8 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN DOOR HET LANDVAN DE LIJSTTREKKERS Kerken zijn er in overvloed in het sterk protestantse Katwijk. Toen Esther Ouwehand eind jaren 70 met haar ouders naar de nieuwbouwwijk Rijnsoever verhuisde, stond de kerk er al te wachten. De bouw is typisch eind jaren 70, toen in heel Nederland buiten de oude woonkernen nieuwe wijken versche nen nog ver voordat in 1991 het begrip Vinex zou ontstaan. Rijtjes woningen op vaak doodlopende woonerven aan smalle, slingerende straten waar de auto's niet te hard kunnen rijden. Huizen in verschil lende stijlen, per wijk veranderend. Groene parken en perken, met een beetje geluk wat water. Een school, een winkelcentrum. En dan de straatnamen. Esther Ou wehand kwam met haar broer, zus en ouders terecht in een buurt waar de straten Mars, Pallas, Uranus en Nep- tunus heten. In de volgende buurt luisteren ze naar de namen Pollux, Castor en Orion. Iets meer richting zee ligt een wijk waar de mensen wonen aan Weegschaal, Boogschut ter en Waterman. En bij het sport park heten ze Krab, Kreeft en Koraal. Welkom in Rijnsoever, ofwel Katwijk-Noord, de wijk die naast Katwijk aan Zee en Katwijk aan de Rijn in de Hoornespolder vanaf die jaren 70 de derde grote woonkern van het Zuid-Hollandse dorp zou worden. De huidige lijsttrekker van de Partij voor de Dieren (PvdD) was net 3 jaar; ze heeft een foto waarop ze met broer en zus poseert op het bouwfundament van de nieuwe woning. Net als veel an dere Katwijkers zochten haar ouders op deze nieuw bebouwde noorde lijke oever van de Oude Rijn de ruimte, een groter huis, die er in het oude dorp niet was. Zoals in heel Nederland duizenden gezinnen met kleine kinderen die stap zetten. Anneke Vooijs en Gerrit Barn- hoorn vormden ook zo'n gezin, met drie zoons, in een straatje net achter waar de Ouwehands woonden. ,,Ze noemden dit de jampottenbuurt", herinnert Anneke zich, ,,omdat ie dereen die een huis had gekocht zo zuinig moest leven vanwege de hoge hypotheekrente." Die steeg tussen 1978 en 1982 naar meer dan 12 pro cent, waardoor, zo ging toen het spreekwoordelijke verhaal, de men sen zich alleen maar jam als beleg op brood konden permitteren. Werden sinds de vroege middeleeuwen veel dor pen traditioneel rond de kerk gebouwd, met een toren die het omliggende landschap domineerde en een soort lokroep was voor de omgeving, bij de bouw van de naoorlogse wijken in de 20ste eeuw speelde de kerk die centrale rol meestal niet meer. Behalve in Katwijk. Anneke Vooijs haalt een boekje uit huis, Terug naar de Hoornes van de lokale auteur Lies van Beelen, over de transformatie van Katwijk-Noord. 'De Kerk in het midden', heet een van de hoofdstukken. Er staat een foto bij, eind jaren 60. Op deze noor delijke oever van de Rijnmonding zijn de eerste flats gebouwd, verder is het land nog helemaal leeg, in af wachting van de duizenden wonin gen die er in Hoornes-Rijnsoever zouden komen. Wel wordt er in het weiland al een protestants gebeds huis gebouwd, de Pniëlkerk. 'Toen de gemeente plannen ging ontwerpen in de Hoornespolder werd al snel de gedachte neergelegd dat de Hervormde Gemeente niet mocht achterblijven', schrijft Van Beelen. Veel mensen hadden in die tijd geen auto, en om voor de zon dagsdienst met kleine kinderen steeds helemaal naar een van de ker ken in het oude dorp te lopen - dat toen verder weg leek dan nu - zou de kerkgang negatief kunnen beïnvloe den. ,,De aanwezigheid van de kerk heeft er toe bijgedragen dat ook de nieuwbouwwijk altijd heel christe lijk is gebleven", zegt bewoonster Anneke Vooijs, zelf met haar man een trouwe bezoeker van de Pniël- kerk, op enkele minuten lopen. PvdD-lijsttrekker Esther Ouwe hand (44) laat geen mogelijkheid on- benut om duidelijk te maken dat zij in niets lijkt op de bewoners van haar geboortedorp en -wijk. Ze heeft, tot haar vertrek naar Leiden op haar 25ste, in Rijnsoever gewoond; haar eerste eigen appartement na het verlaten van het ouderlijk huis lag er ook. Het bezoek eraan 'zal wel een grappig contrast geven', zegt ze, 'want niemand leeft of denkt daar als ik'. Gelovig is ze niet, en van vis - de achternaam Ouwehand is bijna synoniem voor de vishandel - moet ze het als vegetariër ook niet hebben. Kerks Dus zou zij ook zeker geen lid zijn van de All Together-groep uit haar geboortewijk; jonge vrouwen van tot een jaar of 40 die vele activiteiten ontplooien om ook de mensen van hun leeftijd bij de protestantse kerk betrokken te houden. En zo is het geloof in Rijnsoever net zo aanwezig als in de oude dorpskernen van Katwijk. Anneke Vooijs en Gerrit Barnhoorn kennen de overtuigingen van al hun buren uit de straat: ,,Dit straatje is wel erg kerks." Ze wijzen naar de deuren en benoemen de kerk van elk van hen: ,,Die en die zijn van de Herstelde Hervormde Kerk, best wel streng." Bij de laatste gemeenteraadsver kiezingen was de SGP in dit deel van Rijnsoever met voorsprong de groot ste partij. Ook in heel Katwijk maakt die partij (5 zetels) samen met CDA (7 zetels) en ChristenUnie (5 zetels) de dienst uit. De Partij voor de Die ren kreeg er bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen 2,1 procent, iets onder het landelijke gemiddelde. In de aanloop naar de verkiezingen op 17 maart reist Edwin Winkels naar de geboorte grond van lijsttrekkers. Waar komen ze vandaan? Hoe groeiden ze op? Een zoektocht naar de wortels van 14 politieke kopstukken. Vandaag: Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren. Zij groeide op in de Katwijkse nieuwbouwwijk Hoornes-Rijnsoever. maandag 1 maart 2021 GO Esther Ouwehand had niets met de plek waar ze opgroeide De wijk Rijnsoever in Katwijk-Noord, waar Esther Ouwe hand, lijsttrekker van de Partij voor de Die ren, opgroeide. FOTO'S EDWIN WINKELS Katwijk aan Zee Een woonerf in Rijnsoever in de typerende bouwstijl van veertig jaar geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8