Vismijn naar Vlissingen 'onbespreekbaar' Bewoners Othene: 'Het is hier fantastisch!' 5 SPORTEN BUITEN Honderden fitnessclubs gingen zaterdag open. Ook in Hulst. ,,Het is gewoon keihard nodig om weer te beginnen^ -a De wolkjes damp komen uit de mond van Jolanda Rot tier-Van de Brande (67). Ze zit buiten op de hometrainer in een tent bij Sportcentrum Delta in Hulst. Het sportseizoen is begon nen, ook al is het een karaktervor- mende drie graden. ,,Drie graden?'', zegt de Hul- sterse oprecht verbaasd, ,,Nou, ik merk er niks van'', en ze maalt ferm door. ,,Ik ben altijd al sportief geweest. Zwemmen, wandelen en fietsen. Ik vind het ook leuk om te sporten met vrouwen van mijn leeftijd.'' Ondanks de kou is bij Delta het samen sporten weer begonnen. Als het vanwege corona binnen nog niet mag, dan maar buiten. Vanzelfsprekend rekening hou- dend met alle voorzorgsmaatrege len. Delta, met ook een vestiging in Terneuzen, is bepaald niet de enige fitnessclub waar zaterdag weer in groepsverband gesport werd in het kader van de actie 'Stilzitten is geen optie'. ,,Er doen Het is keihard nodig om weer te beginnen. De effecten van de coronatijd hakken erin vandaag 345 sportcentra mee'', vertelt Sandra Hanel, eigenaar van de Hulsterse Delta-vestiging. Niet dat Hanel of klanten als Jo- landa tot zaterdag stil hebben geze ten. ,,We geven al een hele tijd on line les via Zoom, via YouTube en één keer per week via de lokale om roep in Hulst.'' Ze wijst naar de ver slaggever. „Mensen zoals jij, daar richten we ons op. Mensen die wat extra motivatie nodig hebben om te sporten. Dat vonden we de afgelo pen tijd ook het ergst, dat de men sen die het het hardst nodig hebben niet goed konden begeleiden. Onze missie is mensen in beweging te houden.'' Heftig ,,De actie van vandaag werd ge bracht als een protestactie, maar zo zie ik het niet'', verzekert de Delta-eigenares. ,,Het is gewoon keihard nodig om weer te begin nen. De effecten van de coronatijd hakken erin. Je ziet dat het achter uit gaat. Klanten die vroeger twee of drie keer per week kwamen sporten die nu nog amper kunnen lopen. Zo achteruit gegaan. Het is echt heftig.'' ,,Ik heb MS, maar MS heeft mij niet'', zegt Gerda Schelkens-Lu- teijn (62). ,,Ik zeg dat altijd om aan te geven dat MS mij niet de baas is.'' Schelkens wacht geduldig tot een hometrainer vrij is en ze aan de bak kan. Ook zij trekt zich die ochtend niks aan van de kou en is blij weer eens in groepsverband te kunnen sporten. ,,MS is niet leuk. Het sporten heb ik keihard nodig en het team van Delta is geweldig. Ze stimuleren je echt om in bewe ging te blijven. In de tussentijd heb ik meegedaan aan de online lessen zoals de challenge via Face- book. Maar ik ben blij dat het weer kan. Ik kom hier ook al zo lang. Een jaar of achttien, schat ik. Delta is mijn tweede thuis.'' Guido van der Heijden Terneuzen Een op de vijf huishoudens in de wijk, deed mee aan het tevre- denheidsonderzoek van AM Zeeland. Het leverde zo'n drie honderd reacties op. ,,We zijn woningen aan het ontwikkelen en we moeten er nog een hoop", verklaart Jan-Kees Fait, project ontwikkelaar bij AM Zeeland, de reden voor de peiling onder de bewoners. ,,Daarom vragen we heel breed, wat vind je ervan en wat mis je? Hopend op positieve reacties om meer mensen naar Othene te trekken." Verswinkels Fait is enthousiast over de wijk. ,,Het is een gevarieerde wijk voor jong en oud, met een breed aan bod aan woningen in alle prijs klassen. De nabijheid van het groen, de Otheense Kreek, de polders, het wordt echt door de mensen gewaardeerd. Natuur lijk zijn er ook verbeterpunten, bleek uit ons onderzoek. Er zijn wel winkels, maar het aanbod is beperkt. Dat bleek ook wel uit de reacties. Mensen zouden er graag een tweede supermarkt