h Coronatest blijft passagiers tergen Huizenkopers overbieden massaal ECONOMIE 17 :f i Luchtvaart niet blij met aanpassing regels JU" WEHKAMP den. We zetten in op shopbeleving via de site met mooie foto's, vi deo's en praktische tips. We wil len voorkomen dat je in een dool hof van keuzes terechtkomt. En met die identiteit bedoel ik vooral dat we ons richten op Nederlandse producten en merken. Daar zijn onze klanten dol op. We werken succesvol samen met merken als Hema, BCC, WE Fashion en Shoeby. En we zetten vol in op onze private labels. De eerste kle dingcollectie van Miljuschka Wit- zenhausen is daar een mooi voor beeld van. Haar collectie jurken scoorde vorig jaar ontzettend goed, dus dat krijgt zeker een ver volg. We zullen dit jaar met nog meer bekende namen naar buiten komen. ,,We verhuizen komende herfst met het kantoor naar een pand in de stad dat qua oppervlakte de helft kleiner is dan het huidige hoofdkantoor. Mede door het thuiswerken is dat mogelijk. Ook straks zullen de vijfhonderd colle ga's van kantoor daar niet meer elke werkdag te vinden zijn. We werken een paar dagen thuis en een paar dagen op kantoor. We werken een stuk efficiënter en hebben veel geïnvesteerd in tech nologie. Er staat een modern dis tributiecentrum aan de rand van Zwolle waar negenhonderd men sen werken.'' ,,Daar voel ik weinig voor, het lijkt me ook een complexe regeling om op te tuigen. En als wij meer winst maken, betalen we meer winstbe lasting. Dus in die zin profiteert de Nederlandse schatkist ook van ons succes. Ik geloof veel meer in het direct helpen van onze partners die het zwaar hebben.'' „Ondernemers die onder meer via ons platform hun producten ver kopen, betalen al een tijd minder commissiekosten aan ons. Hoeveel minder kan ik vanwege onze con currentiepositie niet zeggen, maar het scheelt zeker. Daarnaast ne men we ook extra voorraden over die bijvoorbeeld niet via de win kels of het eigen onlinekanaal van het partnerbedrijf verkocht kun nen worden. Ook kunnen we via onze website extra aandacht vra gen voor bepaalde merken. Tot slot betalen we de facturen van som mige partners - die eigenlijk leve ranciers zijn - eerder. Ik denk dat we zo ons steentje bijdragen om de lastige situatie voor andere re tailers te verlichten.'' PASPOORT In januari ontstond ophef onder reizigers en bij de luchtvaartsector omdat Nederland als enige land in de wereld naast een reguliere coro natest ook een sneltoets verplicht stelde. Die moest maximaal 4 uur voor vertrek zijn afgenomen. De sneltestplicht riep verzet op, omdat veel buitenlandse luchtha vens die niet aanboden. Daarom is er vanaf gisteren de mogelijkheid bijgekomen om ook een reguliere coronatest te overleggen als die maximaal 12 uur voor de reis is af genomen. In dat geval is de extra sneltest niet nodig. Maar ook deze maatregel stuit op weerstand. ,,Wat het kabinet nu voorstelt, is een gewone test, maar dan met een snellere uitslag'', zegt voorzitter Marnix Fruitema van luchtvaartbrancheverenging Ba- rin. ,,Die uitslag duurt bij de GGD ten minste 24 uur, bij commerciële sneltesters is dat op zijn hoogst twaalf uur. Dat is praktisch onmo gelijk als je gaat reizen. Het is geen eerlijke oplossing.'' of de maatregel bovendien nut heeft, is maar de vraag. Het aantal reizigers dat een coronabesmet ting oploopt, is volgens het RIVM klein. De afgelopen drie maanden was 1,2 procent van het totale aan tal besmettingen te herleiden naar reisgedrag, maar daarbij gaat het niet alleen om vliegreizen. GGD Kennemerland doet voor gemid deld veertien luchtreizigers per dag bron- en contactonderzoek. Dagelijks reizen momenteel ge middeld 28.000 mensen via de luchthaven. Geen verbetering Brancheverenging Barin roept op tot één Europees reisbeleid. ,,Het zou handig zijn als Nederland zich aansluit bij het beleid in landen om ons heen. Er is geen land die een dubbele test vraagt, of maxi maal 12 uur van tevoren. Wat is het Nu reizen mensen via Brussel of Düsseldorf en fietsen ze de grens over resultaat? Nu reizen mensen via Brussel of Düsseldorf en fietsen ze de grens over. En onze leden, niet alleen KLM, lopen daardoor in komsten mis.'' Ook de miljoen Nederlanders in het buitenland zien geen verbete ring. ,,Het is bijna niet mogelijk zo'n test 12 uur voor de vlucht te krijgen'', zegt secretaris Twan Laan van de Stichting Nederlanders Buiten Nederland (SNBN). ,,Het kabinet noemt nu een aantal alter natieve coronatests waarbij dat wel zou kunnen. Maar ik weet niet of die in andere landen