II Het is even zoeken waar alles ligt, maar de winkel is prachtig 8 ZEELAND 70 mille boete voor geklungel met steiger waarbij een dode viel Proef met 'prikstraat' in 's-Gravenpolder Het ongeluk gebeurde op 16 ok tober 2018 toen er dakplaten op één van de woningen aan het strand werden geplaatst. De bouwvakker viel van drie meter hoogte naar beneden op de be tonnen ondergrond. Hij over leed ter plekke. De traumaheli kopter vloog nog uit, maar hulp kwam al te laat. Vloerdelen ontbraken Bij het onderzoek op de plaats van het ongeluk bleek dat drie van de vier vloerdelen in de stei ger ontbraken. De Inspectie SZW, de vroegere Arbeidsin spectie, concludeerde dat stei gers op meerdere plekken 'vol strekt onveilig' waren. Steiger bouwer HDV uit Middelburg wilde ook geen verantwoorde lijkheid meer nemen voor de veiligheid van de steigers die ze had neergezet. Dat was omdat er te veel vloerdelen waren verwij derd door de aannemer. Ook straf uitvoerder De rechtbank sprak van 'een aaneenschakeling van niet nage leefde veiligheidsvoorschriften, die allemaal hadden kunnen voorkomen dat er iemand om het leven zou komen. Het beleid van het bedrijf maakte deze situ atie mogelijk'. Behalve het bedrijf, krijgt ook de uitvoerder van het bedrijf een straf. Hij moet 100 uur werken, waarvan 40 uur voorwaardelijk. Wie bloed wil laten prikken maar daarvoor liever niet naar een praktijk gaat, kan dat sinds gisteren ook vanuit de auto laten doen. In 's-Gravenpolder loopt tot begin april een proef met deze 'prikstraat'. Michiel Bouwman 's-Gravenpolder Het werd in 2020, door corona, veel stiller met bloed prikken. Patiënten met bijvoorbeeld diabetes kwamen veel minder vaak langs bij de prik- locaties van Star-shl maar ook bij huisartsen van Zorg op Zak. ,,Lo- gisch. De angst voor een coronabe smetting leefde bij iedereen", zegt sectordirecteur Madelein Leegwater van Star-shl. ,,We zagen die daling van de patiëntenstroom We zagen die daling van de patiëntenstroom op vrijwel al onze locaties in het land op vrijwel al onze locaties in het land." Een jaar gewacht Ook bij de huisartsen was dat te merken, zegt Margriet Bogaerts, zelf huisarts in Ovezande. ,,Omdat mensen soms wel een jaar hebben gewacht, neemt de vraag naar bloedprikken toe. Ze moeten weer even weten hoe het is met de schildklier- of nierfunctie en bij voorbeeld suikerwaarden." Om die mensen een veiliger ge voel te geven, kunnen ze de ko- mende weken bloed laten prikken vanuit hun auto. Als er online een afspraak gemaakt is, gaat dat snel. Alleen de deur moet er voor open. Het prikken kan in vijf minuutjes gepiept zijn, legt Renato Rent meester uit die de bloedprikken uitvoert. De buisjes met bloed wor- den verwarmd bewaard - boven de tien graden - en dezelfde dag nog naar het laboratorium in Rotter dam gebracht. Meestal volgt de uit slag binnen een werkdag. 's-Gravenpolder is de enige plaats waar zo'n proef gehouden wordt, in dezelfde tent als waar de coronates- ten gedaan worden. Maar bloed- prikken gebeurt daarvóór (van 7.00 tot 8.00 uur) en daarna (tussen 12.00 en 14.00 uur). De proef loopt nog tot en met 9 april. ,,Maar als dit succesvol is, kijken we of we het op meer plaatsen kunnen doen", zegt Leegwater. Het is er mooi, ruim en er zijn lek ker veel kassa's. De eerste reacties van het winkelend publiek zijn lovend. De nieuwste, en voorlopig grootste, Lidl van Zeeland opende gisterochtend in Zierikzee de deu ren Ria Priemis van de Kabbelaars- bank, directe buurvrouw van de oude Lidl, liep normaal met haar winkelwagentje naar huis om haar boodschappen uit te laden. Nu moet ze op de fiets naar de nieuwe locatie aan de Haringvlietstraat, maar dan nog is ze enthousiast over de gloednieuwe supermarkt. ,,Het is prachtig. Lekker ruim. Het is even zoeken nu waar alles ligt." Haar oordeel wordt door zo'n beetje iedereen die maandagoch tend z'n boodschap bij de super komt doen, gedeeld. ,,Het is erg ruim opgezet en er zijn lekker veel kassa's", zegt Bo Castel uit Kerk- werve die met haar dochtertje Lois en een volle kar met boodschap pen de deur uitkomt. Naast de ge wone kassa's zijn er ook een aantal scankassa's, die na een uurtje of 10 's ochtends steeds beter door klan ten worden gevonden. Vriendinnen en buurvrouwen Willy Koning en Laura van der Ham uit Bruinisse doen regelma tig boodschappen bij de Lidl en bij de Jumbo en Aldi in Nieuwerkerk. De nieuwe winkel valt ze absoluut niet tegen. Het is er wel twee of drie keer zo groot als in de oude winkel, schatten ze in - na drie kwartier dwalen tussen de schap pen. ,,En er zijn echt andere din gen te koop. Ze hebben een veel ruimer assortiment dan in de vo rige winkel. Maar ze zijn ook duur der geworden. Dat zie ik vooral bij de vleeswaren." Of ze ook iets hebben gekocht wat ze in de oude Lidl nooit ge- kocht zouden hebben? ,,Een calzo- nebroodje zalm", zegt Van der Ham. Koning, lachend: ,,Een heel grote straatbezem." dinsdag 2 maart 2021 GO Bouwbedrijf Zenitbouw dat de woningen op Harbour Vil lage Het Zilveren Schor in Ar- nemuiden bouwde heeft gis teren een boete gekregen van 70.000 euro, waarvan 20.000 euro voorwaardelijk. Doordat ze onverantwoordelijk omgin gen met de steigers, viel een 58-jarige Duitse uitzend kracht eraf. Dood door schuld, concludeerde de rechtbank in Den Bosch. Pieter van Klinken Den Bosch Bloed prikken kan nu ook vanuit de auto -Madelein Leegwater, sectordirecteur Star-shl Medewerker Renato Rentmeester van Star-shl neemt bloed af in de prikstraat in 's-Gravenpolder. foto JOHAN VAN DER HEIJDEN Bo Castel uit Kerkwerve met haar dochtertje Lois. foto katja van noort Esme Soesman Zierikzee jfcrr-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40