'Je kunt niet de tol afschaffen zonder het prijskaartje te betalen' VERKIEZINGSAGENDA 4 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN ROB JETTEN: 'JE MOET WEL EERLIJK DOEN' Dit is deel 3 van een serie interviews waarin lijsttrekkers praten over Zeeuwse zaken. Morgen: Thierry Baudet van Forum voor Democra tie. Jetten is de enige niet-lijsttrekker in onze interviewserie, hij is de num mer 2 op de lijst van D66. Hij ver vangt Sigrid Kaag, van wie de agenda te vol was. ,,D66 zet deze verkiezingen in op thema's die volop van belang zijn voor Zee land", zegt hij. ,,Goed onderwijs, met gratis kinderopvang, maar vooral ook volop investeren in ba sisscholen en beroepsonderwijs dat goed aansluit op de arbeidsmarkt. Voor Zeeland ligt er een grote op gave als het gaat om technici en goede zorgmedewerkers. Daarnaast zetten we in op klimaatverande ring. Als provincie aan de kust merkt Zeeland veel van de klimaat verandering, maar er liggen ook veel kansen. Denk aan de vergroe ning van de industrie en de havens door het gebruik van waterstof. En tot slot zijn we voor betaalbaar wo nen. In Zeeland is er voor ouderen en starters veel vraag naar een be taalbaar en passend huis." ,,Niet altijd. Bij wind op land en zon op land moet je goed nadenken of dat wel past. Het mooie van Zee land is dat het aan de Noordzee ligt. Wind op zee kunnen we nog enorm uitbreiden de komende ja ren. Zeeland zou ook een goede plek zijn om groene waterstof te maken, van de wind die we op de Noordzee produceren. Die kunnen we bij Yara inzetten, of bij de an dere chemieclusters in de regio, maar ook weer aan de rest van Ne derland verkopen. Zelf vind ik het Scaldia-zonnepark bij de haven van Vlissingen een mooi voorbeeld van een project waar echt goed is nage dacht hoe je duizenden zonnepa nelen op een plek kunt neerleggen dat ze niet het landschap vervuilen, omdat daar toch al heel veel ge- aan die tunnel die zo cruciaal is voor de bereikbaarheid van Zeeuws-Vlaanderen. Dat is in 2024, 2025 in te voeren, als we voor een simpel systeem kiezen. We hebben het afgelopen jaar gezien dat par tijen hier in de Kamer voorstellen indienden om met die tolheffing te stoppen, maar die leveren nooit het geldbedrag dat er dan wel bij moe ten komen. Die tunnel en het on derhoud moeten wel betaald wor den. Ik vind dat partijen wel eerlijk moeten doen. Je kunt niet de tol af schaffen zonder het prijskaartje te betalen." beurt." ,,Wij willen in de kabinetsformatie die kilometerheffing regelen en daar dan ook gelijk de tol in meene men. Als we het daarin verrekenen, gaat heel Nederland meebetalen Die tunnel en het onderhoud moeten wel betaald worden ,,Ik ben niet per se tegen verlenging van de levensduur van Borssele, maar ik sta ook niet meteen te jui chen. Omdat ik wil weten of het veilig kan en wat de extra kosten zijn die daar bijkomen. Die kern centrale is volgens mij niet een kerncentrale van Zeeland, dat is een kerncentrale van Nederland, van wege de energievorm, vanwege het afval en vanwege de hoge kosten. Daar moet je dan ook met zijn allen goed voor zorgen. Dus als Neder land besluit dat Borssele langer open moet blijven, moet je ook als Nederland de verantwoordelijk heid nemen dat op een goede ma nier te doen. Dan zullen afspraken met Zeeland nodig zijn." Online Zeeuws Energiedebat Verkiezingsdebat CSW D66 in debat Verkiezings bijeenkomst HZ Zeeuws online verkiezingsdebat woensdag 3 maart 2021 GO Rob Jetten woont in een klein dorp aan de Duitse grens en hij werkt in Den Haag. Hij herkent problemen die spelen in een grensregio als Zeeuws-Vlaande- ren, maar beseft ook dat daar