NIEUWS 15 Syrische vluchteling ontkent rol bij geweld en zegt zelf slachtoffer te zijn Het voordeel van PZC Op zoek naar Maradona De zaak rond de Syrische broers Aziz (35) en Fatah (44) is een ver haal met vele zijlijnen. De hoofdlijn is dit: Aziz en Fatah, geboren en ge togen in Syrië, vluchtten in 2012 weg van de Syrische burgeroorlog, arriveerden in 2014 in Nederland en kregen hier een verblijfsvergun ning. Justitie verdenkt hen er nu van voor die vlucht een belangrijke rol te hebben gespeeld in de terro ristische groepering Jabhat al- Nusra, een lokaal filiaal van al- Qaeda. Aziz zou er zelfs betrokken zijn geweest bij de moord op zeven tien mensen in een bus, 'met auto matische wapens'. De eerste zijlijn: Aziz komt in Nederland voor het eerst in het nieuws als hij in 2017 tijdens een debatavond over de oorlog in Syrië in De Balie in Amsterdam herkend wordt door andere aanwezige Sy- riërs. Zij schrikken: de man die ze zien kennen ze als een jihadist. Wat doet hij in Nederland? Uiteindelijk wordt Aziz eind 2018 opgepakt door de politie. De tweede zijlijn: niet lang nadat hij herkend is in De Balie komt Aziz zelf naar buiten met zijn verhaal. In een interview met Nieuwsuur en de Volkskrant vertelt hij in Syrië nooit bij een gewapende groep te hebben gezeten. Wel zat hij voor de burger oorlog begon zes jaar lang in de be ruchte Sednaya-gevangenis, omdat hij tegen president Assad was. Hij werd er gemarteld en zag er men sen vermoord worden, ook leerde hij er mensen kennen die later lei ders van onder meer terreurgroep Jabhat al-Nusra zouden worden. Wat gisteren op de eerste dag van de rechtszaak naar buiten kwam: Aziz stelt naar de De Balie te zijn gegaan op verzoek van de Neder landse inlichtingendienst AIVD. ,,Ik werkte als informant voor hen. Ze wilden dat ik contact legde met mensen in Syrië, bijvoorbeeld van Jabhat al Nusra. Daar wilden ze ook voor betalen." Het contact duurde volgens hem 1,5 jaar. ,,Ik sprak om de twee weken met Vincent van de AIVD." Uitgezet De derde zijlijn: in 2019 wordt de Nederlandse correspondente Ans Boersma Turkije uitgezet. Dat blijkt niets met persvrijheid te maken te hebben, maar Boersma is een ex- vriendin van Aziz. Turkije zet haar uit als het Nederlandse OM zijn Turkse collega's vragen over haar stelt. Boersma is in deze zaak als ge tuige gehoord: wat wist zij van het verleden van Aziz? Ze moet later zelf nog voorkomen omdat ze Aziz in de periode dat ze een relatie had den, met valse papieren naar Ne derland zou hebben proberen te halen. De broers zitten nu twee jaar vast. Gisteren begon de inhoude lijke behandeling van de zaak. Daarin ging het vooral over veel af geluisterde gesprekken die Aziz en zijn broer voerden. Want inlichtin gendienst AIVD had Aziz dan mis schien als informant geworven, ze luisterden hem ook af. In die ge sprekken gaat het over wagens, wa pens, geld, geluidsdempers, kop stukken van Jabhat al-Nusra en 'moorden in Homs'. Ook zegt hij: 'Al-Nusra ^s Aziz'. ,,Dat klinkt toch allemaal alsof u er bij was?", vroeg de rechter. Nee, stelde Aziz. Soms probeerde hij aan anderen de situ atie in Syrië uit te leggen of verzon hij een verhaal om mensen schrik aan te jagen. ,,De AIVD heeft u al leen de belastende gesprekken ge geven. Als u alle gesprekken op vraagt, zult u horen dat ik zeg dat ik bij geen enkele groep hoorde." Bewijs Aziz' broer Fatah kwam gisteren kort aan het woord. Het is nog on duidelijk welk bewijs het OM tegen hem heeft. Toen de correspondent van de Volkskrant in 2019 naar Tabqa, de geboorteplaats van de broers ging, sprak ze er getuigen die Fatah herkenden als de man die bij een gevangenis van Jabhat al-Nusra een leidinggevende rol had. In die gevangenis werd gemarteld en er verdwenen mensen. Het OM is zelf niet in Syrië geweest, maar heeft wel het Volkskrant-verhaal in het dossier gestopt. Volgens Aziz ko men de getuigen uit het verhaal uit een rivaliserende stam die hen pro beren zwart te maken. Fatah wilde weinig zeggen: ,,Ik wacht in mijn cel al twee jaar op een USB-stick waarop alle afgeluisterde gesprek ken staan. Als ik ze niet ken, kan ik er toch ook niet op reageren?" De advocaten van Aziz (Peter Plasman) en Fatah (Bart Nooitge- dagt) stellen dat er nauwelijks echt bewijs in het dossier zit. Plasman: ,,Het is een vijver waar je heel veel uit kunt vissen." Nooitgedagt: ,,Ik kan hier wel zeven alternatieve sce nario's aan u voorhouden.'' Het proces gaat vandaag verder. Omdat je het verdient! Een reis door het leven van de grootste voetballer ooit Bestel nu op pzc.nl/maradona donderdag 4 maart 2021 PC Terreurverdachte: Ik was een informant van de AIVD De Syrische broers en vluchte lingen Aziz en Fatah A. hebben volgens het Openbaar Ministerie in Syrië een belangrijke rol ge speeld bij een terreurgroep; Aziz zou betrokken zijn geweest bij zeventien moorden. De eer ste dag van het proces verliep gisteren rommelig. Cyril Rosman Rotterdam OP ZOEK NAAR SJOER GRATIS COPA- SOKKEN Waar Diego Armando Maradona ook kwam, overal liet hij onuitwisbare sporen na: geen voetballer had ooit een grotere impact op de wereld om hem heen. Sjoerd Mossou neemt je in dit boek mee op een reis langs de plekken waar Maradona glorieerde, feestte, huilde en aanbeden werd. Van Buenos Aires tot Mierlo en van Napels tot Mexico. Voor de snelle beslissers heeft COPA Football unieke sokken gemaakt als eerbetoon aan Diego en Napoli. Bestel het boek nu en je krijgt ze er gratis bij. OP=OP. IILUSTRATIE NICOLE VAN DEN HOUT De Syrische broers Fatah en Aziz (r) voor de rechtbank in Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15