de oceaan roeiers Mark Slats en Kai Wiedmer en Maarten van der Weijden bij de finish van zijn Elfstedenzwemtocht. fotos instagram, frank de roo Honderd Iron Mans -volledige triatlons - in honderd dagen. Aan dit megalomane sportplan begon triatleet James Law rence maandag. Olympisch kampioen en Elfstedentocht zwemmer Maarten van der Weijden volgt hem op de voet. ,,Ja, het is extreem. Maar dege nen die dit doen, vinden dat óók leuk." Pim Bijl Rotterdam Honderd Iron Mans in honderd dagen. Wat was jouw eerste gedachte daarbij? Is dit niet gekkenwerk? Houd jij op deze manier meer dere extreme sporters in de gaten? Waar komt die fascinatie van daan? Jij volgt Lawrence via Insta- gram en denkt nu: wat hij kan, kan ik ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23