Grootste cokevangst is 'Champions League' Vrijspraak of toch schuldig in Vlissingse moordzaak? 5 Voor dood Domburgse baby De strafeis is gelijk aan de straf die de rechtbank in Middelburg vorig jaar oplegde, na een eis van 4,5 jaar cel. Volgens de rechtbank was er sprake van doodslag. De advocaat- generaal was het daarmee gisteren ook eens. ,,Zijn grote zus moet op groeien zonder haar broertje. Het feit dat haar eigen vader hiervoor verantwoordelijk is, acht ik on draaglijk. De baby had nu een stoere kleuter moeten zijn.'' F. was op de avond van 20 mei al leen thuis met de baby. Zijn moeder en zijn vriendin waren even voor middernacht naar de kroeg gegaan. Om 2.30 uur werd de baby wakker, werd stijf en ademde gek. ,,Toen raakte ik in paniek'', zei F. gisteren in de rechtszaal. Hij belde op dat moment naar zijn moeder en na enige tijd kwam die dronken thuis, samen met zijn vriendin, aldus F. De belangrijkste vraag die de raadsheren van het hof stelden was: „Waarom heeft u geen 112 gebeld?'' F. heeft daar spijt van. „Achteraf knaagt dat aan me. Ik was toen ook nog veel jonger. Ik belde altijd mijn moeder, als er iets was. Het is mijn fout dat we niet meteen naar het ziekenhuis zijn gegaan.'' Dat ge beurde mede niet omdat zijn moe der te veel had gedronken om nog in de auto te mogen stappen. Uitein delijk gingen ze allemaal slapen omdat de baby iets rustiger werd. De volgende ochtend werd de baby weer onrustig en gingen ze wel naar de huisartsenpost. De baby over leed drie dagen later in het Sophie Kinderziekenhuis. Het kindje had bloedingen in de hersenen en in de oogzenuwen. Na onderzoek bleek dat de baby hard heen en weer moet zijn geschud. Dat zou moeten zijn gebeurd op de bewuste avond van 20 mei. Wat er echter precies is gebeurd tussen middernacht en 2.40 uur, toen de verdachte zijn moeder appte om naar huis te komen, heeft F. nooit verteld. Hij suggereerde gisteren ook nog dat iemand anders iets onoorbaars heeft gedaan, maar wilde geen antwoord geven op vra- Het is mijn fout dat we niet meteen naar het ziekenhuis zijn gegaan gen daarover. De aanklager concludeerde dat de rechtbank juist oordeelde door een hogere straf op te leggen dan was geëist. Ook omdat F. eerder meer malen is veroordeeld voor gewelds delicten, waaronder de mishande ling van zijn vriendin. H. F. ontkent dat hij de baby mis handelde. Hij zou er hooguit tegen hebben geschreeuwd. Volgens ad vocaat J oost Dionisius is er discussie in de medische wereld over de be oordeling van de opgelopen letsels. Daardoor zou niet vast staan waar door de letsels zijn ontstaan. Ook stelt hij dat er in elk geval geen opzet is geweest om het kind te doden. Het hof doet 16 maart uitspraak. De raadsman vroeg gisteren tij dens een tussentijdse zitting aan de rechtbank in Zwolle of B. per di rect kan worden vrijgelaten, omdat hij volgens hem 'niks te maken heeft' met de grootste drugsvangst ooit in Zeeland. De honderden pakketten, met een geschatte han delswaarde van 180 miljoen euro, werden april vorig jaar ontdekt tij dens een kwaliteitscontrole bij een Vlissings havenbedrijf. De drugs zaten tussen een la ding bananen uit Costa Rica. Meerdere verdachten werden op gepakt, onder wie B. van wie geen vaste woon- of verblijfplaats be kend is. Het voorarrest van de in Bergen op Zoom geboren man duurt nu al zes maanden, waarvan drie in beperkingen. De rechtbank bepaalde gisteren wat het Open baar Ministerie vroeg: B. langer in de gevangenis houden. Zoals bij veel andere drugson derzoeken leidden gekraakte En- crochatberichten tot de aanhou ding van verdachte B. Hij had in gesprekken verwezen naar de on derschepte lading van 4500 kilo coke in Vlissingen. ,,Het waren slechts twee gesprekken", zei ad vocaat Azarkan. Hij zou iemand een kilo coke leveren, maar kreeg dat niet voor elkaar. Om er maar 99 procent van de gesprekken die mijn cliënt heeft gevoerd gaan over hasj en wiet vanaf te zijn, verwees mijn cliënt naar die lading 4500 kilo en zei dat hij ervan baalde." Volgens de raadsman gingen er op 29 april 's ochtends vroeg al ge ruchten dat de coke in de haven was onderschept en waren dus meer mensen op de hoogte. In, maar ook buiten de haven. „Direct na de vangst spraken havenarbei ders er al over. Het nieuws lag snel op straat. Het OM ziet dat anders. Een kleine groep, onder wie B. zou weten dat de drugs al vier dagen in Vlissingen lagen. De advocaat hield vol dat zijn cliënt niet de man is die justitie moet hebben. ,,Als ik de vergelij king trek met voetbal'', zei hij. ,,Dan betreft de verdenking tegen mijn cliënt de top van de onder wereld, in voetbaltermen de Champions League. Maar mijn cliënt heeft het in gesprekken bij voorbeeld over 800 