Voor de kinderen is het een culinair hoogtepunt 5 proberen lijsttrekkers door pantser van premier te breken EiS CDA 'samen' zorgverleners in de steek gelaten. Wilders: ,,Wat een hypocrisie. Zij hebben als coalitie met zijn drieën ziekenhuizen gesloten. Ze hadden moeten investeren in de zorg." Zo schoten vooral Jesse Klaver, Lilian Marijnissen en Geert Wil ders met hagel om de VVD-lijst- trekker te treffen. Nog eens wierpen ze hem bijvoorbeeld ook 'institutioneel racisme' voor de voeten. ,,Want dat is er en moeten we erkennen", aldus Klaver. Op dat punt probeerde D66- leider Sigrid Kaag wat afstand te nemen van Rutte, met wie ze nu nog innig in een kabinet zit. Rutte sprak tegen dat er bijvoor beeld quota nodig zijn, om men sen met een migratieachter grond meer kansen te bieden. Kaag daarop: ,,Dat werd vroeger ook gezegd over vrouwen, dat dit niet nodig was, maar mensen moeten een kans krijgen. Het grote gesprek moet wel gaan over discriminatie en racisme, op de woningmarkt, op de ar beidsmarkt." Maar tot een echte clash met Rutte kon Kaag het niet brengen. Ook Wilders probeerde het. ,,Weet u wat discriminatie is? Dat al die Nederlanders geen huis kunnen krijgen in hun ei gen land omdat Rutte al die asielzoekers heeft binnengela ten.'' Het debat hielp vooral om in directe duels nog eens de achter ban te bedienen. Wilders die zijn meest geliefde vijand D66 aanviel door niet te willen spre ken over discriminatie, maar met een pleidooi voor Zwarte Piet kwam. ,,Die wordt minister van Cultuur in mijn kabinet. Mensen houden van hem." Kaag kon zich daar op haar beurt te gen af zetten: ,,Komt u weer met die zielige Zwarte Piet van u. Dit is een serieus probleem." Als intermezzo werden alle lijsttrekkers geconfronteerd met directe vragen van burgers, zoals boeren, ondernemers en een slachtoffer van de kindertoesla genaffaire. De lijsttrekkers pro beerden daarbij vooral weg te Komt u weer met die zielige Zwarte Piet van u. Dit is een serieus probleem blijven bij beloftes. In het geval van Hoekstra misschien ook om niet in de val te trappen te veel verwachtingen te wekken, zoals Rutte in het verleden deed. Dus zei Hoekstra tegen door corona sluiting getroffen ondernemers: ,,Ik wel ook eerlijk zijn in dit ge sprek, ik wil je niet beloven dat ik dit morgen ga oplossen." Na het debat van gisteravond, ontstaat er op tv-gebied enigs zins een vacuüm. Pas van 8 tot 11 maart gaan lijsttrekkers met el kaar in direct debat, onder lei ding van Jeroen Pauw. Dan ne men politici het één tegen één tegen elkaar op: Ploumen (PvdA)-Kaag, Hoekstra-Klaver, Marijnissen-Segers en Wilders- Rutte. Pas op 15 maart is een zes tal aan de beurt bij EenVandaag en op 16 maart is het slotdebat bij de NOS. IN QUARANTAINE DAG 349 We stonden op het parkeerter rein van een fastfoodketen waarvoor ik niet graag reclame maak. Dat doen ze zelf al genoeg. We stonden er dus ook niet alleen. Het was zaterdagavond in coronatijd. Nog twee ënhalf uur voor de avondklok inging. Wijzelf waren die middag even op af stand wezen zwaaien en knuffelkusjes geven aan een jarige opa. Chocolade taart, koffie, veel liefde. Maar tegen etenstijd moesten we toch weer richting huis, want de avondklok etc. Maar we hadden hongerige maagjes aan boord en het was feest. Wij ouders kunnen zo'n frietketen dan wel als de minder plezie rige noodzakelijkheid van het leven be schouwen, maar achterin geldt een be zoek nog steeds als een culinair hoogte punt. Ze mogen wanneer we eenmaal op de parkeerplaats staan, met hun eten de achterbak van onze oude volvo kolonise ren. Dus enfin, we gingen weer in de rij voor de drive. En waren zoals gezegd niet de enigen. Overal om ons heen za ten gezinnetjes, maar ook stelletjes, jong en oud, en vrienden- en vriendinnenpa- ren. Ik was even naar buiten gestapt om de eerste batch rotzooi in een afvalem mer te gooien. Dat was niet helemaal ge- Ik probeerde met een te dun servetje nog een klodder mayonaise van mijn broek te vegen bruikelijk, het was op de parkeerplaats een grote zooi van platgereden milksha kebekers en friet- en hamburgerbakjes. Ach, dat zouden de altijd glimlachende maar onderbetaalde jongens en meisjes van de keten straks wel opruimen. Ik keek rond en wist niet precies welke emotie nou de overhand voerde. Ik was enerzijds ontroerd dat wij, de vaders en moeders, dit ons kroost toch steeds maar gunden. Anderzijds een beetje bedroefd dat we daar met z'n allen zaten, opge propt in onze auto's met de langzaam beslagen rakende raampjes. Ik besloot dat die gevoelens tegelijker tijd konden bestaan en probeerde met een te dun servetje nog een stevige klod der mayonaise van mijn broek te vegen. Tegenover me, op een parkeerplaats voor invaliden, stond een man geleund tegen zijn auto een sigaretje te roken; hij keek zo verongelijkt de wereld in dat ik hem niet op de mogelijke illegaliteit van zijn actie durfde aan te spreken. Vijftig meter verder hadden twee tienermeisjes de middenberm van de provinciale weg ge kozen als eettafel. Ze hadden lol, lieten elkaar filmpjes zien op hun mobieltjes. We doen allemaal maar ons best. Reageren: maandag 1 maart 2021 GO doelwit voor de rest -Sigrid Kaag, D66 Frank H. - J| Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. frankpoorthuis@dpgmedia.nl Lilian Marijnissen (SP), Jesse Klaver (GroenLinks) en Sigrid Kaag (D66) voorafgaand aan het verkiezingsdebat. foto bart maat/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5