6000varkens zijn stap dichterbij 11 50% KORTING 20% KORTING BEVELANDEN EN THOLEN 5 Raadslid ziet problemen groeien voor starters mode WINTERCOLLECTIE VOORJAARSCOLLECTIE DORPSHUIS KORTGENE Bridgen, gym, eten afhalen, een drankje aan de bar. Serge Bosschaart trekt alle registers open in 'zijn' nieuwe dorpshuis. BEL VOOR EEN AFSPRAAK: 06 20039332 of 0118 612508 KAMPERLAND Voor met een smalle beurs is het heel moeilijk geworden om een huis te kopen op Noord-Beveland. ,,En dat terwijl ook starters graag gebruik willen maken van de lage rentestand", zegt raadslid Mark Faasse. ,,Het gaat heel hard op de wo ningmarkt", aldus Faasse. ,,Je kan dat zien als een voordeel, maar voor de beginnende koper is dat een probleem", legt het raadslid (en tevens makelaar) uit. De situatie wordt volgens hem steeds moeilijker omdat mensen vanuit de stedelijke ge bieden naar het platteland trek ken. Een trend die door het thuiswerken is versneld. Zij stu wen de koopprijzen op waar door het voor inwoners van Noord-Beveland met een klei nere beurs steeds moeilijker wordt iets te kopen. Bebo-woningen Faasse heeft daarom een rapport geschreven over de Noord-Beve- landse situatie. Daarin doet hij de suggestie om op Noord-Beve land 'bebo-woningen' te bou wen. Dat zijn beneden- en bo venwoningen zoals die ook staan aan de Peppeldreef in Kamper land. De gedachte erachter is dat je dan maar één keer de grond nodig hebt met éénmaal een dak en één trap naar boven. Op die manier kan je goedkoper bou wen en de woningen zijn ge schikt voor zowel jongere als ou dere kopers. Daarnaast kan je ook iets doen aan de grondprij zen voor startershuizen. Samen met Noord-Bevelands Belang heeft hij een motie inge diend om de bouw voor starters te versnellen. Maar daar kregen ze onvoldoende handen voor op elkaar. Om nu al iets te doen aan het probleem voor de starters ging een krappe meerderheid van de raad te ver. Zij willen lie ver wachten tot het college met een nota over grondprijzen komt. Wanneer deze nota ver schijnt is nog onduidelijk. Coronacrisis of geen coro nacrisis, Serge Bos- schaart liet de kans niet schieten om in deze las tige tijd beheerder te worden van dorpshuis de Stadsweide in Kort gene. ,,Ik was op zoek naar iets wat me maatschappelijk meer voldoe ning zou geven.'' Geersdijkenaar Bosschaart is sinds 1 februari beheerder van het dorpshuis. ,,Drie jaar geleden heb ik bij de gemeente aangegeven dat ze me konden bellen als ze ooit iets zouden hebben. En een tijdje terug belden ze opeens dat ze een nieuwe beheerder zochten voor het multi functionele dorpshuis in Kortgene. Ik ben daar vol overgave ingestapt.'' Stress De kersverse dorpshuisexploitant begeeft zich niet helemaal op onbe kend terrein. ,,Ik heb 18 jaar een ho recazaak gehad op Noord-Beveland. Op een gegeven moment was ik dat beu, commercieel koken met alle bijkomende stress. Gelukkig heb ik mijn zaak goed kunnen verkopen. Sindsdien was ik op zoek naar iets waarbij ik meer voor anderen kon betekenen.'' Dat is de Stadsweide geworden. Daar laat Bosschaart zelfs door co rona geen roet in het eten gooien. En over eten gesproken, dat is pre cies een van de dingen waar hij voortvarend mee aan de slag is ge gaan. ,,Mijn achtergrond en tevens grote hobby is altijd koken geweest. Dus daar ben ik mee verder gegaan en sinds afgelopen woensdag zijn we gestart met het aanbieden van warme maaltijden.'' Op twee dagen in de week (woensdag en vrijdag) biedt Bos- schaart twee verschillende maaltij den aan. ,,Voor maar 5,75. Ik haal daarvoor zoveel mogelijk bij de lo kale boer en winkels. Daar maak ik een Hollandse en een buitenlandse maaltijd van. Voor 15.00 uur bestel len en tussen 17.00 en 19.00 uur op halen. Daar zijn we, denk ik, uniek in. Vers en warm, met goede, lokale ingrediënten.'' Twintig maaltijden Maar wie weet er, in tijden van lockdown en avondklok, eigenlijk een