«h. i/i. ni/iPoroB Toeristen van harte welkom in skigebied NIEUWS 13 '^LJ"HCKM UEHTbt CORONA SCEPSIS Geen enkel EU-land vaccineert zo traag tegen corona als Bulgarije. Niet doordat er weinig vaccins beschikbaar zijn, maar Bulgaren vertrouwen de prik niet: meer dan de helft is niet van plan hem te gaan halen. Iedereen kan zich nu per direct laten inenten. Lange rijen vormen zich sinds afgelopen week bij de vaccinatiepunten in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. En niet van ouderen, zie ken, zorgpersoneel of andere kwets bare mensen, die net als in andere landen voorrang krijgen bij de inen ting tegen het coronavirus. Het zijn juist vooral jongeren, velen begin 20, die geduldig op hun beurt wach ten. Zij geven gehoor aan de oproep van premier Bojko Borisov. Die riep anderhalve week geleden alle Bulga ren op naar vaccinatiepunten te ko men, ook als ze niet tot een risico groep behoren. Een afspraak maken is niet nodig; op sommige punten kunnen ze 24 uur per dag terecht. Reden? Sinds Bulgarije net als de rest van de EU eind december begon met vaccineren, zijn er van de 355.000 Bulgaren die voorrang heb ben minder dan 100.000 komen op draven voor een prikafspraak. Nog geen derde dus. En dus blijven de ziekenhuizen en doktersposten elke dag met ongebruikte doses vaccin zitten. ,,Zolang degenen met voor- rang wachten, twijfelen of weigeren, gaan we iedereen vaccineren die dat wil'', zei Borisov daarop. Degenen die als eerste een corona- prik mochten halen, zijn in Bulgarije onder meer dokters, verplegers en le raren. Dat zelfs in die beroepsgroe pen het animo ver te zoeken is, geeft aan hoe groot de vaccinatiescepsis onder de Bulgaren is. Uit een enquête van twee weken geleden blijkt dat slechts een op de tien Bulgaren zegt zich te willen laten inenten zodra dat kan. Iets meer dan de helft, 52 pro cent, zegt dit niet te gaan doen. Dat zelfs doktoren en docenten geen vertrouwen in de inenting heb ben, helpt niet mee. „Mensen zeggen: als doktoren zich al niet laten vacci neren, waarom zou ik dat dan wel doen?" aldus Borjana Dimitrova van onderzoeksbureau Alpha Research, dat de enquête uitvoerde. Ernstige fout Complottheorieën, nepnieuws, angst voor bijwerkingen en experts die el kaar tegenspreken doen de rest. ,,De autoriteiten zijn er niet in geslaagd belangrijke groepen ervan te overtui gen dat de vaccins veilig zijn. Dat is een ernstige fout van deze regering." Daarbij speelt vermoedelijk het lage vertrouwen in de regering van pre mier Borisov een rol. Over een maand zijn er verkiezingen, en vol gens peilingen is maar 10 procent van de Bulgaren tevreden met de huidige machthebbers en hun beleid. Vaccin afgeraden Volgens de minister van volksge zondheid hebben sommige huisart sen hun patiënten afgeraden het vac cin te nemen. In het Pirogovzieken- huis in Sofia, een van de grootste van het land, gaat maar een derde van de afspraken door. ,,We kunnen veel meer doen", zei directeur Asen Bal- tov tegen de pers. ,,Het probleem is dat mensen die ingeënt moeten wor den niet komen opdagen." Door de inentingsstrategie nu radi caal om te gooien en de prik voor ie dereen beschikbaar te maken om er maar zoveel mogelijk te kunnen zet ten, hoopt Borisov aan populariteit te winnen. Spekkoper zijn jongeren in de ste den, die minder sceptisch tegenover het vaccin staan. ,,Ik had eerlijk ge zegd niet verwacht dat ik zo snel aan de beurt zou zijn", verklaarde de 31- jarige Denitsa Valkanova in de rij voor de vaccinatie tegen AFP. ,,Vrien- den in het buitenland zeggen dat ze nog zeven of acht maanden moeten wachten." Kritiek is er ook. De lange rijen zor gen ervoor dat ook ouderen en chro nisch zieken nu uren moeten wach ten voor ze aan de buurt zijn, tussen de gezonde twintigers. ,,Deze rege ring is geweldig. Ze heeft de vaccina tie op gang gebracht via een enorme chaos", sneerde de krant Sega. donderdag 4 maart 2021 GO BXOA Nog geen derde van de Bulgaren met voorrang op het vaccin komt opdagen, dus blijven er veel vaccins over. Iedereen mag nu komen, wat weer leidt tot lange rijen bij de vaccinatiepunten. fotos afp reuters Minderheid in Bulgarije die wél prik wil, mag meteen in de rij Thijs Kettenis Athene/Sofia BANSKO Net als elders is corona in Bulgarije niet onder controle, en is het aantal besmettingen en ziekenhuisopnames nog steeds hoog. Toch worden de restricties in de aanloop naar de verkiezingen vol gende maand verder ver soepeld. Zo mag sinds maandag de horeca weer gasten ontvangen, zij het onder voorwaarden. Het middelbaar onderwijs, sport scholen en winkelcentra gin gen in februari al open. ,,In Bulgarije behalen we resul taten die een normaal leven mogelijk maken'', aldus pre mier Borisov. ,,De maatrege len, die goed worden nage leefd, behoren tot de meest vrije van Europa. Bulgaren voelen niet dat er een pan- demie heerst, zoals in an dere Europese landen.'' Waar dat in ieder geval geldt, is in het skigebied Bansko, het grootste en be kendste op de Balkan. Bij Nederlandse wintersporters was het voor de corona-uit braak enigszins in trek als budgetbestemming. Bansko is in tegenstelling tot andere Premier Borisov. foto afp skigebieden in de EU ook voor buitenlanders gewoon open. Die komen vooral uit de buurlanden, in de week enden. Het enige dat de Bul gaarse autoriteiten vereisen, is een negatieve uitslag van een PCR-test, die niet ouder is dan 72 uur. Officieel gel den afstandsregels, maar in de praktijk zitten de liftcabi- nes gewoon vol. Wel worden ze geregeld ontsmet en zijn mondkapjes in binnenruim tes verplicht. ,,We zijn hier al drie maanden open met per fecte condities. Het is veilig'', zegt Ivan Obrejkov van het bedrijf dat de liften in Bansko uitbaat. ,,Er zijn veel buitenlanders hier, wie wil komen is welkom.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13