II 7 Frankrijk: weer jongere gedood DARMKANKERMAAND AMBASSADEUR Vorig jaar werd bij minder mensen darmkanker vast gesteld dan in 2019. Dat is geen goed nieuws, want dat betekent dat de ziekte minder vaak wordt ontdekt. André van Duin kreeg vorig jaar de diagnose. „Pech, maar ik ben er mooi doorheen gesjeesd.'' André van Duin is dit jaar door de Maag Le ver Darm Stichting en de Stichting Darmkanker naar voren geschoven als ambassadeur voor de Darmkankermaand, die vandaag begint. Hij is immers er varingsdeskundige: vorig jaar werd bij hem darmkanker ont dekt. Of beter gezegd: hij kwam er zelf achter. ,,Ze vroegen me van wege mijn uitspraak 'Je moet eens wat vaker achterom kijken' die ik op televisie deed toen ik vertelde over mijn darmkanker. In het toi let kijken heeft mijn leven gered. Ik zag een plasje bloed drijven. Hé, dat klopt niet, dacht ik. Nu is er wel vaker een aambeitje of een adertje dat springt, maar de vol gende dag was het weer. Op de derde dag ben ik maar naar de huisarts gegaan die me meteen doorverwees voor een darmon- derzoek. Toen werd die tumor in mijn dikke darm ontdekt.'' Van Duin was vorig jaar een van de 12.000 Nederlanders die de diagnose darmkanker kregen. Een der de diagnose. ,,Ik had net heel de toestand met Martin meege maakt. Dus ik wist wat me stond te gebeuren.'' Van Duins man Martin Elferink overleed januari vorig jaar aan de gevolgen van botkanker. ,,Martin was kansloos, alles was uitgezaaid. Wat de bron van zijn kanker was, is nooit gevonden. Bij mij was er niets uitgezaaid. Het is goed opgelost. Ze waren er op tijd bij en het was goed te opereren. Ik had een tumor in mijn dikke darm. Eerst moest die slinken met een chemokuur en vervolgens haalden ze hem met een kijkope ratie weg. De darm werd doorge knipt en weer aan elkaar gezet. Gelukkig was er geen stoma no dig. Alles doet het weer.'' Heel Holland Bakt Hij voelde zich ook niet ziek. Zelfs de opnames van Heel Holland Bakt gingen gewoon door, al werd hij in één aflevering er later tussen gemonteerd, omdat hij afwezig was op de draaidag vanwege de chemokuur. ,,Een beetje misselijk van de chemo en ik had wat tinte lende vingers, maar verder merkte ik er niet veel van. Ik ben er mooi doorheen gesjeesd. Iedere drie maanden heb ik nu een bloedon derzoek om te zien of alles nog goed is. Ik maak me geen zorgen. Ik ben vrij nuchter.'' Van Duin deed overigens zelf niet mee aan het tweejaarlijkse bevolkingsonderzoek voor 55- plussers. „Martin deed dat wel. Alles was goed en twee maanden later had hij uitgezaaide kanker, dat onderzoek vindt niet alles. Dus stel het zeker niet uit om naar de dokter te gaan als je zelf denkt dat het niet klopt. Blijf zeker niet weg vanwege corona. Je moet Sl- tijd naar de huisarts gaan als je twijfelt. Niet denken: dan krijg ik corona. Want als je niet gaat, krijg je misschien kanker.'' daling van 8,4 procent ten op zichte van 2019. Het aantal diagno ses daalt al een aantal jaar dankzij de invoering van het bevolkings onderzoek darmkanker in 2014, maar niet zo hard. Doorgaans met gemiddeld 5 procent. De daling vorig jaar is vooral toe te schrijven aan het tijdelijk stopzetten van het bevolkingsonderzoek, en door het afschalen van de zorg in het voor jaar als gevolg van de coronapan- demie. Maar de daling komt ook door het uitstel van huisartsen- Stel het zeker niet uit om naar de dokter te gaan als je denkt dat het