'Ze verdient wel een keer een pluim' 7 CORA HOOGSTRATE HOSPICEVRI JWILLIGSTER Afscheid nemen, altijd weer. Voor mensen zorgen, laat staan in de palliatieve zorg, 'dat past niet in mijn straatje', dacht Cora Hoogstrate (62) uit Zierikzee. Ze had het mis. Vijftien jaar geleden werd ze vrijwilligster bij het hospice Kaaskenshuis en ze is nog niet van plan ermee te stoppen. De Gouwe van Schouwen k zeg altijd: toeval bestaat niet. Ik kom niet uit de zorg, maar op een gege ven moment kwam het hospice drie keer in een week op mijn pad. Toen Laura van der Voorde, een van de voortrekkers van het hospice tegen mij zei, 'Cora, dat zou echt iets voor jou zijn', vroeg ik: 'Voor mij?'. 'Dat denk ik echt', zei ze. Ik dacht: ik moet hier iets mee doen, het komt steeds bij me terug. Toen ben ik naar het hospice gegaan en heb gezegd: 'Ik heb geen idee of het iets voor mij is. Ik kom niet uit de zorg en misschien ben ik te emotioneel of kan ik het niet.' Maar nu weet ik: ik kan het wel. Laura heeft helemaal gelijk gehad." Roeping Hoogstrate was toen eind 40. ,,Ik dacht: ik heb mijn roeping ge mist. Het is nog niet eens zo de verzorging, want dat doen we niet echt. We helpen de verple ging en verder ondersteunen we. Het is het aanvoelen van de mensen. Aanvoelen wat ze op dat moment nodig hebben. Het is leuk om erachter te komen hoe mensen zijn en daarin mee te gaan. Soms heb je een be paalde klik met iemand. Of je bent er precies op het moment dat iemand je nodig hebt." De bewoners lekker verwen nen, dat is wat de vrijwilligers van het hospice proberen te doen. Zodat ze een zo'n mens waardig mogelijk leven hebben tot het einde. ,,Het is triest om te zien als mensen steeds zieker worden en weinig meer kun nen. Maar het mooiste is toch proberen mensen in hun waarde te laten." Altijd komt het afscheid. ,,Nu met corona is dat heel lastig. Normaal gesproken dragen we Het klinkt misschien raar, maar er wordt heel wat afgelachen in het hospice in overleg met de familie de overledene naar buiten en staan we samen stil bij de periode in het hospice. Soms draagt ie mand een gedicht voor. En sa men blijven we altijd met zijn allen staan kijken tot de lijkauto weg is. Dan neem je écht af scheid. Maar dat kan nu niet, want we kunnen niet niet met zijn allen in de gang staan. Dat vind ik echt stom aan corona." Niet altijd makkelijk Je moet daarna weer door, weet Cora, maar dat is niet altijd makkelijk. ,,Laatst stierven er achter elkaar vier mensen die ik goed kende. Dat was een pittige periode." Toch voelt Cora steeds de noodzaak om te blijven hel pen. ,,Je wil er toch weer zijn voor de mensen. En het is niet alleen droevig hé. Het klinkt misschien raar, maar er wordt heel wat afgelachen in het hos pice." al vanaf het begin is en heel veel doet. Zo is ze ook roosteraar, zit ze in de vrijwilligers- raad en ze brengt bloe men bij de mensen. Ze is een ge- passio- neerd vrij williger en een kleurrijk persoon. Ze is ook heel betrok ken en verdient wel een keer een pluim." ,,We wer ken hier met zeven tig vrijwil ligers dus het is lastig eentje uit te pikken. Ik dacht aan Cora, omdat ze hier dinsdag 2 maart 2021 het afscheid In de wekelijkse rubriek, De Gouwe van Schouwen, vertelt ie mand wie een beetje extra aan dacht verdient en waarom. In deze aflevering: Cora Hoogstrate. Valeska Nastaly Zierikzee - Cora Hoogstrate, vrijwilligster hospice Hospicevrijwilligster van het eerste uur Cora Hoogstrate: ,,Het is leuk om erachter te komen hoe mensen zijn en daarin mee te gaan. Soms ben je alleen maar koffiejuf, ook prima." fotos sandra schimmelpennink Kent u ook iemand die wat extra aandacht verdient? Mail naar schouwen-duiveland@pzc.nl, onder vermelding van 'Gouwe van Schouwen' 'I Anita Joziasse is coördina tor van het Kaaskens huis en zij tipte Cora: 'Ze ver dient wel eer keer een pluim'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51