X Kieswijzer Heb je OOk ZO'll 1 moeite met kiezen? 11 1 ECONOMIE 19 Huizenaanbod in duurste stad van Europa met 66 procent toegenomen 1 1 fan 1 1 Doe de Kieswijzer op pzc.nl/kieswijzer In Greenwich Park, een van de fraaiste stedelijke groenvoorzienin gen in Europa, valt de lockdown nauwelijks op. De hooggelegen sterrenwacht met uitzicht op de wolkenkrabbers aan de overzijde van de Theems, Queen's House en het historische zeilschip Cutty Sark trekken dagelijks duizenden men sen. Hardlopers, zonaanbidders en Londenaren die even wat rust zoe ken. Het park verbergt de ware staat van de stad. De straten zijn leeg, de pubs verzamelen stof en in kan toorpanden brandt nauwelijks licht. Een wandeling maken door het centrum voelt, zoals een Britse journalist het omschreef, als een tocht tijdens een zombie-apoca- lyps. De coronamaatregelen spelen een belangrijke rol. Nu vliegtuigen aan de ketting liggen, thuiswerken de norm is, de rolluiken van win kels gesloten blijven, theaters geen shows of toneelstukken program meren en kroegen op slot zitten, verliest het centrum van Londen vanzelfsprekend zijn aantrekkings kracht. Alarmerende cijfers doen vermoeden dat de schade aan de miljoenenstad een permanent karakter krijgt. Groot-Londen heeft volgens re cent onderzoek van het Economic Statistics Centre of Excellence (ES- CoE) ruim 700.000 inwoners verlo ren sinds de eerste lockdown in maart vorig jaar, de grootste terug val sinds de Tweede Wereldoorlog. Dat is 8 procent van de totale bevol king. Vooral buitenlanders, werk zaam in de horeca en het toerisme, lijken in het coronajaar massaal hun biezen te hebben gepakt. Hun vertrek is mogelijk van tijde lijke aard, maar de brexit zorgt voor extra problemen. Polen, Bulgaren, Spanjaarden en Nederlanders die ervoor hebben gekozen de pan- demie in hun geboorteland uit te zitten, kunnen niet zomaar terug keren. Zelfs degenen met een settled status, een volwaardige verblijfsver gunning, zijn niet zeker. Wie langer dan twaalf maanden wegblijft, moet een werkvisum aanvragen. De coronacrisis is niet de enige factor. De onzekerheid over de toe komst na de brexit en de waarde daling van de pond bewogen bui tenlanders ertoe al vóór het virus hun plannen bij te stellen. Uit een poll uitgevoerd in 2019 in Preston, in het noorden van Engeland, bleek dat maar liefst 9 procent van de im migranten serieus overwoog weg te gaan uit het Verenigd Koninkrijk. Landelijke trend De Migration Observatory van de universiteit van Oxford herkent in de steekproef een nationale trend. 1 miljoen buitenlanders, onder wie 481.000 EU-burgers, hebben het VK in het afgelopen jaar vaarwel gezegd. Deze exodus krijgt waar schijnlijk een vervolg als de reis- restricties worden opgeheven. De Financial Times citeert uit onder zoek dat stelt dat 'vele anderen hun voorbeeld zullen volgen'. Geboren Britten in Londen dra gen ook bij aan het leegtrekken van de stad. Peperdure flats worden verruild voor woningen met tuinen buiten de ring. De economische gevolgen blijven relatief onbelicht. De regering laat zich voornamelijk leiden door cijfers van het Office for National Statistics (ONS), het Britse CBS. Dat schetst een positie ver, maar onzuiver beeld. Volgens het ONS zouden de werk gelegenheid én de bevolking van Londen juist zijn toegenomen. Het bureau heeft bij gebrek aan immi granten en door het afsluiten van de luchthavens hoofdzakelijk Engelsen gesproken. De uitge voerde steekproeven zijn hierdoor niet representatief. Dat het aantal aanvragen voor uitkeringen steeg van 172.000 naar 481.000 laat dit duidelijk zien. Het in kaart brengen van migra tiestromen is een chronisch pro bleem in het VK, dat tijdens de pandemie alleen maar verergert. Anders dan in Nederland hoeven nieuwkomers zich niet bij de ge meente in te schrijven. Dokters praktijken vragen bij een aanmel ding niet om een kopie van een identiteitsbewijs. De analisten van het ESCoE hebben met eigen me thodes gepoogd deze witte vlekken op te vullen met betrouwbare data. Lagere huren De huurmarkt in Londen geeft aan dat het ESCoE het bij het rechte eind heeft. Huisbazen voelen zich gedwongen hun prijzen drastisch te laten zakken. De duurste stad van Europa, waar een driekamerflat in een gewilde buurt gemiddeld 6000 euro per maand kost, past zich aan de situatie aan. In wijken zoals Notting Hill (tot 42 procent), May- fair (tot 46 procent) en Bermond- sey (tot 32 procent) wordt huren een stuk betaalbaarder. De beschikbaarheid van woon ruimte is toegenomen met 66 pro cent. Vrijgekomen appartementen staan gemiddeld 98 dagen leeg. De nood is zo hoog, dat eigenaren bereid zijn tot een deal om hun verliezen te beperken. In Canary Wharf, de uitvalsbasis van Europe anen werkzaam in het financiële centrum, is volgens een vaktijd schrift sprake van een 'bloedbad'. Kortingen van 15 tot 30 procent zijn daar nu normaal. Als het vaccinatieprogramma werkt en het normale leven wordt hervat, wint Londen mogelijk zijn exclusieve status terug, maar zeker is dat allerminst. 416.000 inwoners gaven aan in het komende jaar ze ker te willen vertrekken. De brexit en Covid-19 halen dan de goudlaag van Londen af. Voor Greenwich Park zal er weinig veranderen. Zelfs tijdens een zombie-apocalyps zijn de mensen er niet weg te slaan. ft Op 17 maart kies je uit maar Liefst 37 partijen. Daarom vind je op ed.nl een makkelijke kieswijzer waarmee je in 30 vragen weet op welke Lijsttrekker jij het meest Lijkt. Handig toch? ■NI l|f:IWl] MM - woensdag 3 maart 2021 PC Pandemie trekt Londen leeg Nergens in het Verenigd Konink rijk zorgt de pandemie voor een grotere kaalslag dan in Londen. Ruim 700.000 inwoners hebben de hoofdstad en de voorsteden verlaten. Geert Langendorff Londen 8 procent van de totale bevol king heeft 'greater London' sinds maart vorig jaar verlaten: het gaat om 700.000 mensen. De straten liggen er verla ten bij in hartje Londen. FOTO'S SOPA IMAGES/LIGHTROCKET n i 1 1 P L J BRUTQN LANt W1 -WW,:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19