online te shoppen groot Broers en zussen? Deze familie zit complex in elkaar 21 Waarvan akte ben ik aan begonnen? Ik vraag het me voor de zoveelste keer af als ik deze nalatenschap probeer te ontrafelen. Een man en vrouw met drie dochters en drie zonen. Eerst overlijdt moeder, vijfjaar later vader. De erfenis bestaat uit het huis van vader en moeder. Hoe moeilijk kan dat zijn? Tot een verdeling van de nalatenschap is het nooit gekomen. In het huis is de oudste zoon, die altijd de zaken van zijn ouders heeft geregeld, na hun overlijden blijven wonen. Iedereen vindt dat wel best. Over het verdelen van de nalatenschap wordt niet meer gesproken. Maar dan heeft een van de zussen geld nodig. Omdat ze nooit iets uit de erfenis heeft ontvangen, denkt ze - ik heb geen idee op grond waarvan - dat ze is onterfd en ze eist haar legitieme portie op. De andere kinderen beginnen te morren: moeten wij jou betalen? Er ontstaat onenigheid in deze luidruchtige, maar ook hechte familie. Vooral als de onterfde dochter op advies van een advocaat naar de rechter stapt. Haar advocaat komt niet op het idee om eerst bij een notaris na te vragen of er überhaupt een testament is. Ook is er geen Verklaring van Erfrecht. Na twee jaar vruchteloos procederen wordt een vereffenaar aangesteld. Dat ben ik. Een vereffenaar brengt de schulden, bezit tingen en erfgenamen in kaart, verkoopt alles van waarde en verdeelt de opbrengst onder de erfge namen. In het Centraal Testamentenregister vind ik geen testamenten van de ouders, dus geldt gewoon het wettelijk erfrecht. Fluitje van een cent, lijkt het. Maar uit de gegevens van de burgerlijke stand blijkt dat geen van de broers en zussen kind is van beide overleden ouders. Dat had niemand mij verteld! Twee van hen zijn kind van de vader, maar van andere moeders. De overige vier zijn kinderen van de moeder, maar van drie andere vaders. De ouders zijn nooit getrouwd geweest en hebben een deel van hun leven in het buitenland gewoond. Eén dochter denkt dat ze onterfd is en eist via de rechter haar deel op Na veel tijdrovend spit- en uitzoekwerk krijg ik de zaak rond. Iedereen krijgt zijn deel, de een wat meer, de ander wat minder. Ook de zus die dacht dat ze onterfd was. Iedereen tevreden? Nee, want de oudste broer is zijn woning kwijt, omdat het ouderlijk huis verkocht moet worden om iedereen zijn erfdeel te kunnen uitbetalen. Wisten jullie niet dat jullie verschillende vaders en moeders hadden, vraag ik als we voor de laatste keer bij elkaar zitten. Dat wel, maar het interesseerde ze niet of ze dachten dat het niets uitmaakte. ,,We zijn opgegroeid als broers en zusters, notaris'', zegt een van hen. ,,We zijn toch familie'', benadrukt een ander. 1. Ga op koopdieet Stop in ieder geval dertig dagen met onnodige dingen kopen, raadt Timo- nen aan. Een strikt dieet, waarin je al leen voeding en levensmiddelen mag kopen, moet in theorie voor iedereen haalbaar zijn. ,,Ik ben nog nooit een koopverslaafde tegengekomen met niet genoeg kleren of gadgets.'' 2. Ontwikkel een koopfilosofie Een koopverslaving is hardnekkig, omdat je altijd met je verslaving wordt geconfronteerd. ,,Je zult op enig moment weer een nieuwe jas nodig hebben'', geeft Timonen als simpel voorbeeld. Leer jezelf daarom een nieuwe koopfilosofie aan. „Vraag je bij elke aankoop drie dingen af: heb ik het nodig, kan ik het betalen en gaat het product lang mee?'' Soms is de koopdrang voor Verbeek zo groot, dat het voelt alsof ze niet verder kan met haar leven als ze het product niet koopt. ,,Nu probeer ik mezelf altijd de vraag te stellen: had ik het gisteren ook al zo dringend nodig als vandaag? Als ik de drang gisteren nog niet had, zal ik het ook vandaag wel overleven.'' 3. Neem financiële maatregelen Bij veel banken kun je meerdere digi tale spaarpotjes aanmaken. Zo kun je elke maand apart geld storten voor bijvoorbeeld kleding: een bedrag dat je van jezelf mag opmaken, maar dat je uiteraard ook kunt laten staan. ,,Of open een aparte rekening voor het geld dat je erdoorheen mag jagen'', tipt Verbeek. Ook kun je een limiet op je creditcard instellen of je betaalpasjes helemaal uit handen geven, bijvoorbeeld aan een familielid. Of aan een budgetcoach; die kun je gratis via de gemeente inschakelen. 4. Zoek afleiding en reset je brein Er is een nieuwe therapeutische techniek om van je (koop)verslaving af te komen. Die kun je gemakkelijk zelf toepassen, zegt Karsten. Doe dat als volgt: c Richt je aandacht op de drang om te shoppen en geef die drang een cijfer op een schaal van 1 tot 10. c Beeld je levendig in dat je een item in je online mandje doet en op de betaalbutton klikt. c Houd deze drang in gedachten vast en zoek tegelijkertijd afleiding, zoals een spelletje spelen op je mobiel. c Vraag je daarna af: hoe sterk is nu de drang om te shoppen op een schaal van 0-10? c Herhaal die stappen tot de drang tot 0 is gedaald. Karsten: „Oefen dit meerdere keren per week om de drang blijvend te verminderen.'' 5. Verander je online shopgedrag Een simpele maar essentiële tip voor overmatig online shoppen: sluit alle tabbladen waarop je websites van winkels hebt openstaan. Verbeek: ,,Als ik ook maar iets open laat staan, zal ik vroeg of laat wat bestellen.'' Probeer ook niet online te gaan als je moe bent of troost nodig hebt, adviseert Karsten. Dan ga je sneller overstag. 6. Geef dingen weg Maak een ander blij met de overvloed aan spullen die je hebt. „Spullen weggeven werkt therapeutisch. Je wordt dankbaarder voor de dingen die je hebt'', zegt Timonen. Door anderen blij te maken, maak je bovendien dopamine aan. ,,Met een langduriger effect dan de korte dopaminekick van een nieuwe online bestelling.'' GO WOENSDAG 3 MAART 2021 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Dit doe je eraan c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21