beginnende ondernemer te vinden? Dat zal nog geen storm lo pen zeker? ,,Nou, daar waren we best verbaasd over. De eerste woensdag hebben we gelijk al twintig maaltijden verkocht. En vrijdag waren het er zelfs nog meer.'' De beheerder barst nog van de ideeën. ,,Het is moeilijk in corona- tijd, maar er zijn hier normaal ge sproken best veel verenigingen ac tief. De saamhorigheid na corona is heel belangrijk. Zo zou bijvoor beeld het ontbijt voor nieuwe in woners hier mooi passen. Verder denk ik erover om één keer per maand een buurtborrel te organise ren. Of oliebollen bakken tijdens Mijn achtergrond en tevens grote hobby is altijd koken geweest oudjaar voor 20 cent per stuk in plaats van 1 euro 20 bij de bakker. Misschien kookcursussen voor mensen uit de buurt. Daarnaast willen we straks ook de mogelijk heid aanbieden om de maaltijd hier op te eten. Want waarom zou je niet, als je hier komt bridgen van twee tot vijf, daarna nog een maal tijd nuttigen voor weinig geld?'' Wat Bosschaart ook heel belang rijk vindt, is de verbinding tussen ouderen en jongeren. ,,Er zit ook een school in het gebouw. Ik wil in teractie stimuleren tussen jong en oud. De schoolkinderen kunnen dan bijvoorbeeld koekjes bakken in de keuken en dan kunnen de oude ren hun verhaal vertellen. Want de mensen die in de appartementen boven het dorpshuis wonen, heb ben allemaal een verhaal. De één heeft misschien zijn hele leven ge varen en de ander heeft weer wat anders te vertellen. Dat kunnen ze dan mooi kwijt aan de jeugd.'' De enthousiaste Geersdijkenaar ziet het helemaal voor zich. ,,Straks heb je dat de bridge bezig is in het dorpshuis en de gymzaal is bezet door een andere vereniging. En dan zitten er ook nog een paar klanten aan de bar een biertje te drinken. Dat wordt hartstikke gezellig. Ik heb er heel veel zin in.'' Het familiebedrijf Jansen uit Hul sel nam in 2019 het stilliggende varkensbedrijf aan de Stekeldijk over om daar een moderne stal te bouwen. De buurman zag dat niet zitten en stapte naar de rechter. Daar heeft hij het deksel nu op de neus gekregen. De bouw van de stal heeft een voorgeschiedenis. In 2013 is al vast gelegd dat op deze locatie inten sieve veehouderij mogelijk is. Ver volgens is in 2019 vergunning ver leend om hier een nieuwe stal te bouwen voor 5958 varkens. Deze vergunning is in 2019 verleend aan toenmalig eigenaar Peter Merks. Hij heeft de locatie en de vergun- Brabants varkens bedrijf mag van de rechter megastal in Geersdijk bouwen ning vervolgens doorverkocht aan de familie Jansen uit Hulsel. En deze Brabantse familie gaat nu wel bouwen. Inmiddels hebben meerdere in stanties zich over de varkenskwes- tie op Noord-Beveland gebogen. Zo toonde D66 zich in de gemeen teraad tegenstander van de komst van de varkens naar Geersdijk. Sa men met de Partij voor de Dieren werden ook al vragen gesteld in Provinciale Staten. Maar ze kregen nul op rekest. Net als de buurman. Voor hem zijn er nu nog drie mogelijkheden. Hij kan het accep teren, hij kan zich laten uitkopen door de Brabantse varkensboer. Daar zijn al gesprekken over ge voerd, maar die ketsten af op de prijs. De buurman wil meer geld dan het bedrag dat de Jansens bie den. De derde mogelijkheid is een hoger beroep. De buurman kan binnen zes weken bezwaar aante kenen bij de Raad van State tegen de beslissing van de rechtbank. Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - www.lavooymode.nl maandag 1 maart 2021 Alles moet kunnen bij Serge Willem Adriaansens Kortgene Serge Bosschaart bereidt zijn afhaalmaaltijden in de keuken van de -Serge Bosschaart Stadsweide. foto johan van der heijden Met de vergunningen voor een megastal met 5958 varkens bij Geersdijk is niks mis, vindt de rechter. De weg is nu vrij voor een nieuwe megastal aan de Stekeldijk. Willem Adriaansens Geersdijk Mvecy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46