pillen, die 45 cent per stuk kosten. Dat is in voet bal de amateurdivisie, kelder klasse. Negenennegentig procent van de gesprekken die mijn cliënt heeft gevoerd gaan over hasj, wiet en een hennepkwekerij. Niet over cocaïne, dat is een ander genre. Ik zie zelfs de naam van Ridouan Taghi voorkomen in dit onder zoek. Het slaat echt nergens op.'' Volgens de raadsman zijn er bo vendien geen aanwijzingen dat B., die een eigen bedrijf heeft, één van de andere verdachten in de zaak kent. Van die andere verdachten zitten er twee vast: een 39-jarige Goesenaar en een 46-jarige Mid delburger, die op 1 juli werd aange houden tijdens de grote operatie Portunus. Twee anderen zijn vrij gelaten. De officier van justitie vertelde gisteren dat het onderzoek in volle gang is en verwacht dat er nog meer aanhoudingen zullen volgen. De 36-jarige Joost van der Linden werd in oktober 2010 in een woning aan de Dortmansstraat in Vlissin- gen om het leven gebracht met een USB-kabel. In dat huis woonde de nu 54-jarige M.B. met zijn vriendin. De vrouw bekende in eerste instan tie dat zij Joost om het leven heeft gebracht. Later trok zij de verkla ring in en zei dat ze haar vriend, die volgens haar de dader is, uit de wind wilde houden. De vrouw is niettemin vervolgd. In 2013 werd in hoger beroep vrij spraak tegen haar geëist, maar ver oordeelde het gerechtshof haar toch tot acht jaar cel. De Hoge Raad zette daar later een streep door. In tweede instantie sprak het ge rechtshof haar definitiefvrij. Nadat de nabestaanden van Joost van der Linden een zogeheten artikel 12- procedure hadden aangespannen, bepaalde het ge rechtshof in 2018 dat M.B. alsnog in deze zaak moest worden ver volgd. Je kunt verwachten dat hierna weer hoger beroep volgt Net als in 2013 komen de rechters nu tot een totaal ander oordeel dan het Openbaar Ministerie (OM). Zo'n groot verschil komt niet vaak voor, zegt hoogleraar Sven Brink- hoff. ,,Dit is wel een heel mooi voorbeeld dat zowel de officier als de rechter met een eigen blik naar het dossier kijkt en dus ook tot een ander oordeel kan komen. Je kunt verwachten dat hierna weer hoger beroep volgt. Het klinkt cru, maar dan is het echt weer nieuwe ronde, nieuwe kansen. De advocaat-gene raal en het hof kunnen er weer heel anders tegenaan kijken." ,,Alles draait om de waardering van het bewijs", aldus Brinkhoff. Er moet niet alleen voldoende en wet tig verkregen bewijsmateriaal zijn, het moet ook overtuigend zijn. ,,Dus: hoe betrouwbaar vind je alle individuele bewijsmiddelen en in hoeverre passen ze in het plaatje van een schuldige of onschuldige dader? Dat is nu eenmaal geen wis kunde. Iedereen kan er dus anders over denken." Brinkhoff vindt het goed dat het OM ook vrijspraak durft te vragen, als het zelf niet voldoende over tuigd is. ,,In dit geval is wel relevant dat de nabestaanden een artikel 12- procedure hebben gevoerd. In feite heeft het hof tegen de officier van justitie gezegd: jij moet deze zaak verder vervolgen. Dat kleurt deze vrijspraak, omdat de officier als het ware gedwongen is deze verdachte voor het gerecht te brengen. Waar schijnlijk zag het Openbaar Minis terie van meet af aan al te weinig bewijs richting deze verdachte om de zaak door te zetten, maar als het hof je dwingt dat toch te doen, dan moet je wel." woensdag 3 maart 2021 GO Opnieuw zes jaar cel geëist In hoger beroep is bij het ge rechtshof in Den Bosch op nieuw zes jaar cel geëist tegen de 24-jarige H. F. uit Domburg. Die zou in mei 2016 zo hard hebben geschud met zijn zoon tje van vier maanden oud, dat die overleed. Pieter van Klinken Den Bosch -Verdachte H. F. "CV M Tijdens een con trole in Vlissin- gen werd 4500 kilo cocaïne gevon den. foto DOUANE Nee, zijn cliënt is geen heilige, zei advocaat Ilyas Azarkan gis teren in Zwolle over de 40-ja- rige M.B. die verdacht wordt van betrokkenheid bij de smok kel van 4500 kilogram cocaïne via de haven van Vlissingen. En ja, hij heeft volgens de advo caat berichten verstuurd over drugsgerelateerde zaken. ,,Maar als ik de vergelijking trek met voetbal heeft u het over de Champions League. Mijn cliënt zit in de kelderklasse." Eldridge Pentury Zwolle -Advocaat van verdachte M.B. Opnieuw staan het Openbaar Ministerie en de rechtbank lijn recht tegenover elkaar in de zaak rond de dood van Joost van der Linden. De Middel burgse rechtbank veroor deelde de verdachte maandag tot een gevangenisstraf van negen jaar, terwijl de officier van justitie vrijspraak had geëist. ,,Dit gebeurt niet heel vaak", zegt Sven Brinkhoff, hoogleraar strafrecht en straf procesrecht aan de Open Uni versiteit. Rolf Bosboom Middelburg -Sven Brinkhoff, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37