'Verdachten martelcomplex ook uit op moord' EUWS 11 Productie op steeds grotere schaal, lucratieve crystal meth is in opmars productieproces komen giftige kwikdampen vrij. ,,Het betreden van een crystalmethlab is gevaarlij ker dan de meeste amfetamine labs", zegt Lippens. ,,We willen dat de politie deze labs opspoort, maar agenten moeten ook goed weten waar ze vanaf moeten blijven." Een ander punt van zorg is de aanwezigheid van Mexicaanse cri minelen in Nederland. De Mexica nen zijn nog steeds ongeëvenaard in het kristalliseren van crystal meth. Maar volgens Daniel beperkt de samenwerking zich niet tot het af en toe invliegen van een drugs laborant. ,,Wij sluiten niet uit dat er goede afspraken met Mexicaanse kartels bestaan over de verdeling van de winst." Naïef Het gebruik van crystal meth is in Nederland marginaal. De productie in ons land is dus vooral voor de export bedoeld. ,,Dat geldt voor alle synthetische drugs die hier gemaakt worden", zegt Daniel. ,,Rond de verkiezingen hoor je po litici zeggen dat als je drugs legali seert, je van alle problemen afbent. Dat vind ik een naïef beeld. Pas als je drugs wereldwijd legaliseert, zou je van alle criminaliteit af zijn." Drugsbestrijding is volgens Max Daniel daarom vooralsnog het enige wat werkt. Het heeft jaren lang te weinig prioriteit gehad bij de politie. ,,Bij de vorming van de Nationale Politie in 2013 is men ver geten om formatieplaatsen voor drugsexperts in te ruimen. Deson danks zie je dat experts zoals Mar- loes zijn opgestaan, maar die drugs expertise moet overal in het land aanwezig zijn. De productie van drugs beperkt zich allang niet meer tot Brabant alleen." De politie ziet drugslabs talrijker en groter worden, vooral crystal meth rukt op. De enige oplossing is ze nog harder bestrijden, zegt politiechef Max Daniel. ,,Het is naïef om te denken dat je met legalisatie van alle problemen af bent.'' Koen Voskuil Leusden Zwaarbewapende agenten en een pantservoertuig bewaakten vorige week donderdag een bedrijfsterrein in Neerkant. In een schuur van een hoveniersbedrijf bleek een amfeta minelab te zijn gevestigd. Toen de politie binnenviel, waren er drie mannen aan het werk. In de ruimte stonden twee enorme roestvrijsta len ketels van maar liefst 1600 liter. Op het verwaarloosde terrein stond een gestolen camper, met daarin een automatisch vuurwapen. Woonwijk Het is een scène die Marloes Lip pens, drugsexpert van de politie in Brabant-Oost, niet eens meer ver rast. Ze heeft tientallen labs helpen ontmantelen en geeft daar les over op de politieacademie. Want drugs labs zijn levensgevaarlijk en staan soms midden in een woonwijk. ,,Door één stomme fout kan een ketel exploderen, of kunnen giftige gassen ontsnappen. Bijna jaarlijks treffen we labs aan waar mensen dood op de vloer liggen." Een groot probleem is de dum ping van afvalstoffen. Criminelen deinzen er niet voor terug om dui zenden liters mierenzuur, zout zuur of aceton in een bos achter te laten. Het aantal dumpingen in 2020 is iets gedaald: van 191 naar 178. Een panklare verklaring heeft de politie daar niet voor. ,,We zien va ker dat afvalstoffen op de locatie zelf worden opgeslagen. Ook zijn we voortdurend op zoek of er nieuwe methoden worden ge bruikt om de vloeistoffen te lozen." Koploper Nederland is koploper als het gaat om de vervaardiging van xtc en amfetamine. ,,We hebben hier de beste labs van de wereld en dat is niet iets om trots op te zijn", zegt Max Daniel, portefeuillehouder drugs van de politie. Daarbij wor den de labs groter en groter, weet Lippens. „Vroeger maakten ze drugs met glaswerk van 50 liter. Op meerdere plekken zijn al ketels van 