mr» n 7 r f ■'ipfcd; ATLANTIC COLLEGE NET ALS WILLEM-ALEXANDER Prinses Alexia (15) treedt in de voet sporen van haar vader, koning Willem-Alexander. Net als hij rondt zij haar middelbare school af aan het prestigieuze Atlantic College in Wales. Heeft ze hetzelfde motief als haar vader, die als puber het paleis ontvluchtte? Niet Amalia, maar haar twee jaar jongere zus Alexia, is de eerste van de drie prinsessen die uitvliegt. Waar de toe komstige koningin van Nederland dit jaar eindexamen doet aan het chris telijk gymnasium Sorghvliet in Den Haag en daarna waarschijnlijk een tussenjaar heeft voor haar studietijd, kiest Alexia nu al voor een rigoureuze stap. Ze verkast voor twee jaar naar het prestigieuze UWC Atlantic Col lege in Wales, net als haar vader in de jaren 80. Het internationaal baccalau reaat dat zij daar zal volgen, geldt als vervanging voor de twee laatste leer jaren op het vwo. De middelste dochter van koning Willem-Alexander en koningin MSxima, heeft volgens UWC Neder land 'een grondige selectieprocedure' afgerond, voordat haar aanmelding aan het Atlantic College rond was. Dat zal in deze coronatijden onge twijfeld digitaal zijn gegaan. Hoe an ders was dat met haar vader, die bijna veertig jaar geleden stevig met zijn ouders - toenmalig koningin Beatrix en prins Claus - clashte op paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Zijn moeder, net vorstin, beet zich vast in haar werk, Bij zijn vader ontwikkel den zich 'klachten van depressieve aard' en de jonge prins zelf had er be hoorlijk last van dat iedereen naar hem keek en 'iets' van hem ver wachtte. Drukkend Paul Gerretsen, destijds rector op het Vrijzinnig-Christelijk Lyceum (VCL) in Den Haag, de middelbare school van Willem-Alexander, vertelt in de biografie Willem-Alexander, van prins tot koning: ,,In de gesprekken met zijn moeder kwam de gedachte op hem in een andere omgeving te plaatsen, waarin dat verwachtingspatroon niet zo drukkend was. De vraag rees of het verstandig zou zijn hem vanuit de vierde naar het Atlantic College te laten gaan. Dat was niet makkelijk, ieder jaar waren er wel twee of drie leerlingen die vanuit het VCL die stap probeerden te maken. Willem- Alexander kreeg geen voorrang en zou er net zo voor moeten knokken als ieder ander. Toen hij toelatings examen deed, zat Beatrix buiten in de auto gespannen op de uitslag te wachten. Dat raakte me. Ze zei: 'Ik heb echt in spanning gezeten of hij het zou halen'.'' Ook Willem-Alexanders dochter prinses Alexia heeft de toelating tot het Atlantic College, waar ze na de zomervakantie met haar programma begint, zelf moeten verdienen, klinkt het in Den Haag. Willem-Alexander is nog altijd beschermheer van de op leiding, in het 12de eeuwse St. Do- nat's Castle aan de zuidkust van Wa les. Hij brengt er ook jaarlijks een be zoek. Over de band met zijn ouders voor de vlucht naar het Atlantic Col lege deed Willem-Alexander rond zijn 18de verjaardag een uitspraak in Ik breng nog steeds heel veel tijd met haar door. Wij allemaal. Ik vind mijn ouders best wel eh... heel goede ouders gesprek met schrijfster Renate Ru binstein, die nog vaak wordt aange haald: ,,Kijk, ik vond mezelf niet las tig. Mijn ouders vonden zichzelf ook niet lastig. Maar elkaar vonden we wel lastig.'' Geknetterd Het is de vraag of het ook tussen zijn middelste puberdochter en haar ou ders zo geknetterd heeft. Het ko ningspaar beschermt het privéleven van met name de prinsessen stevig, zelden klapt iemand over ze uit de school. De sporadische keren dat Alexia en haar zussen zich in het openbaar vertonen zijn met de foto sessies en op Koningsdag. Toen de 53ste verjaardag van Willem-Alexan- der vorig jaar door de coronacrisis noodgedwongen thuis op paleis Huis ten Bosch moest worden gevierd, raakte Alexia in gesprek met vlogger Enzo Knol over met name haar moe der. Ze moet heel veel tijd besteden aan haar baan, maar ze is er heel vaak. En zo niet, dan is er altijd wel iets wat we samen kunnen doen. Ik breng nog steeds heel veel tijd met haar door. Wij allemaal. Ik vind mijn ou- ders best wel eh.. heel goede ouders!'' Daarop begon Maxima enthousiast te klappen: ,,Bravo! Dit was niet ge- script'', riep ze glunderend. Ook lekte in 2020 een TikTok-filmpje uit waarop Alexia met vriendinnen danste op muziek van rapper Flo Milli en diens expliciete teksten play backte. Maxima noemde het 'een goede les' in het gebruik van sociale media voor haar dochters. Atlantic College werd in de jaren 60 gesticht door Kurt Hahn, een Duitse jood. Hij was ervan overtuigd dat door jongeren van over de hele wereld samen te laten studeren en bevriend te laten raken, verschrik kingen uit de oorlog voorkomen kon den worden. Naast klassieke vakken is sociaal werk een belangrijk onder deel voor de leerlingen, allen 16 en 17 jaar oud en afkomstig uit alle wind streken. Een studiejaar kost gemid deld 25.000 euro, maar er zijn beur zen beschikbaar voor wie dat nodig heeft. Prinses Alexia, die eind juni 16 wordt, krijgt in elk geval één be roemde jaargenoot: de Spaanse kroonprinses Leonor. woensdag 3 maart 2021 GO Alexia naar Wales, waar ooit haar vader naartoe vluchtte Jeroen Schmale Den Haag I -■ l f Prinses Alexia (rechtsboven), maakt haar middelbare school af op het Atlan tic College in Wales. Dezelfde prestigieuze opleiding waar begin jaren 80 ook haar vader, Willem-Alexan- der, een periode ver bleef. FOTO'S HOLLANDSE HOOGTE —prinses Alexia in gesprek met vlogger Enzo Knol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7