zien, meer verswinkels als sla gers en bakkers en het openbaar vervoer, daar schort het ook nog aan. Ook zagen veel mensen graag dat de Laan van Othene eens doorgetrokken wordt." De bevindingen gaan niet in een diepe la, belooft Fait. ,,Wij gaan wel degelijk iets met die wensen doen, niet van vandaag op morgen, maar we nemen het zeker mee in de plannen voor de toekomst. De wijk is nog lang niet klaar, daar zijn we zeker nog een jaar of tien mee bezig. Voor dit soort zaken is natuurlijk ook overleg met de gemeente nodig." Guido van der Heijden Breskens Op de vismijn in Breskens worden alleen nog garnalen aangevoerd en nog maar één garnalenvisser kent Breskens als thuishaven. De ge meente Sluis hecht aan wat er nog rest in Breskens en veegt het idee om de activiteiten te verplaatsen naar de overkant van de Wester- schelde van tafel. ,,Voor het college van de ge meente Sluis staat vast dat Breskens en de visserij onlosmakelijk met el kaar zijn verbonden", schrijft de ge meente in een verklaring. ,,De ge meente Sluis stemt niet in met dit voorstel want zij ziet de belangen van Breskens er onvoldoende in ge borgd. De gemeente heeft dan ook een tegenvoorstel op tafel gelegd." Over dit tegenvoorstel wordt woensdag verder onderhandeld. Visserijmuseum De weigering van Sluis maakt de al lang lopende zaak complexer. In juli worden de eerste garnalen weer aangevoerd en als dat voortaan in Vlissingen gaat gebeuren is er tijd nodig om een en ander daar voor te bereiden. Daarnaast broedt de ge meente Sluis sinds jaren op een vis serijmuseum in Breskens. Langer Als het een toeristische steunpilaar kan zijn, kan de gemeente er in investeren onduidelijkheid voor de vismijn, betekent nog meer uitstel voor het museum omdat dat in hetzelfde, nieuwe gebouw is voorzien. Instandhouding Zowel de vismijn in Breskens als die in Vlissingen zijn eigendom van Holding Zeeuwse Visveilingen waar Vlissingen met 65 procent een meerderheidsaandeel in heeft te gen de 35 procent van de gemeente Sluis. John de Jonge, wethouder van Vlissingen snapt de reactie van Breskens wel. ,,Ik heb absoluut be grip voor het standpunt van de ge meente Sluis. De vissector is altijd van groot belang geweest in Bres- kens. Maar het gaat daar alleen om garnalen en het gaat om de instand houding van de infrastructuur in Zeeland voor de hele sector. Ook voor vis als tong en schol. Er is een kostenvoordeel om het naar Vlis- singen te halen en er kan daar dan ook een volledig pakket aan de vis sers worden aangeboden." Volgens het Sluise raadslid Sebas- tiaan Keijmel kan de vismijn voor Het gaat om de hele sector Breskens behouden worden als de gemeente Sluis er maar extra geld in wil steken. ,,Als het als een expe rience een toeristische steunpilaar kan zijn, kan de gemeente er inves teren met behulp van toeristenbe lasting. Uiteindelijk is het zeker dat Vlissingen weggaat", schat Keijmel in. Die gronden in de haven zijn volgens hem te veel waard. Maar fa ciliteiten in Breskens behouden is het - met het oog op de toekomst - misschien wel waard. maandag 1 maart 2021 estactie goed voor je li Eigenaresse Sandra Hanel (mondkapje) van sportcentrum Delta en Jolanda Rottier-Van de Brande genieten van het persoonlijk contact na maanden Zoom-les. foto anne hana Guido van der Heijden Hulst -Sandra Hanel Bewoners van de Terneuzense wijk Othene zijn dik tevreden over hun stek. In een enquête gaven ze hun wijk een 8 voor de woonomgeving en zelfs een 9 voor de woningen. Het verhuizen van de vismijnac tiviteiten van Breskens naar Vlissingen is voor de gemeente Sluis onbespreekbaar. Sluis komt met een tegenvoorstel want visserij hoort bij Breskens. -Sebastiaan Keijmel, raadslid Sluis -John de Jonge, wethouder Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47