Ook Kunstroute Graauw neemt afslag naar de digitale snelweg De Kirke heeft weer geld om te klussen aan gebouw 7 WINKELEN OP AFSPRAAK FIETSENWINKEL ZIT VANDAAG VOL^ Eindelijk, de winkels mogen vandaag weer open. Wel op afspraak, met maximaal twee klanten tegelijk. Waar de ene Zeeuws-Vlaamse winkel al helemaal is volgeboekt, loopt het bij de ander nog geen storm. Nog een plaatsje reser veren om vandaag te winkelen bij Profile in Axel? Succes! „Woensdag zitten we stampvol. Donderdag heb ik nog vier, vijf plaatsjes en vrijdag nog zes", zegt Arjen de Vries van de fietsenwinkel in de Zeestraat. ,,Het is lekker weer, het begint bij veel mensen weer te kriebelen." Profile heeft weinig te lijden gehad onder corona. Iedereen wilde plots een nieuwe fiets. ,,We hebben een stormachtig jaar achter de rug en verwachten dat die lijn wordt doorgetrokken." De winkel mag twee klanten te gelijk ontvangen. Profile is dolblij weer open te mogen, maar het zijn ook spannende tijden. Komen alle onderdelen op tijd binnen? ,,Afge- lopen zomer was er een enorme run op fietsen. Onderdelen als ket tingen en remmen moeten alle maal van één leverancier komen, en die kon het niet meer aan. Het afmonteren van de fietsen kwam in de knel. De wachttijden voor racefietsen en mountainbikes zijn enorm. Je moet mazzel hebben wil je hem voor augustus, september binnen hebben." Eerst iets passen Ook Frank de Puijt van Groosman Mode in Sluis hoopt dat het snel druk wordt in zijn winkel. ,,Er is ons al veel afgepakt. Hopelijk zien de klanten winkelen snel weer als uitje." Wie een soepel hemdje of zomerrokje wil scoren, moet vier uur van tevoren reserveren. ,,Dan kunnen we twee klanten tegelijk helpen. Dat kunnen ook twee ge zinnen zijn." Met tien reserverin gen gemaakt door vaste klanten, loopt het voor vandaag nog niet storm. De Puijt denkt dat daar ver andering in komt. ,,Niet iedereen wil online shoppen. Veel klanten willen eerst iets passen." Groosman Mode doet er alles aan zo veel mogelijk reserveringen te krijgen. ,,We zetten social media Hopelijk zien de klanten winkelen snel weer als een uitje in en bellen klanten op. Via Face- book kunnen mensen boeken." Al zet de heropening op deze manier weinig zoden aan de dijk. ,,Het is een druppel op een gloeiende plaat. Het is veel te weinig." Gewoon rondsnuffelen Vaste klanten van mode- en sport zaak Zaman in Hulst staan te po pelen om advies te krijgen over de beste sportschoen of gewoon weer eens écht in de winkel komen shoppen. De winkel heeft een on line reserveringssysteem gemaakt en de eerste afspraak staat al om negen uur 's ochtends, vertelt Ro- liene Zaman. ,,We zijn blij dat er weer mensen over de vloer ko men." Klanten kunnen een tijdvak reserveren van drie kwartier, maar korter of langer mag ook. Om te zoeken naar iets specifieks of om gewoon rond te snuffelen. ,,We willen de drempel laag houden." Winkelen kan in een zee van ruimte, de winkel is zo'n zeven honderd vierkante meter groot. ,,We hebben twee verdiepingen, dus er mogen bij ons vier perso nen tegelijk binnen zijn." Zaman verwacht komende tijd ook veel afspraken die op de dag zelf wor den gemaakt. ,,Dat je bij het ont bijt plant dat je 's middags gaat winkelen." Het werk van kunstenaars bewon deren, maar dan vanachter je com puter in plaats van wandelend door Graauw. Het is voor de organisatie even schakelen, maar de kunstroute wordt op die manier toch in leven gehouden. Kunstroute Graauw is al jaren een geliefd evenement in april, waarbij honderden mensen naar het dorp komen om naar het werk van schilders, beeldhouwers, fotografen, dansers, muzikanten en andere kunstenaars te kijken. Tij dens de laatste editie in 2019 ver welkomde het dorp maar liefst tweeduizend bezoekers. Poging tot doorstart Rita Jaberg maakte begin vorig jaar bekend dat ze zou stoppen met de organisatie en niet lang daarna nam een nieuwe groep het stokje over. Corine Kisling, Inge De Belder en Jos Buijsrogge uit Graauw moesten noodgedwongen een jaar overslaan vanwege het coronavirus maar wil den dit jaar sowieso een 'beschei den poging tot doorstart maken.' Met een beperkt aantal deelnemers, was het plan. Begin dit jaar werd aan kunste naars gevraagd om bij aanmelding ook foto's en een video van eigen werk op te sturen, zodat er in het slechtste geval een virtuele kunst route zou komen. Omdat de coro namaatregelen langer duren dan verwacht en er te veel onzekerhe den zijn, heeft de organisatie de knoop nu doorgehakt: er komt voor de tweede keer geen fysieke kunst route in april, maar wel een virtuele editie met vijftig deelnemers. De kunstroute komt in april op de Fa- cebookpagina van Kunstroute Graauw te staan en kan gedeeld worden. WESTDORPE In De Kirke in Westdorpe, de tot vereni gingsgebouw omgetoverde rooms-katholieke kerk, wordt weer volop geklust. De glas-in-lood ramen in de oostgevel worden gereno veerd. Ook zal het kerkge bouw, dat begin 2013 aan de eredienst is onttrokken, toe gankelijker worden gemaakt voor mindervaliden. De stich ting die het centrum beheert, is erin geslaagd hiervoor 44.000 euro subsidiegeld bij elkaar te krijgen. Al eerder zijn de glas-in-lood ramen in de westgevel van De Kirke opgeknapt, die aan de oostzijde zijn ook dringend aan renovatie toe. De lichtinval in het gebouw zal erdoor ver beteren. De werkzaamheden moeten 1 mei afgerond zijn. De benodigde 44.000 euro is door de beheerstichting in een jaar bij elkaar gekregen. Het geld komt van een groot aantal fondsen als het VSBfonds, het Oranje Fonds, stichting Het R. C. Maagdenhuis, stichting Gravin van Bylandt en stich ting Brentano's, steun des ou- derdoms. Ook de gemeente Terneuzen levert een bijdrage. woensdag 3 maart 2021 'Mensen krijgen weer fietskriebels' Bob Maes en Sophie Stockman Axel -Frank de Puijt, Groosman Mode Sluis Vijftig kunstenaars doen dit jaar mee aan Kunstroute Graauw. Het evenement maakt alsnog een doorstart, op een creatieve manier: de kunstroute gaat digi taal. Sophie Stockman Graauw Bij het team van fietsenwinkel Profile in Axel zit de stemming er goed in. Van links naar rechts: Jochem Bekker, Arjen de Vries, Firmin de Jonghe en Peter de Braak. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54