10 NIEUWS BOEK CARLOS GHOSN A De gevallen Renault- topman Carlos Ghosn zat op plastic slippers in de cel. In een kist ontvluchtte hij Japan. Samen met zijn vrouw schreef hij een boek over Renault, corruptie, chantage en een 'wreed en pervers' verhoor. Ruim twee jaar geleden landt Carlos Ghosn, topman van Re nault, op het vliegveld van To kio. Normaal wordt hij altijd herkend en mag hij doorlopen. 'Nu gaat het anders.' Zakenman Ghosn moet meeko men naar een kamertje. 'Daar zit ten drie mannen. Het lijkt alsof ze op me zaten te wachten. Ze zeg gen: 'Er is een probleem met uw paspoort. We moeten u wat vra gen stellen. En het kan wel even gaan duren.'' De zakenman zegt dat hij een afspraak heeft met zijn dochter en dat hij haar even wil bellen. 'Nee, u mag niet meer bellen. We nemen uw telefoon nu ook in beslag. Wilt u met ons meegaan?' Ghosn volgt de mannen naar buiten, maar heeft geen idee waar ze heen gaan. 'Dan stopt er een auto. Drie man- nen stappen uit in uniformen die lijken op die van gevangenisbe waarders.' Dat klopt. De topman wordt meegenomen naar de gevangenis. 'Ik moet me uitkleden. Helemaal. Ik krijg andere kleren, waaronder plastic slippers. En ik word meege nomen naar een cel van 6,48 vier kante meter. Daar sta ik: gedeti neerd. Zonder dat ik iemand heb kunnen spreken of waarschu wen.' Zo verliep de sneltreinarres tatie van een van 's werelds be roemdste ondernemers op 19 no vember 2018, valt op te maken uit het boek dat Ghosn en zijn vrouw Carole samen hebben geschreven en dat nu in de boekwinkel ligt. Teken van kracht ,,Een uitgever vroeg het ons'', zei Carole Ghosn op de Franse radio. ,,Carlos wilde niet. Ik eerst ook niet. Maar toen dacht ik: misschien is het wel een goed idee om ons verhaal te vertellen, als teken van kracht na wat we hebben door staan." En dus ging het echtpaar schrijven over, wat ze zelf noe men, 'hun afdaling naar de hel'. Het werden 304 pagina's vol details (over zichzelf) en verwijten (aan anderen). Om te onderstre pen dat hun huwelijk de hel heeft doorstaan kreeg het boek als titel Eeuwig Samen. Carlos Ghosn was ooit een god in de wereldeconomie. Hij stootte Renault op in de vaart der volke ren, redde Nissan van de onder gang en werd door de prestigieuze zakenkrant Financial Times jaren lang in de top 5 van 'meest bewon derde ondernemers' gezet. Maar alles veranderde dus die 19de november. De gelauwerde zakenman werd in Japan verdacht van belastingontduiking en per soonlijke verrijking ten koste van zijn bedrijf. Niet een beetje, maar ter waarde van vele tientallen mil joenen euro's en onder meer via een bv in Amsterdam. Ghosn heeft altijd gezegd on schuldig te zijn. In zijn boek schrijft hij over het 'wrede en per verse' verhoor dat hem in Japan ten deel viel. De aanklager zou hem hebben gechanteerd: ,,U hoeft alleen maar te bekennen. Als De Franse regering heeft me laten vallen. Ze wilden een voorbeeld stellen u niets zegt, gaan we zoeken: bij uw vrouw, bij uw kinderen. Weet u wel wat u uw familie aandoet? Als u zo koppig blijft, maakt u hun het leven onmogelijk.'' Carole Ghosn beschrijft hoe medewerkers van Nissan onaan gekondigd hun huis in Beiroet binnengingen en de sloten ver wisselden. ,,Ik mocht alleen nog naar binnen om wat kleren te ha len. Toen zag ik dat twee mensen van ons personeel zaten opgeslo ten door die nieuwe sloten: ze konden er niet meer uit.'' Miraculeus Ghosn verwachtte geen eerlijk proces en wist in december 2019 op miraculeuze wijze te ontsnap pen uit Japan, waar hij inmiddels onder huisarrest leefde. Hij ver stopte zich in een kist voor mu ziekinstrumenten - waarin zeven tig gaten waren geboord, zodat hij kon ademen - en werd met een privéjet naar Istanboel gesmok keld. Vandaar vloog hij naar Bei roet: Libanon heeft geen uitleve ringsverdrag met Japan. De reis was overigens niet gratis. Ghosn zou volgens persbureau Reuters 862.500 dollar aan een legertje mensen hebben betaald om hem Japan uit te krijgen. In Turkije zijn drie van die mensen veroordeeld tot celstraffen voor 'mensensmok kel'. Twee Amerikanen die ook ge holpen zouden hebben, zijn uitge leverd aan Japan, waar ze worden verhoord over de ontsnapping. Carlos Ghosn - die een Frans, een Libanees en een Braziliaans paspoort heeft - komt in zijn boek met felle kritiek op de Franse rege ring. Die zou hem publiekelijk hebben gesteund, maar in werke lijkheid niets voor hem hebben gedaan. 'Ze hebben me laten val len. Ze besloten dat ik moest op stappen bij Renault. Ze wilden een voorbeeld stellen en 'soldaat Ghosn' werd opgeofferd.' Corruptie De Franse justitie onderzoekt, in navolging van Japan, de financiële wandel van de zakenman. Er wordt gekeken naar verdachte geldstromen, onder meer via het Nederlandse bedrijf. Ook zijn er verdenkingen van corruptie en witwassen van geld. Daarbij wordt bijvoorbeeld gekeken naar privé- feesten die Carlos en Carole Ghosn organiseerden op het somptueuze kasteel van Versailles, waar de Franse koningen Lode- wijk XIV, Lodewijk XV en Lode- wijk XVI woonden. Op 'koninklijke steun' kon het echtpaar niet rekenen, schrijven ze in het boek. Carole Ghosn lobbyde persoonlijk voor haar echtgenoot toen die nog in de cel zat in Japan. ,,Ik ben een brief van Carlos gaan afgeven bij president Macron. Ik werd ontvangen door de secreta ris-generaal, die zei: 'Ik ben er voor u, hier is mijn mobiele nummer, u kunt altijd bellen.' Nou, ik heb hem gebeld en ge-sms't, maar ik heb nooit antwoord gekregen.'' donderdag 4 maart 2021 GO De aiaaiing naar ae nel van ae topman die ontsnapte in een kist Carlos Ghosn verlaat in april 2019 het Huis van Bewaring in Tokio, als hij op borgtocht vrijkomt, fotoafp Koffers voor muziekinstrumenten die zouden zijn gebruikt bij de ontsnapping van Carlos Ghosn uit Japan. foto reuters Frank Renout Parijs - Carlos Ghosn, ex-topman Renault

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10