Ritthem vraagt zich af wie een hekel aan katten heeft 6 WINKELS OPEN SHOPPEN OP AFSPRAAK Die paar klanten die vanaf vandaag de winkel in mogen, gaan het verschil in omzet niet maken. Toch rollen winkeliers in gedachten de rode loper uit. Verplicht iets kopen? „Natuurlijk niet. Ik ben al blij als ze een praatje komen maken", zegt Ad de Jonge van Rodico Schoenmode in Zierikzee. Op de eerste dag dat winkeliers hun deu ren weer op een kier mogen zet ten, heeft De Jonge direct al vijf af spraken staan. Per klant houdt hij minimaal een half uur aan en daar plakt hij met liefde extra tijd aan vast. ,,Ik wil het ruim genoeg doen en mensen niets opdringen. Ze zijn écht niet verplicht om iets te ko pen. Ik ben al blij als ze binnen willen komen. Als ze alleen maar komen babbelen, is het ook goed. Leuk zelfs. De klant is bij ons nog altijd koning." En, niet onbelangrijk, De Jonge heeft - net als zijn collegawinke liers - het contact met mensen ge mist. Verschrikkelijk vond hij het dat mensen verplicht mondkapjes moesten gaan dragen. „Herkende ik mensen opeens niet. Daar had ik heel veel moeite mee. Ik heb een groot klantenbestand en vind het fijn om persoonlijk contact te heb ben. Ik ben zelf ook geen cash-and- carryman." Die trouwe klant wordt sowieso op handen gedragen, maakt een belrondje langs Schouwen-Duive- landse ondernemers duidelijk. Niet alleen proberen klanten hun lokale winkel te steunen, an dersom weet de plaatselijke mid denstand heel goed waar ze hun klanten blij mee kunnen maken. Annette Broekhuizen van Bui tengewoon in Brouwershaven bracht haar brocante, kleding, cu riosa en cadeau-artikelen vooral via whatsapp aan de man. ,,Ik heb geen webshop meer, maar de foto's gaan hier altijd over en weer. In twintig jaar tijd bouw je een groot klantenbestand op en die mensen ken ik inmiddels van ha- Een matras moet je voelen. Daar moet je even op liggen. Anders verkoop ik 'm niet ver tot gort. Ik weet wat ze leuk vinden." Al valt niet alles op afstand te doen als je mensen het beste van het beste wilt bieden, vertelt me dewerker Jan Krello van Duive lands Meubelhuis in Oosterland. ,,Ik heb misschien wel dertig ver schillende matrassen staan. Maar een matras moet je voelen, daar moet je even op liggen. Anders verkoop ik 'm niet." Toch zaten ze de afgelopen maanden niet stil bij Duivelands Meubelhuis: er kwa men heel veel (,,Mensen hebben nu tijd") offerte-aanvragen bin nen. ,,We hebben niet zoveel te klagen. Maar het is altijd beter als het open is." Datzelfde denkt Robin Kerk- hove van jeansstore De Blauwe Winkel in Zierikzee. Vooral dank zij Facebook kon hij de afgelopen tijd veel klanten bedienen. ,,Maar er is natuurlijk ook een deel dat niet op Facebook kijkt, dus leuk dat iedereen nu weer langs kan ko men." Het is niet dat de telefoon direct roodgloeiend staat, maar er zijn al verschillende reserveringen gemaakt. ,,Ik ben benieuwd en ik hoop dat dit het begin is van meer. De eerste aanzet tot. Zodat we straks weer voluit kunnen gaan. Dat hoop ik niet alleen voor me zelf. Ik hoop ook dat de horeca snel weer open kan. We moeten het sa men doen hier in Zierikzee." Daisy was de poes van de familie Van de Reijt-Rhemrev, die aan de Lambrechtsen- straat in Ritthem woont. Het beestje kwam gewoonlijk de achtertuin nauwelijks uit, meldt Agnes Rhemrev. Daarom sloeg het ge zin ook direct alarm toen het beestje vrijdag niet thuis kwam. Ze hingen posters op en schakelden Amivedi in. Van die opsporings organisatie voor vermiste huisdieren hoor den zij dat Daisy aan de Trekdijk bij Nieuw en Sint J oosland was gevonden. Op het eerste gezicht was er niets aan het overleden dier te zien. Agnes en haar man Arjan besloten de dierenarts toch te vragen om een autopsie, omdat zowel vorig najaar als in september 2019 Ritthemse katten het slachtoffer waren van strikken van ijzerdraad en waslijnen. De laatste tijd hebben diverse katten in de buurt van de Lambrechtsenstraat ook weer ver wondingen die duiden op kattenvallen of mishandeling. Verstikking De dierenarts constateerde geen sporen van verwurging. ,,Maar hij vond wel wat bloed in haar bekje en slokdarm, wat zou kunnen dui den op verstikking. Mishandeling is niet on omstotelijk vastgesteld, maar het feit dat Daisy kilometers van ons huis in een berm lag, doet het ergste vrezen. Kater Harry, die wel vaker wat verder weggaat, houden we in elk geval voorlopig binnen. Die had laatst ook al een grote schram over zijn lijf." Enkele buurvrouwen een eindje verderop in de Lambrechtsenstraat laten hun katten al langere tijd woning of tuin niet verlaten. ,,Je bent gewoon bang dat je huisdier wat over komt. Het zou goed zijn als de onverlaat die het op katten heeft gemunt, wordt betrapt en opgepakt", vindt ook Nora van 't Padje. Haar kat is bijna een jaar weg en zo lang niet duidelijk is dat poezen en katers geen ge vaar meer lopen, begint ze niet aan een nieuw huisdier. ,,Een buurvrouw is net ver huisd. Haar kat was een tijdje terug opeens een aantal tanden kwijt, dat deed toch ook erg aan mishandeling denken." De wijkagent van Ritthem is door Agnes op de hoogte gebracht van de dood van Daisy. Meer aangiften van mishandeling heeft hij de laatste weken niet gekregen, maar hij is alert op signalen van dierenmishandeling. woensdag 3 maart 2021 SD 'Al komen ze alleen maar babbelen' Esme Soesman Zierikzee - Jan Krello, Duivelands Meubelhuis De dood van poes Daisy heeft de angst voor een 'kattenmoordenaar' doen op laaien in Ritthem. Hoewel niet vaststaat dat de kat door geweld om het leven is gekomen, vrezen kattenbaasjes dat ie mand het op hun huisdier heeft voor zien. René Hoonhorst Ritthem Lapjeskat Daisy werd dood terugge vonden aan de kant van een sloot bij Nieuwland. foto agnes rhemrev Ad de Jonge van Rodico Schoenmode is helemaal klaar voor het ontvangen van klanten. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49