2800 liter gevonden." Ter preventie maakt de politie een rondje langs alle ketelbouwers in Nederland. ,,Zij moeten weten dat ze, soms on gemerkt, meewerken aan de drugs handel door ketels te leveren", zegt Lippens. Opvallend is de opmars van crys- talmethlabs in Nederland. Werden ze enkele jaren terug nog maar mondjesmaat aangetroffen, het afgelopen jaar ontmantelde de politie er 32. ,,Die groei heeft te maken met het verdienmodel", zegt Daniel. ,,Crystal meth brengt tien keer zoveel op, terwijl de om bouw van een amfetaminelab maar een kleine investering vergt." De opkomst van crystalmethlabs in Nederland baart de politie om meerdere redenen zorgen. Bij het Opgerolde drugslabs jaar ervoor. Totaal Nederland In het voorjaar van 2020 kwam de politie door het hacken van de ver sleutelde berichtendienst Encro- chat op het spoor van zeecontainers die in een loods in het Brabantse Wouwse Plantage werden gebruikt voor de bouw van een heus martel complex. Bij de inval werden snoei- scharen, takkenscharen, een vries- kist, scalpels en vingerklemmen, gestolen politie-uniformen, stop borden en zwaailichten gevonden. Ook was er een tandartsstoel, die gebruikt zou worden om slachtof fers in vast te binden. Volgens officier van justitie Koos Plooij was het doel van de groep niet alleen om criminele rivalen te ontvoeren en te martelen om zo geld of informatie in te winnen. Het samenwerkingsverband rond hoofdverdachten Roger P. en Robin van O. zou ook van plan zijn geweest om rivalen met wie er een slepend conflict was te laten ver moorden. Dat conflict ontstond nadat er een miljoenenbedrag van Roger P. gestolen werd. 'Iedereen gaat liggen, geloof me', zou Roger P. hebben geschreven. Ibrahim Azaim, een vertrouweling van Ro ger P., schrijft dan: 'Maat, jouw doel is mijn doel, ik ga pas dood als hij dood is. Zelfs kids zijn doelwit.' Huiveringwekkend Officier van justitie Plooij noemde deze berichten gisteren in een voorbereidende zitting in de extra beveiligde rechtbank in Amster dam Osdorp 'huiveringwekkend en macaber'. Volgens Plooij zijn er geen aanwijzingen dat het martel complex voor deze moorden zou worden gebruikt. Azaim werd in mei 2020 in Rot terdam doodgeschoten. Volgens Plooij een teken dat het conflict es caleert. Ook markeert de moord in zijn ogen een verandering in focus. ,,De organisatie had daarna ook moord tot doel." Na de moord wordt volgens Plooij een groep namen uitgewisseld die te maken zouden hebben met de moord. 'Heel deze groep moet dood, en hun familie ook', wordt erbij ge schreven. Uit het onderzoek naar de voor bereiding van de bouw van het martelcomplex blijkt dat een van de verdachten al in het najaar van 2019 via Marktplaats zocht naar spullen. Zo zocht hij naar een 'gynaecolo- genstoel' (uit de advertentie: 'volle dig verstelbaar, niet comfortabel, wel gaaf). Het onderzoeksteam stuitte behalve op twee tandarts stoelen, die werden gevonden in de loodsen, ook op een mobiele ope ratietafel, compleet met spanban den. Ook deze werd via Marktplaats aangeschaft. donderdag 4 maart 2021 'We hebben in Nederland de beste drugslabs ter wereld' Opslag van synthetische drugs en chemicaliën in Helmond, ontdekt in december 2020. FOTO SEM VAN RIJSSEL 2016 2017 2018 2019 2020 In Noord-Brabant werden in 2020 de meeste drugslabs opgerold, zes méér dan het opgerold drugslab De groep verdachten die vol gens het Openbaar Ministerie betrokken is bij de bouw van het martelcomplex in Wouwse Plan tage zou ook plannen hebben gehad om criminele rivalen te laten vermoorden. Yelle Tieleman Amsterdam In de martelkamer stond een tandartsstoel. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11