ISÉIial 'Theater kan zonder risico weer open' NIEUWS 3 Bij stralend lenteweer een terrasje pakken. Het kon gisteren zowaar weer. Eventjes dan, want in een mum van tijd meldden handhavers zich om de café uitbaters te sommeren zich aan de lockdownregels te houden. Breda Wie naar een 'ouderwets' biertje met bitterballen op het terras snakte, kwam in Vlaardingen gis teren het best en langst aan zijn trekken. Maar liefst vijf horecaza ken schonken er een biertje of een wijntje en serveerden bitterballen op het terras - uit protest tegen de lockdownregels die nog steeds voor de horeca gelden. Vlaardingen was voor zover be kend de enige gemeente in Neder land die de 'protestterrassen' toe stond. Voorwaarde was dat de co- ronaregels in acht werden geno men. Handhavers hielden toe zicht. De actie trok zo veel bezoe kers dat de gemeente zich om kwart over vier toch genoodzaakt zag de terrassen te ontruimen. Hetzelfde gebeurde eerder op de dag in Breda en Amsterdam. In de Brabantse stad schonken Boerke Verschuren en een buurcafé aan de Ginnekenmarkt ook op het ter ras. Uitbater Johan de Vos, initia tiefnemer van de actie en woord voerder van de Bredase afdeling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN), ontmantelde zijn terras na anderhalf uur na 'overleg met de gemeente'. Lees: na nadrukkelijk op de strafrechtelijke gevolgen te zijn gewezen. Hetzelfde gebeurde bij café Del Mondo aan de Amster damse Nieuwmarkt. Ook daar be sloten de uitbaters na 'overleg met handhavers' de boel na anderhalf uur weer te sluiten. Horecaondernemers in Den Bosch en de Achterhoek kozen voor een 'stil protest' door de ter rassen leeg te laten. Onder het motto 'Parken vol, terrassen open' wilden ze laten zien dat een be perkt aantal klanten aan tafeltjes op ruime afstand van elkaar beter is dan opeengepakte groepen in Nu kijken we vanaf onze lege terrassen naar de overvolle stadsbanken parken. In Rotterdam en Arnhem konden mensen op terrasjes ge nieten van eigen consumpties. Paspoppen Veel terraseigenaren verzonnen een actie om aandacht te trekken. Zo 'vergaderden' medewerkers van De Drie Gezusters aan de Grote Markt in Groningen onder het genot van een lunch met broodjes en frisdrank op het terras. Het Concerthuis aan het Poele plein zette 'naakte' bovenhelften van witte paspoppen in terrasstoe len aan tafeltjes met voldoende af stand. Restaurant Heeren van Sonoy in Alkmaar deed iets soortgelijks met paspoppen die waren geleend van een naburige mannenmodezaak. In Oosterbeek kozen ze voor hoof den van etalagepoppen, al dan niet met lichaam, in Rotterdam koos een ondernemer voor opblaaspop pen. KHN-voorzitter Robèr Willem- sen sloot zich aan bij de ludieke acties. Het terras van zijn Brasserie Wijnbar Muller Co in Berkel en Rodenrijs was weer opgebouwd, tegen de regels van de gemeente in. ,,De reacties van het publiek zijn hartverwarmend, al is er ook irritatie dat ze niet bij ons kunnen gaan zitten'', zei hij. ,,Nu kijken we vanaf onze lege terrassen naar de overvolle stadsbanken. Bedankt gemeente.'' Zo'n 65 afdelingen van Konink lijke Horeca Nederland, een kwart van het totaal, deden mee aan het protest. ,,Dit is een duidelijk sig naal naar de politiek dat de terras sen weer open moeten'', aldus Willemsen. PROEF woensdag 3 maart 2021 sim Het terras van café Boerke Verschuuren op de Ginnekenmarkt in Breda wordt na overleg tussen eigenaar De Vos en de gemeente weer ontmanteld, foto marco de swart Een paar slokken uit het glas bier, en de terraspret is alweer voorbij Caspar Naber - Robèr Willemsen, KHN Uitbater Johan de Vos (l) heeft handhavers over de vloer. foto anp Dat naast terrassen ook theaters weer beperkt open zouden kunnen, is volgens cabaretier Guido Weijers vorige maand 'bewe zen' bij zijn proefvoorstelling in het Beatrix Theater in Utrecht. Daar werden alle vijfhonderd bezoekers vooraf getest. Een deel onderging ter plaatste steekproefsgewijs een tweede test. 80 procent liet zich een week later nog eens testen. Van de overige 20 pro cent kwamen bij de GGD nul meldingen van besmetting binnen, aldus Weijers, die de proef 100 procent geslaagd vond. Minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge heeft daar het nodige op af te dingen, omdat een op de vijf bezoekers zich na afloop niet liet testen. Dat is volgens hem 'niet goed voor de effectiviteit' van dit Field- Lab-evenement. ,,Hugo de Jonge presteert het om de fantastische resultaten nega tief te spinnen'', reageerde Weijers gisteren boos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3