Een bed net als in een luxe hotelkamer Zeker in deze tijd zijn de verleidingen om 20 GOEIE KOOP BOXSPRINGS Winkelen en uitgaan kan al een tijd niet, maar gelukkig hebben we webshops. Nou ja, gelukkig. Voor sommige mensen is een druk op de koopknop zo verleidelijk, dat een koopverslaving op de loer ligt. Auping Original richtprijs €4100 Ikea Espevar richtprijs €790 Pullman Silverline richtprijs €3800 Op haar 14de begon Eline Verbeek (32) de eerste symptomen van een koopverslaving te ont wikkelen. ,,Thuis werd mij geleerd hard te werken en veel te sparen, maar in m'n puberteit ging ik daar vol tegenin. Geld uitgeven aan kleding, eten en festivals werd mijn manier om met stress en spanning om te gaan'', vertelt ze. Op haar 19de vroeg ze voor het eerst een doorlopend krediet aan, op 27-jarige leeftijd had ze 20.000 euro aan schuld. ,,Toen mijn gas en licht bijna werden afgesloten, wist ik dat ik in actie moest komen.'' Met de steun van familie heeft Verbeek haar schulden kunnen afbetalen. Als coach helpt ze nu anderen met gedragsverandering, al is ze zelf ook nog niet van haar verslaving af. Ze staat op een wacht lijst voor therapie. De coronacrisis maakt het er niet gemakkelijker op. Als je thuiswerkt, heb je geen ritme of controle en zou je de hele dag online kunnen shoppen, zegt Verbeek. ,,Het wordt je zó makkelijk gemaakt om meer geld uit te geven dan je hebt. Bijvoorbeeld met apps als Klarna en AfterPay, waarmee je achteraf kunt betalen, of met een doorlopend krediet zoals bij Wehkamp. Dat vind ik echt kwalijk.'' Online winkelen blijkt voor ieder een een populaire activiteit tijdens deze pandemie. De internetomzet van de detailhandel was eind 2020 maar liefst 55,6 procent hoger dan een jaar eerder. Nu winkels dicht zijn en er sowieso weinig te doen valt, is het niet gek dat er meer online gekocht wordt dan normaal. Hoe voorkom je dat het uit de hand loopt? Dopamine Voor de meeste mensen is meer online kopen dan anders geen reden tot zorg, zegt psycholoog Bjarne Timonen, maar voor mensen die ge voelig zijn voor een koopverslaving kan de coronacrisis problematisch zijn. ,,We lijden nu massaal aan een dopaminetekort. We krijgen weinig sociale beloning en kunnen niet uit 'De schaamte was zo groot, ik deed alles om mijn koopgedrag en schulden te verbergen' eten of naar de bioscoop. Ons dopa- minesysteem schreeuwt om verzadi ging.'' Kopen zorgt voor de aanmaak van dopamine en is een van de weinige 'activiteiten' die je nog kunt doen, zegt Timonen. Daarbij is de winkelwagenknop in coronatijd extra snel aangeklikt, want je wordt als koopverslaafde continu getriggerd als je de hele dag online moet zijn voor je werk. ,,Je kunt het internet voor een koopverslaafde vergelijken met een kroeg voor een alcoholist'', zegt Timonen. De stap om even een extra tabblad te openen om naar Zalando of bol.com te gaan is snel gemaakt. Rode vlag Wanneer wordt te veel kopen onge zond? Het belangrijkste criterium van een koopverslaving is dat je erdoor in de problemen komt, zegt psychotherapeut Carien Karsten. Zij ziet koopverslaafden met financiële problemen, maar ook met relatiepro blemen. De drang om te kopen is dan onweerstaanbaar, hoe erg je relatie of je kinderen er ook onder lijden, legt Karsten uit. ,,Zo heb ik een echtpaar in behandeling dat op het punt staat te gaan scheiden omdat de vrouw koopverslaafd is.'' Voordat te veel kopen echt een ver slaving wordt, zijn er minder heftige maar belangrijke signalen te herken nen. Zoals er dwangmatig veel mee bezig zijn. Timonen: ,,Als je tijdens een Zoomvergadering maar aan dat ene jurkje of die ene gadget blijft denken, kan het betekenen dat het de verkeerde kant opgaat.'' Of als je uren het internet afstruint naar dat ene item dat je helemaal niet nodig hebt. Zodra je je koopgedrag voor anderen gaat verbergen, is er vaak meer aan de hand. Karsten: ,,Cliënten vertellen mij dat ze hun pakjes er gens anders laten bezorgen, zodat hun partner of huisgenoot er niks van merkt.'' Verbeek herkent dat. ,,De schaamte was zo groot, ik deed alles om mijn koopgedrag en schulden te verbergen. Zoals de premie van de zorgverzekering terugstorten om nog een rondje in de kroeg te kunnen geven. Zo draaide ik mezelf alleen maar meer de schulden in.'' Te veel kopen wordt pas echt een verslaving als je probeert dat te veranderen, maar het niet meer lukt en je professionele hulp nodig hebt, zegt Timonen. Voor het zover het is, of als je gewoon wilt minderen met kopen, zijn er nog genoeg tips om zelf mee aan de slag te gaan. &U) WOENSDAG 3 MAART 2021 GO Het meest verkochte bed densysteem is de boxspring: een combinatie van een matras met binnenvering op een onderstel, en eventueel een topmatras. De instap- hoogte is hoger en alle onderdelen zijn gestoffeerd, dat geeft het gevoel van een luxe hotelkamer. Dat de bodem extra ondersteunend zou zijn en dat het matras langer mee zou gaan is niet te bewijzen, zegt de Consu- mentenbond, die bij een recente test bovendien een aantal neppers aantrof. Het onderstel bleek geen meta len veren te hebben, maar een houten lattenbodem of mdf plaat. De Consumentenbond concludeerde dat je zo'n 'aangekleed bed' meer voor de mooi dan voor het com fort aanschaft en dat er één boxspring uitspringt - die van het Nederlandse Auping. O 'Beste uit de test'. O Goede onder steuning voor buikslapers. O Algemene ondersteuning krijgt een 6,3. O Cijfer voor levensduur: 9. O Matras niet omkeerbaar. O Duurste bed van het geteste stel. O Krijgt een 6,4 als rapportcijfer. O Levensduur krijgt een 8,6 van de Consumenten bond. O Slechte onder steuning voor rugslapers. O Matras is niet omkeerbaar. O Rapportcijfer 6,4. O Algemene ondersteuning krijgt een 5,7. O Levensduur: een 8. O Slechte ondersteuning voor rugslapers. O Matras is niet omkeerbaar. Koopverslaafd? ESTHER ELLIGENS - ELINE VERBEEK ILLUSTRATIE EDO DRAAIJER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20