II Speciale coronateststraat moet Songfestival Ahoy gezond houden 9 jongeren moesten lijden en toen kregen de jongeren de schuld om dat ze coronafeestjes hielden. Daarom zeggen we tegen de over heid: let hier op, want zondebok ken aanwijzen in een crisis kan er toe leiden dat de spanningen tus sen bevolkingsgroepen oplopen. Die wrijving is er al, maar esca leert gelukkig nog niet. Het is de taak van de overheid om te zorgen dat straks niet elke stap richting meer vrijheden voor de ene groep zorgt voor jaloezie bij de andere. We moeten niet in de zondebok- groef komen, de gedachte dat er mensen voorgetrokken worden. Dus help iedereen, maar bepaal eerst welke (deel)groepen het hardst hulp nodig hebben.'' ,,Ik heb geen glazen bol, maar het feit dat mensen een andere opvat ting hebben is van alle tijden. In de jaren 60, 70 en 80 hadden we ook rellen en vlak vóór deze crisis stonden week na week de boeren, onderwijzers en verpleegkundi gen op het Malieveld. Wel moet de overheid met al deze kritische mensen steeds beter haar best doen om de bevolking ervan te overtuigen dat we op de goede koers zitten. En ook hier geldt: het leeuwendeel van de mensen redt zich wel, de zwijgende midden groep loopt niet boos over straat. En is ervan overtuigd dat de poli tiek het goede probeert te doen.'' sen willen überhaupt niets meer weten van corona en nemen het niet meer zo nauw met de regels. En dat gaan anderen hen weer kwalijk nemen. Zo ontstaat wrij ving.'' ,,Het overgrote deel van de bevol king is nog steeds gezagsgetrouw hoor. Ruim vier op de vijf mensen vinden dat je je aan de corona maatregelen hoort te houden, ook als je het er niet mee eens bent of de regels niet goed begrijpt. Maar er is onder de kritische men sen altijd een groep echte com plotdenkers actief, al weten we niet of die groeit. Je hoort die ge luiden nu wel eerder, omdat er twijfel heerst over alles in de sa menleving.'' Zorg dat niet elke stap richting meer vrijheden voor de ene groep leidt tot jaloezie bij de andere ,,Heel vaak gaat een crisis gepaard met stigmatisering, ook nu. Zo waren in het begin Aziatische mensen de klos vanwege het 'Chi nese virus', daarna waren de oude ren zogenaamd de oorzaak dat ,,Politici moeten nu vooral aan geven waar het volgens hen met Nederland heen moet na de crisis. Waar staat ons land over tien of vijftien jaar? Wat voor soort eco nomie hebben we dan? Is die wat duurzamer geworden? Telt ieder een mee in de samenleving? Daar bij geldt: regeren is vooruitzien en dat is in deze tijd ongelooflijk ingewikkeld. Want we zijn mo menteel wel een pandemie aan het bestrijden.'' ,,De afgelopen maanden is achter de schermen hard gewerkt aan een uitgebreid coronaprotocol, om het Eurovisie Songfestival in aange paste vorm op een verantwoorde manier door te laten gaan'', zegt Sietse Bakker, uitvoerend produ cent van het Eurovisie Songfestival. Het protocol, dat mede is geïnspi reerd op protocollen van grote sportcompetities, is tot stand geko men in samenwerking met EBU, de Europese omroepunie die het festi val organiseert. ,,We zijn nog steeds vastberaden om dit in mei in Rot terdam voor elkaar te krijgen'', stelt uitvoerend supervisor Martin Ös- Streng protocol: artiesten blijven in hun hotel, alleen voor officiële programma onderdelen mogen ze de deur uit terdahl. ,,We koersen op een veilig Eurovisie Songfestival waarbij alle artiesten live vanuit Rotterdam op treden.'' Wennen De tv-productiecrew heeft het af gelopen jaar al veel ervaring opge daan met veilig werken in corona- tijd. Voor de deelnemende artiesten en hun entourage zal het mogelijk wel even wennen zijn, klinkt het. ,,Hen wordt aangeraden voor ver trek naar Nederland vijf dagen in quarantaine te gaan en zij moeten voor vertrek getest worden. Een maal in Nederland moeten ze in hun hotel blijven, behalve wanneer zij voor officiële programma-on derdelen de deur uit moeten.'' Iedereen die in Rotterdam Ahoy werkt - crew, artiesten en pers - wordt regelmatig getest in een spe ciaal daarvoor opgezette teststraat. ,,Ons doel is helder: besmettingen tijdens het evenement voorkomen. Mocht iemand positief getest wor den, dan treedt ons isolatieprotocol in werking, ondersteunen we de GGD bij bron- en contactonder- zoek en nemen we waar nodig aan vullende maatregelen. Mocht een deelnemer hierdoor niet live kun nen optreden, dan wordt de back- upopname gebruikt'', zegt Bakker. woensdag 3 maart 2021 GO als zondebok gaan zien' We hebben al protesten uit on vrede gezien. Om maar te zwijgen over com plotdenkers, die zich steeds vaker roeren. Jongeren worden in uw onder zoek het meest aangewezen als de groep die schuld heeft aan het oplopende aantal corona besmettingen. Zijn we op zoek naar een zondebok? Welke rol spelen de verkiezingen hierin? De organisatie van het Eurovisie Songfestival trekt alles uit de kast om het liedjesspektakel in Rotterdam Ahoy veilig te laten verlopen. Gisteren is bekend ge worden dat er ook een speciale coronateststraat komt, waar alle betrokkenen regelmatig worden gecontroleerd. Of er publiek bij de shows aanwezig kan zijn, wordt later besloten. Marcel Potters Rotterdam A Medewer kers zetten elke dag de aftelklok een dag verder. Daarop is te zien hoelang het nog duurt voordat het Songfestival begint. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9