i 16 ECONOMIE ING 1^ INTERVIEW GRAHAM HARRIS Supermarkten, pakketbezorgers en webshops als bol.com profiteren rijkelijk van de lockdown. Ook Wehkamp, dat tot 2019 rode cijfers schreef, boert uitstekend. Topman Graham Harris verwacht dat ook na de crisis onlinewinkelen de trend blijft. „Mensen vinden het ook niet langer een probleem om van achter de laptop een bank te bestellen.'' Kort Nederlands bedrijf spekkoper Grote Nederlandse bedrijven hebben in 2020 van alle grote Europese ondernemin gen het meest geprofiteerd van staatssubsi dies. Hierdoor bleven verliezen beperkt en namen kasreserves fors toe, meldt krediet verzekeraar Euler Hermes. Zo kregen Neder landse bedrijven leningen onder staatsga rantie en konden ze gebruikmaken van de NOW-regeling, die is bedoeld om werkgele genheid te behouden. ,,Nederlandse bedrij ven verloren vorig jaar 11 miljard euro aan toegevoegde waarde en daar stond 20 mil jard euro overheidssteun tegenover'', zegt risicodirecteur Johan Geeroms. Daarmee is Nederland in de Europese Unie veruit kop loper. België is nummer twee op de lijst. - SSYANAiR Ryanair hoopt op zomers herstel De Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair hoopt dat komende zomer behoorlijk herstel te zien zal zijn van de coronacrisis. Topman Michael O'Leary zegt te hopen dat in de zomermaanden 60 tot 70 procent van de passagiersaantallen van 2019 kunnen wor den vervoerd. Vorig jaar stond het passa giersvervoer bij Ryanair in de zomer nog zwaar onder druk vanwege de pandemie, maar vaccinaties tegen het virus zouden moeten helpen bij herstel in de luchtvaart sector. Om reizigers te lokken is het bedrijf van plan de ticketprijzen verlagen. Het ver lies voor de budgetvlieger zou uitkomen op circa 850 miljoen euro. Brussel: meer begrotingsruimte De Europese Commissie wil pas in 2023 terug naar de begrotingsregels waaraan de EU-lidstaten zich in normale tijden moeten houden. Voorwaarde is dat de economische activiteit in de Unie dan weer gemiddeld op hetzelfde niveau zit als voor de coronacrisis, met als graadmeter eind 2019, stelt het dage lijks EU-bestuur. ,,Er is hoop aan de horizon voor de Europese economie, maar de pande- mie richt nu nog steeds schade aan de eco nomie en het levensonderhoud van bur gers'', zegt vicevoorzitter Valdis Dom- brovskis. In het EU-herstelfonds zit 672,5 miljard euro, waarvan 312,5 miljard euro als subsidie wordt verdeeld onder de 27 landen. Prosus Ayden Zwolle raham Harris (54) kan deze week zijn huis in Zwolle niet uit. De Brit zit in quarantaine nadat hij afge lopen weekend terugkwam uit het Verenigd Koninkrijk. Vlak voor Kerstmis vloog de ceo van Wehkamp naar zijn huis in Hertfordshire, vervolgens gooide de Britse coronamutant roet in het eten en werd Harris gedwongen een paar maanden in Engeland te blijven. ,,Dat ging best goed. Deze crisis heeft laten zien dat we online veel kunnen afstemmen en regelen. Maar optimaal was het niet. Ik ben blij dat ik weer in Zwolle ben en vanaf volgende week naar kantoor kan om sommige collega's in het echt te bewonderen. Op dit mo ment is de pizzabezorger van Domino's mijn beste vriend.'' Door de lockdown hebben we mensen teruggekregen die lange tijd niets bij ons hadden besteld ,,Dat doen we door bijvoorbeeld alert te zijn op trends en niet te vergeten de weersomstandighe den. We hadden genoeg schaatsen en warme kleding op voorraad toen het vroor. En met het lente zonnetje zorgen we ervoor dat zonnebrillen extra in de etalage staan. Doordat iedereen thuiszit, richten we ons al langere tijd op spullen voor huis en tuin, zoals speelgoed en elektronica. Zo ver kopen we ontzettend veel meubi lair. Niet alleen voor buiten, men sen vinden het ook niet langer een probleem om online een bank te bestellen. Ik denk dat dit ook na de lockdown niet zomaar verandert, de onlineverkopen zullen niet snel inzakken.'' ,,Nee, we hebben de laatste twee jaar vooral ingezet op een andere strategie. We zijn geen tweede bol.com, Amazon of Zalando, we hebben hard gewerkt aan een ei gen identiteit. Vroeger richtten we ons vooral op kleding, maar ons assortiment is veel breder gewor- STAATSSTEUN IN EUROPA PRIJZEN TICKETS OMLAAG Commission européenne Europese Crggjiissie ECONOMISCHE SCHADE BEPERKEN O donderdag 4 maart 2021 Bank profiteert van aantrek kende lang lopende obliga tierente. Techinvesteerder doet goede zaken met maaltijdbezor ging in India en Rusland. De betalings verwerker is bezig met ge stage koers daling. Slechte beurs- dag voor het biotechfonds. a> E o GO vindt de weg uit het dal Sanne Schelfaut Viel het mee of tegen om Wehkamp vanuit huis te leiden? In april staat u twee jaar aan het roer. In 2019 was de financiële positie van Wehkamp niet best. Het bedrijf draaide 28 miljoen verlies. Vorig jaar werd het ver lies beperkt tot 17,8 miljoen, maar raakten dertig mensen hun baan kwijt. Toen kwam de crisis. „Financieel gezien gaat het ons nu goed, we groeien stevig. Sinds de pandemie zien we een stijging van de omzet. Ons boekjaar sluit op 1 april, dus exacte cijfers kan ik nog niet noemen, maar we draaien winst. We bedienen zo'n 3 miljoen klanten vanuit Zwolle. Door de lockdown hebben we niet alleen veel nieuwe klanten gekregen, maar ook mensen teruggekregen die lange tijd niets bij ons hadden besteld. Het is aan ons om deze groep vast te houden.'' Hoe krijg je zoiets voor elkaar? Is Covid-19 de redding van Wehkamp?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16