in Den Haag niet altijd aandacht voor is. ,,We vergeten hier soms dat woningnood niet exclusief is voor de grote steden." Ernst Jan Rozendaal Vlissingen i 11 Kijk op de site bij /video Rob Jetten Fractievoorzitter Rob Jetten van D66 tijdens de aftrap van de verkiezingscampagne. foto anp D66 wil investeren in natuur en duizenden windmolens. Gaat dat wel samen? Jullie willen de tol in de Wester- scheldetunnel afschaffen op het moment dat rekeningrijden wordt ingevoerd. Wordt dat niet lang wachten? - Rob Jetten Kernenergie is geen taboe meer voor D66. De centrale in Bors- sele is nu een financiële molen steen om de nek van de provin cie en de gemeenten. Als hij lan ger openblijft, gaat Den Haag ze dan daarvan verlossen? 3 MAART, VANAF 12.00 Verkiesbare kandidaten van de grootste partijen in de Tweede Kamer gaan in debat over energie en Zee land tijdens het Online Zeeuws Energiedebat. Deelnemers zijn: Mark Har- bers (VVD), Agnes Mulder (CDA), Tom van der Lee (GroenLinks), staatssecre taris Hans Vijlbrief (D66) van Financiën en de kandi daat-Kamerleden Joris Thijssen (PvdA) en Fenne Feenstra (SP). Het debat wordt live uitgezonden via internet. De organisatie is in handen van Energy Port Zeeland. De thema's die worden behandeld zijn: windenergie (inleiding door directeur Steven Engels van 0rsted Nederland), kernenergie (inleiding door Carlo Wolters, directeur EPZ) en waterstof (ingeleid door Anton van Beek, di recteur Dow Terneuzen). Gedeputeerde Jo-Annes de Bat verzorgt de alge mene inleiding. Belangstel lenden kunnen zich aan melden via www.energy- portzeeland.nl. 3 MAART, 09.20-10.30 Debatclub Polyhymnia van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSW) in Middelburg houdt een verkiezingsdebat tus sen vier Zeeuwse (kandi- daat-)Kamerleden: Joba van den Berg (CDA), Bar bara Oomen (PvdA), Chris Simons (VVD) en Jan Henk Verburg (Christenunie). De vier nemen het in de aula van de CSW tegen elkaar op over vier stellingen. Hal verwege het debat kunnen er vragen vanuit het publiek aan de politici worden ge steld. Veertig leerlingen kunnen het debat - op ruime afstand van elkaar - bijwonen. Het debat is live te volgen via https://bit.ly/3aWUPN7. 5 MAART, 16.30-18.00 Via Zoom gaan de Schouwse D66-leden Ria Geluk (onder meer van het Watersnoodmuseum) en Jan Bonjer (dijkgraaf Hol landse Delta) in gesprek over het klimaat met de jongste op de D66-kieslijst, Stijn Warmenhoven. Tijdens de verkiezingsbijeenkomst geven de drie sprekers aan wat nodig is om stijging van de zeespiegel tegen te gaan. Aanmelden kan via http://zeeland.d66.nl/ 5maart. Bezoekers kunnen ook meedoen aan het ge sprek. De bijeenkomst is ook live te volgen via het YouTube-kanaal van D66 Zeeland. 11 MAART, 16.00-17.30 Verschillende politieke par tijen gaan met elkaar in debat en in gesprek met jongeren tijdens een verkie zingsbijeenkomst van de HZ, University of Applied Sciences. De bijeenkomst is online. Op hz.nl is een link te vinden voor de bij eenkomst. 11 MAART, VANAF 11.00 ZB planbureau en de Zeeuwse Bibliotheek hou den donderdag 11 maart het Zeeuws online verkiezings debat. Onder leiding van politicoloog Peter Joosse kruisen partijen een uur lang de degens met elkaar. Deze (kandidaat-)Kamerle- den doen mee: Joba van den Berg (CDA), Jacqueline van den Hil (VVD), Barbara Oomen (PvdA), Johnny Lu- kasse (SGP), Vera Berg kamp (D66), Nicole Tem mink (SP), Martin Bos (FvD), Niels van den Berge (GroenLinks) en Christine Theunissen (Partij voor de Dieren). Het debat is via https://www.dezb.nl/live- streamstem21.html te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36