11 Nephand voor 100ste scoutinglid m HIËFjFjIIN[®;SWIiWÏË1 KMB 50% KORTING 20% KORTING SCHOUWEN-DUIVELAND 5 mode WINTERCOLLECTIE VOORJAARSCOLLECTIE NOODLANDING 1944ZOEKTOCHT NAAR RESTEN ZWEEFVLIEGTUIG NIEUWERKERK Zierikzeese schrijver zocht zaterdag naar restanten van een Engels vliegtuig op een akker bij Nieuwerkerk. BEL VOOR EEN AFSPRAAK: 06 20039332 of 0118 612508 Het zijn maar een paar bouten en koperen strip jes die Luitzen Bijlsma zaterdag met behulp van Stef Nelisse met zijn metaaldetec tor vond. En toch is het voor hem een waardevolle vondst. ,,Het kan het bewijs zijn dat dit de plek is waar Bernard Black met zijn Air speed Horsa in september 1944 een noodlanding maakte." Bijlsma heeft er een boek over geschreven, Schouwen Koorts, dat binnenkort gedrukt en uitgegeven wordt. Adrie Romeijn was net een jaar oud toen de Engelse piloot neer stortte op de akker naast Landlust, de boerderij waar hij woonde aan de Middenweg in Nieuwerkerk. Hij kent de verhalen alleen van ho ren zeggen, maar weet dat het vliegtuig in brand is gestoken, om sporen te wissen voor de Duitsers. Black schreef na de oorlog een ma nuscript over zijn noodlanding in Nieuwerkerk en wat erna ge beurde. Dat manuscript is de basis van het boek van Bijlsma, maar ook voor de hoofdpersoon in de film Slag om de Schelde: een piloot die in een Airspeed Horsa vliegt en het zelfde meemaakt als Bernard Black, volgens Bijlsma. Ooggetuigen ,,Mijn boek is een vertaling van het verhaal van Black. Ik heb alle loca ties op Schouwen-Duiveland die hij beschreef weten te identifice ren." Daarvoor ging Bijlsma langs familie van ooggetuigen en betrok kenen en hij ging op zoek naar fo to's. Zo stuitte hij op een luchtfoto van de RAF uit 1945 waarop hij de mogelijke contouren van de Air speed Horsa zag op de plek die Ber nard Black beschreef. Om de geschiedenis compleet te krijgen, wilde Bijlsma zoeken naar restanten op die plek. Hij nam con tact op met Adrie Romeijn, want de oude boerderij, nu in bezit van diens zoon Ronnie, is ook duide lijk zichtbaar op de foto. ,,We spra ken af dat zodra er geen gewassen op de akker zouden staan en het weer goed was, we konden komen zoeken." Dat was zaterdag. Bijlsma vroeg Stef Nelisse om hulp, omdat hij als lid van de Ar cheologische Werkgroep Schou wen-Duiveland ervaring heeft met Ik heb alle locaties op Schouwen-Duiveland uit het verhaal weten te identificeren zoeken met een metaaldetector. Zelf is Bijlsma lid van de Stichting Vrienden Erfgoed Zierikzee en (scheidend) voorzitter van de Ver eniging Musea Schouwen-Duive- land. Nooit eerder is op de akker gezocht naar restanten van het En gelse zweeftoestel. Bijlsma: ,,Er was denk ik niet bekend waar hij precies terecht was gekomen." Omdat het toestel van hout was, en de boer na de verbranding de meeste restanten heeft wegge- haald, wist Bijlsma dat hij niet veel zou vinden. Amateur-archeoloog Nelisse: ,,Een concentratie van spijkers of bouten kan erop wijzen dat dit de plek is waar het vliegtuig heeft gelegen." En dat is precies wat het duo zaterdag vond op de akker aan de Middenweg: een stuk of tien bouten van dezelfde afme ting. ,,Ik heb er foto's van gemaakt die ik opstuur naar de conservator van het Wings of Victory-museum in Best, waar ze zo'n Airspeed Horsa hebben nagebouwd." De vondst wordt niet meer in Schouwen Koorts vermeld. Dat is klaar om gedrukt te worden. Bijls- ma: ,,Het is een lastige tijd van wege corona. Het liefst wil ik dat het op 5 mei wordt uitgegeven. En ik wil een boekpresentatie geven tijdens de tentoonstelling Schou wen-Duiveland Bevrijd, eind mei in de Nieuwe Kerk in Zierikzee." Matthias (foto) kreeg zaterdag morgen een hand en een oorkonde overhandigd door voorzitter Huub van de Zande van de scouting Mr. Bakkergroep, maar daarbij werden wel de coronaregels in acht geno men. De hand werd een hand schoen op een stok. ,,Wij scouts geven elkaar de linkerhand'', ver telde Van de Zande aan het honderdste lid en Matt hias volgde die regel gehoorzaam op. Vervolgens mocht hij met de andere hand zijn oorkonde pakken uit de grijper die de voorzitter naar hem reikte. Toen een korte toespraak: ,,Je staat aan het be gin van een heel groot avontuur. Je mag vuurtjes gaan stoken, naar het buitenland, kamperen en je gaat mensen uit heel de wereld ont moeten.'' Matthias en Evy zijn nu Bevers, waartoe de jongste scoutingleden behoren. Er zijn in totaal vijf leef tijdsgroepen, tussen 5 tot 23 jaar. Voor de oudste groep, met leden vanaf 18 jaar, zijn er op het moment geen activiteiten in verband met de CO- VID-19-regels. Maar ook de kleintjes kun nen niet helemaal vrij ronddartelen. ,,De groepen mogen niet mengen en vol wassenen, behalve de leiders, moeten 1,5 meter afstand houden'', aldus de voor zitter. ,,We moeten alles buiten doen, maar dat is geen probleem. Dat deden we toch al.'' ,,Ik spring, ik stuiter en ik zing", klonk het zaterdag vanuit de rond draaiende kring met de kersverse Bevers. Matthias zong en sprong mee. Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - www.lavooymode.nl maandag 1 maart 2021 Tien boutjes kunnen hét bewijs zijn Valeska Nastaly Nieuwerkerk Stef Nelisse, Luitzen Bijlsma en Adrie Romeijn (linksboven vlnr) zoeken op de plek waar de Engelse piloot Bernard Black een nood landing maakte in september 1944. foto katja van noort Links: een tekening van een Airspeed Horsa. Rechtsboven: moge lijk bouten die zaterdag gevonden werden van het vliegtuig. -Luitzen Bijlsma „Lekker veel buitenspelen en ik hou van spelletjes." Meer rede nen waren er niet nodig voor Matthias Verkamman (7) om lid te worden van de scouting in Zierikzee. Samen met zijn zusje Evy (5) werd hij afgelopen week ingeschreven als lid. Zij was nummer 99, hij 100 en dat laatste werd door het scouting- bestuur gezien als een mijlpaal. Valeska Nastaly Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45