Sint Albert: gooi de fatale vijver dicht, of zet er een hek omheen En weer is het erop of eronder voor het pontje van Sluiskil 6 Tweede-woningbeleid Sluis Het tweede-woningenbeleid is een heet hangijzer. Tot 2014 was het verboden huizen in dorpskernen te gebruiken als tweede woning. Dat verbod werd afgeschaft, omdat het niet te handhaven bleek. Sindsdien klagen bewoners dat steeds meer huizen als recreatiewoning worden gebruikt en dat daardoor de leef baarheid achteruit holt, omdat ei- Groede mag geen vakantiedorp worden genaren van tweede woningen lang niet altijd 'thuis' zijn. Bovendien stijgen de huizenprijzen door de enorme vraag, waardoor starters amper kans op een huis maken. Het onderwerp kwam onlangs opnieuw op de tafel van de Sluise politiek te liggen tijdens de behan deling van de toekomstvisie Krach tig Verbonden. Daarin stond aan vankelijk dat uitbreiding van de re creatieve verhuur in principe niet meer wordt toegestaan. De VVD en Onafhankelijk West wilden die passage schrappen. Met een mi- niem verschil van negen stemmen voor en acht tegen, ging de ge meenteraad daarmee akkoord. Het CDA, coalitiepartner van de VVD en Onafhankelijk West, waren ver deeld. GroenLinks, de PvdA en Dorpsbelangen Toerisme (D&T) wilden er niets van weten. ,,Een uitbreiding van de recreatieve ver huur is een bedreiging, we moeten de tweede woningverordening juist weer invoeren", zei Jack Puy- enbroek van GroenLinks. Volgens de VVD en Onafhanke lijk West is dat nergens voor nodig. Op hun initiatief, dat eveneens met één stem verschil werd aangeno men, zal het college van burge meester en wethouders in de toe komst ook geen voorstel tot het (ge deeltelijk) herinvoeren van de tweede-woningverordening meer doen. Het aantal tweede woningen zou de laatste jaren namelijk nau welijks zijn gestegen. Bovendien is bij de vorming van het huidige col lege in 2018 afgesproken de tweede- woningverordening niet opnieuw in te voeren. Het besluit is tegen het zere been van de dorpsraden in de kustdor pen, de ondernemersvereniging voor recreatiebedrijven Hiswa-Re- cron en actiegroep Toerisme uit Ba lans. Zij hoopten allemaal op een herinvoering van een tweede-wo ningverordening. ,,Groede mag geen vakantiedorp worden", re ageert dorpsraadvoorzitter Arno van den Hemel. ,,Het begon ooit in Knokke. Toen kwam Cadzand en straks zijn Nieuwvliet en Groede aan de beurt. De tweede-woning verordening is niet heilig, maar wel de beste optie om te voorkomen dat Groede een vakantiedorp wordt.'' De zesjarige Hasim kwam vorige week woensdagmiddag door on bekende oorzaak in de vijver aan de Beneluxstraat terecht. Hulpver leners wisten hem uit het water te halen, maar het mocht niet meer baten. De jongen overleed in een ziekenhuis. Zijn overlijden heeft een schok teweeggebracht. Kritiek barstte ook los op de onderhoudstoestand Dempen van de vijver ligt niet voor de hand, want bij regen is het waterberging van de, volgens omwonenden, tot een moeras verworden vijver. Buurtbewoonster Güven Ucar be gon op internet een petitie om het water dicht te gooien. Huis-aan- huis werden ook handtekeningen opgehaald. Steunbetuigingen Bij de overhandiging kon Ucar ver tellen dat de petitie op internet al ruim vijfhonderd keer was gete kend. Ook had ze een stapel steun betuigingen op papier bij zich. Lo- nink reageerde vol medeleven, dat er veel aandacht is voor nazorg, ze ker op basisschool De Statie waar Hasim op zat. Alle mogelijke aandacht zal wor den besteed aan het zo mogelijk veiliger maken van de vijver, ver klaarde Lonink, maar zo simpel zal dat niet zijn. Dempen ligt volgens hem niet voor de hand, omdat de vijver bij hevige regenval dient als waterberging. De gemeente gaat in overleg met het waterschap dat de vijver beheert. Omheinen is wellicht ook een mogelijkheid. De vijver ligt er al tientallen ja ren en, voor zover de gemeente heeft kunnen nagaan, is er niet eerder zo'n tragisch ongeval ge beurd als vorige week. ,,Maar", stelde Lonink, ,,één slachtoffer is er al een te veel." Begin deze week gaf de provincie alvast een schot voor de boeg. Als het aan Gedeputeerde Staten ligt, stopt de subsidiëring van de pont eind dit jaar definitief. ,,Het in stand houden van een lokale ver voersvoorziening is geen taak van de provincie", lieten GS in ant woord op schriftelijke vragen van de fracties van Forum voor Demo cratie en Partij voor Zeeland weten. Niet verrassend Een verrassende boodschap was dit niet. De provincie heeft dat altijd verkondigd, maar kwam tot twee keer toe, in 2017 en 2019, toch met geld over de brug. Ook de gemeente Terneuzen deed dit, evenals enkele bedrijven en vervolgens ook Rijks waterstaat en havenbedrijf North Sea Port. Zo kon de pontstichting, na overname van het veer van Rijkswaterstaat eind 2011, het hoofd financieel boven water houden. Voorzitter Dallinga is trots op het bereikte resultaat, met dank aan de inzet van vrijwilligers, en hij is ze ker niet van plan het hoofd in de schoot te leggen. ,,We gaan op nieuw aan de slag met alle partijen om te bekijken welke oplossingen mogelijk zijn." Hij richt zijn hoop daarbij op vervoersgedeputeerde We gaan opnieuw met alle partijen aan de slag om te zien wat er mogelijk is Harry van der Maas. ,,Hij verdient een pluim voor zijn eerdere inzet." Lukt het niet nog eens subsidie te krijgen, dan is het voor Dallinga duidelijk. ,,Dan moeten we de stek ker eruit trekken." woensdag 3 maart 2021 Dorpsraden staan met lege handen Het is een klap voor dorpsraden in de West-Zeeuws-Vlaamse kuststreek. De verordening die tweede woningen verbiedt, keert voorlopig niet terug in de gemeente Sluis. Een krappe meerderheid van de gemeente raad heeft dat besloten. Bob Maes Sluis -Arno van den Hemel, dorpsraadvoorzitter Groede Dichtgooien of omheinen, dat moet er gebeuren met de vijver in de wijk Sint Albert in Sas van Gent. De Terneuzense burge meester Jan Lonink kreeg gis termiddag enkele honderden handtekeningen overhandigd met dat verzoek. Harmen van der Werf Sas van Gent Het is elke keer een strijd; lukt het om de pont van Sluiskil in de vaart te houden of niet? Het wordt dit jaar opnieuw 'erop of eronder'. Voorzitter Meerten Dallinga van de Stichting ter Be houd van de Pont te Sluiskil blijft strijdvaardig. ,,We houden als stichting al bijna tien jaar de pont in de vaart en dat willen we graag zo houden." Harmen van der Werf Terneuzen -Meerten Dallinga, voorzitter Burgemeester Jan Lonink ontvangt in Sas van Gent de handtekeningen die zijn opgehaald door Güven Ucar (zwarte jas). Buurtbewoners willen dat de vijver gedempt wordt om nieuwe ongelukken te voorkomen. foto anne hana Het voortbestaan van het pontje van Sluiskil hangt weer aan een zijden draad. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53