'Terras dicht? Dan gaat jeugd naar het park' NIEUWS 3 EINDE VAN TUPPERWARE MARGRIET DE KOK KRIJGT ZWARE KLAP TE VERWERKEN ,,In een kwartier tijd is mijn leven volledig op zijn kop gezet'', vertelt Tupperware- manager Margriet de Kok. Zij kreeg vrijdagmiddag, net als al haar Nederlandse collega's, via Zoom te horen dat het Amerikaanse bedrijf stopt in Nederland. aandagavond om twaalf uur gaat de stekker er uit, dan is I het klaar. Dit voelt als een mokerslag'', zegt De Kok. De klap is keihard aangeko men bij de Kapelse. Na de onheils tijding van afgelopen vrijdag zoch ten de Zeeuwse managers elkaar op. ,,Een van mijn collega's zei dat ze ons graag wilde zien. Dus zijn we met z'n vieren naar het Tup- perwarepand gereden waar we, ui teraard op afstand, bij elkaar heb ben gezeten. Niemand wist eigen lijk iets zinnigs uit te brengen. Er is daar alleen maar gehuild." De emoties grijpen De Kok nog steeds bij de keel. ,,Wat moet ik daar op antwoorden", verbijt zij haar tranen als wordt gevraagd wat het met haar doet. ,,Mijn Tup perhart huilt omdat ik het niet be grijp. Dit doet enorm pijn. We zit ten in een rouwproces. We waren zulke fijne collega's onder elkaar, er was nooit strijd. Het bedrijf is hier 70 jaar geweest." Donderslag De Kok kan het allemaal nog steeds niet begrijpen: ,,We zijn er enorm door overvallen. Zelfs het hoofd van Tupperware Nederland heeft het vrijdagmorgen pas ge hoord. Het was echt een donder slag bij heldere hemel. Dat was ook goed te zien aan de gezichten op Zoom." De reden voor het plotselinge besluit blijft voor De Kok een raadsel. De brief van het hoofd kantoor in Orlando, Amerika, geeft geen duidelijke reden waar om Nederland opeens van de Tup- perware-radar verdwijnt. ,,En daar moeten we het mee doen. Ik heb een brief gestuurd aan het minis terie van economische zaken. Dat zal waarschijnlijk niks opleveren, maar niks doen is voor mij geen optie." Financieel ging het helemaal niet slecht, zegt De Kok. ,,Als je kijkt hoe we het coronajaar heb ben opgepakt met whatsapp-par- ty's en dergelijke. Dat ging hart stikke goed. Tupperware Neder land heeft gewoon dik geplusd. In Zeeland hebben we een prachtig pand van onze distributeur en we waren volop aan het groeien. Dan is dit toch niet te bevatten?" Ondertussen malen de vragen door het hoofd van de aangeslagen consulente en manager. ,,Die Ame rikaanse bedrijven kijken naar de Ik kan me gewoon niet voorstellen dat Tupperware nooit meer terugkomt in Nederland cijfers en naar wat ze er daar aan over houden. Dat is waarschijnlijk te weinig geweest. En of dat nou met de Nederlandse wetten te ma ken heeft of met het Nederlandse belastingstelsel, ik weet het niet. Maar waarom kunnen België en Duitsland wel doorgaan?" Het valt De Kok erg zwaar. ,,Ik kan me gewoon niet voorstellen dat Tupperware nooit meer terug komt in Nederland. Het is een ge weldig product met een geweldige service. Diep van binnen hoop ik dat ik over een half jaar weer ge woon verder kan, maar ik weet het niet. Dit heeft wel even tijd nodig om te landen." Eén grote familie De grote vraag die door haar hoofd blijft malen is: ,,Hoe kan Neder land nou zonder Tupperware? Het was één grote familie van mensen die van hun hobby hun passie maakten en door hun passie pro ducten verkochten. En wat zeg ik nu tegen al die klanten die vertel len dat ze niet zonder Tupperware kunnen?" Koen Voskuil Breda Op groene matten, keurig op af stand van elkaar, protesteerden za terdag picknickende horecaonder nemers in de binnenstad van Breda. Met het ludieke protest vroegen ze aandacht voor hun zorgelijke situa tie en in het bijzonder pleitten ze voor het openen van de terrassen. De actie begon om vijf over twaalf, een bewust gekozen tijdstip. Want veel horecaondernemers staat het water aan de lippen. Tijdens de lockdown moeten eet- en drinkgelegenheden gesloten blijven, maar volgens ondernemers is die maatregel in de buitenlucht onzinnig. Met inachtneming van de 1,5 meter kunnen terrassen vol gens hen veilig open. Veiliger in elk geval dan de drommen mensen die nu in parken samenkomen. Verschillende parken in Neder land werden afgelopen weekeinde ontruimd, zoals zaterdag het West- broekpark in Den Haag en het park Valkenberg in Breda. Het Amster damse Vondelpark werd gisteren voor de vierde keer gesloten. ,,Zo- lang we terrassen niet opengooien, zal de jeugd zich blijven verzame len in het park'', zegt Dirk van de Voort, eigenaar van vier horecaza ken in Breda. 'Zwemmen' In Zwolle stalden horecaonderne mers zaterdag de terrassen uit, maar zonder drankjes te schenken. Volgens de ondernemers is het 'niet normaal' dat een sector zo lang moet 'zwemmen', terwijl er geen zicht is op een oplossing. De nood- steun van de overheid schiet tekort, zeggen ze. Van elke euro aan salaris die moet worden uitbetaald, wordt 0,70 euro vergoed. ,,Wij moeten zo'n 30 procent bijleggen.'' Verschillende lokale afdelingen van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) hebben afgelopen week hun leden opgeroepen om morgen de terrassen weer uit te stallen. Daar wordt in het land wisselend op gereageerd. In Friesland wordt opgeroepen de tafels en stoelen op hun kop te zetten, zodat bezoe kers er niet kunnen zitten. In som mige steden lijken ondernemers daadwerkelijk de tap te willen ope nen. Het kabinet zegt begrip te heb ben voor de onvrede bij de onder nemers, maar volgens minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) is het onverstandig de regels nu ver der los te laten, zo zei hij afgelopen vrijdag. ,,Laten we nou verstandig zijn. Behoedzaam, stap voor stap. Maar niet onverhoeds en de snelste route terug naar af kiezen. Dat is onverstandig.'' maandag 1 maart 2021 GO 'Mijn Tupperhart huilt' Willem Adriaansens Kapelle -Margriet de Kok Met ludieke protestacties in ver schillende steden hebben hore caondernemers benadrukt dat volgens hen de terrassen veilig open kunnen. Hoewel de pro testgeluiden tegen de horeca- restricties aanzwellen, voelt het kabinet vooralsnog niets voor een versoepeling. Op het Rodetorenplein in Zwolle genoten mensen van een drankje op zelf meegebrachte stoeltjes. Op terrassen werd niet geschonken. FOTOFRANSPAALMAN Margriet de Kok met meer dan 80 Tupperwarebestellingen die snel even gedaan worden. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3