worden aan geboden of zijn toegestaan.'' Het probleem is volgens hem niet de test, maar om op tijd voor de reis een uitslag te krijgen. ,,Op het vliegveld van Zürich is een mogelijkheid om een snelle PCR- test te laten doen'', weet Laan, die in Zwitserland woont. ,,Dan gaat de koerier naar het lab en belooft binnen vijf uur terug te zijn. Maar de koerier gaat maar vier keer per dag. Als je 's ochtends vroeg moet vliegen, lukt dat al niet.'' Hij vervolgt: ,,Als het in Zwitser land al moeilijk is, hoe zit dat dan in landen waar testfaciliteiten he lemaal niet aanwezig zijn? Onze achterban geeft aan dat het ner gens werkt. Het gaat hier om men sen die met een goede reden naar Nederland reizen, voor werk, fa milie of om medische redenen en niet weten hoe dat eerlijk volgens de regels te doen.'' In de eerste twee maanden van het jaar heeft 62 procent van de huizenkopers boven de vraag prijs geboden, komt naar voren uit cijfers van het bedrijf. Vorig jaar nam het aantal biedingen boven de vraagprijs al toe van 38 procent naar de helft. Directeur van Makelaarsland Gijs van Wijgerden is voorzich- tig met het trekken van conclu sies, maar stelt wel dat afkoeling niet aan de orde is. ,,Het zal in de loop van het jaar blijken of over- bieden in zo veel gevallen de standaard blijft, maar voorlopig geven januari en februari geen enkele indicatie dat dit af neemt.'' Vooral bij woningen in het middensegment van de markt wordt volgens Makelaarsland veelvuldig overboden. In het prijssegment van woningen tus sen de 200.000 en 300.000 euro W Tekort aan woningen en lage hypotheek drijven de prijzen op betreft maar liefst 75 procent van de biedingen een bod boven de vraagprijs. In 2017 gebeurde dat nog maar bij 22 procent van de biedingen. De huizenprijzen in Neder land zitten al een tijdje flink in de lift. Dat komt doordat het aanbod aan te koop staande hui zen flink is geslonken, terwijl er nog wel veel mensen willen ver huizen. Ook zijn de hypotheekrentes nog altijd erg laag. Daardoor bie den kopers flink tegen elkaar op en hebben starters grote moeite om nog een huis te bemachti gen. Kenners waarschuwen al langer dat er veel meer huizen bijgebouwd moeten worden om het woningtekort aan te pakken. donderdag 4 maart 2021 GO Onlinewarenhuis Wehkamp werd in 1952 opgericht als Wehkamp's Fabrieks- kantoor in Slagharen en maakte naam als postor derbedrijf. Wehkamp is nu gevestigd in Zwolle. In het distributiecentrum werken zo'n duizend mensen, daarnaast wer ken er ongeveer vijfhon derd medewerkers op het hoofdkantoor. Vorige zomer moesten zo'n der tig werknemers vertrek ken door een reorganisa tie en werd er voor het eerst - met succes - ge staakt voor een beter so ciaal plan. Vorig boekjaar maakte het bedrijf 640 miljoen omzet en een verlies van 17,8 miljoen. Eigenaar van Wehkamp is de Britse investeerder Apax Partners. Graham Harris: ,,We richten ons op Nederlandse merken. Daar zijn onze klanten dol op.'' foto frans paalman Heeft corona gezorgd voor een verandering in de bedrijfscul tuur? In de politiek gaan stemmen op om de 'winnaars' van deze crisis een speciale coronaheffing te laten betalen. Bedrijven zoals Wehkamp betalen dan mee aan de coronarekening die volgens de Algemene Rekenkamer uit komt op 57 miljard euro. Goed idee? Hoe helpt u hen dan? Graham Harris Leeftijd 54 Geboren in Kent (Zuidoost Engeland) Woont in Hertfordshire (bij Londen) en het grootste deel van de tijd in de binnenstad van Zwolle. Loopbaan Graham Harris stu deerde aan de Kingston Uni versity. Daarna werkte hij onder meer bij Tesco, een van de grootste retailers in de we reld met meer dan zevendui zend vestigingen, van super markten tot elektronica. Ook werkte Harris bij Burton, een retailbedrijf gespecialiseerd in outdoorkleding. Bij Wehkamp is hij sinds twee jaar ceo. Privé getrouwd, vier dochters. Vliegreizigers die naar Neder land willen, mogen nu ook op pad met een coronatest die niet ouder is dan twaalf uur. De sneltest die het kabinet in ja nuari invoerde, is dan niet nodig. Maar veel soelaas biedt dat volgens de luchtvaartsec tor en landgenoten in het bui tenland niet. Herman Stil Amsterdam Een sneltest op de Israëlische luchthaven Ben-Gurion foto afp -Marnix Fruitema, luchtvaartbranche Bijna twee derde van de hui zenkopers is bereid boven de vraagprijs te bieden om een huis te kunnen bemachtigen. Dit meldt Makelaarsland, een van de grootste NVM-make- laar van Nederland. Economieredactie Alkmaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17