niet klopt bezoek door mensen die klachten hebben. Zorgen De Maag Lever Darm Stichting en de Stichting Darmkanker maken zich er zorgen over. ,,Als de ziekte in een vroeg stadium wordt ont dekt dan is de overlevingskans 95 procent, hoe langer het duurt voor de kanker is ontdekt, hoe la ger de overlevingskans", zegt Ber- nique Tool, directeur van de Maag Lever Darm Stichting. Het bevolkingsonderzoek lag stil van half maart tot eind mei vanwege de druk op de zorg door Covid-19. Bij honderden mensen is daardoor darmkanker mogelijk onontdekt gebleven. Tool wijst erop dat er nog een inhaalslag loopt om te zorgen dat het twee jaarlijkse onderzoek weer op schema komt te liggen. André van Duin bleef rustig on- In Frankrijk is opnieuw een min derjarige omgekomen door ge weld. Een jongen van 15 jaar werd doodgeschoten in Bondy, ten oosten van Parijs. De daders, twee broers van 17 en 27 jaar, heb ben zich bij de politie gemeld. Een week geleden kwamen bij gevechten tussen bendes in 24 uur tijd een jongen en een meisje om van allebei 14 jaar. Dat was in twee steden ten zuiden van Pa rijs. In Bondy ging het vrijdag aan het einde van de dag mis. De 15- jarige Aymen bevond zich in een wijkgebouw toen de twee broers repose en met een scooter aankwamen. Ze hadden volgens justitie eerder op de dag ruzie gehad met de jon gen. Eén van hen stapte van de scooter, pakte een pistool, liep naar de deur van het wijkcen trum en schoot door de brieven bus. De jongen werd geraakt. Ramen Joodse zaak beklad Zeearend botst op windturbine Navalny naar een strafkamp Israëlische prik voor Palestijnen maandag 1 maart 2021 'In het toilet kijken heeft me gered, alles doet het nu weer' Ton Voermans Amersfoort - André van Duin André van Duin had darmkan ker, maar was er op tijd bij en kon goed worden behandeld. FOTO ANP T Van Duin verloor vorig jaar zijn partner, Martin Elferink, die bot- kanker had. foto brunopress BONDY K *mx aymen Een bloemenzee voor de neergeschoten jongen. foto afp AMSTERDAM De ramen van het Joodse restaurant HaCarmel op de Am- stelveenseweg in Am sterdam zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw be klad. Vorig jaar augus tus werd de toen 46- jarige Hassan N. ver oordeeld tot twaalf maanden cel wegens het plaatsen van een nepbom bij HaCarmel. Dat was het zevende antisemitische inci dent rond het restau rant in 2,5 jaar tijd. BREMERHAVEN Een jonge Zeearend uit de Biesbosch heeft een aanvaring met de rotor van een windturbine in Duits land niet overleefd. De vogel had een zender om zodat hij kon wor den gevolgd. MOSKOU De Russische opposi tieleider Aleksej Na- valny is overgebracht naar de regio Vladimir, zo'n 200 kilometer ten oosten van Moskou. Daar moet hij zijn straf van 2,5 jaar in een strafkolonie uitzitten. Aanhangers en fami lieleden van Navalny zouden dagenlang in het duister hebben getast over zijn loca tie. ,,Aleksej gaat een zware tijd tegemoet", voorspelt activist Konstantin Kotov. JERUZALEM Israël gaat Palestijnen die in het land of in zijn nederzettingen op de Westelijke Jor- daanoever werken vaccineren. Dat geldt voor 130.000 Palestij- nen. Internationaal klinkt kritiek omdat het land niet meer heeft gedaan om vac cinatie van Palestijnen mogelijk te maken. Is raël zegt dat volgens de vredesakkoorden van Oslo het Pales tijnse bestuur zelf ver antwoordelijk is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7