Beoostenb De maat is vol voor cafébaas: terras gaat open Alle lichaamsdelen Ichelle zijn gevonden 2 MARLEEN BLOMMAERT ■Pr Column Toen ik na jaren weer in Zeeuws-Vlaanderen ver zeild raakte, hoorde daar na tuurlijk ook het navigeren in de Zeeuwse polders bij. Meneer B. pikte snel de ligging van het land op en met zijn mentale kaart, was het aangenaam reizen. Maar soms moest ik alleen op pad en dan ging het nog wel eens fout. Gelukkig hadden we op enig mo ment een digitale damesstem die ons door heel Europa leidde en dus ook door de polders hier. Er was echter een straat in onze om geving die het navigatiesysteem hoofdbrekens bezorgde en dat was de Beoostenblijsestraat, een mondvol. Voor het gemak wordt het daar uitgesproken als Bossen- blie, want taal is net als water: het zoekt de makkelijkste weg. de buurt van Axel. De Bliede (Blij!) was een geul die honderden jaren geleden Zeeuws-Vlaanderen door sneed. Het dorpje lag ten oosten van die geul en werd daarom een voudigweg aangeduid als Beoos- tenblij. Het dorp verdronk toen in de oorlog met Spanje het gebied onder water werd gezet. straat, op weg naar de markt in Axel. De sporen van het water en de oorlog van eeuwen terug zijn ver borgen onder lieflijk glooiende dij ken. Niets lijkt op een zonnige len tedag te herinneren aan de barre tijden die de Tachtigjarige Oorlog waren voor de inwoners van deze streek. Het front lag jaren lang in hier. Soms vraag ik me af hoe men dat toen overleefde. dat word ik ook als ik op deze weg rijd. Vooral in de weken dat de lam metjes daar in de wei staan, zoals nu het geval is. Ik stop dan altijd even. Ik zie elf lammetjes. Eentje is een beetje dronken en huppelt wild naar links, tien andere huppe len er wild achteraan. Dan gaat een ander gek schaapje naar rechts en weer gaat de jonge meute achter de nieuwe wilde leider aan. Ik glim lach. 'Wie lacht niet die de mens beziet.' Ik zie elf lammetjes. Eentje is een beetje dronken en huppelt wild naar links DE STELLING Vandaag: Ik maak me zorgen om de huisartsenzorg Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters STEEDS MEER CORONA-PRODUCTEN J/ I Automobilist overlijdt bij eenzijdig ongeval Motorrijder raakt gewond bij val SAS VAN GENT Omwonenden willen van vijver af na dood jongetje Met een gesloten zaak beleeft de 54-jarige cafébaas net als veel colle ga's een zware tijd. ,,De kosten lo pen door en ik kan mijn telefoon abonnement niet eens meer beta len", zegt de geboren Amsterdam mer. Normaal gesproken haalt hij per dag een omzet van 1000 euro binnen, nu verdient hij al maanden helemaal niks. ,,Mensen die dins dag naar het terras komen, krijgen de drank gratis. Het levert me dus geen geld op, maar gaat me geld kosten. Dankzij inzamelingsacties is het mogelijk om dat te doen. Mis schien ben ik de enige in Zeeland die dit doet, maar het móet. Als we langer dicht blijven wordt de ho reca volledig stukgemaakt.'' Het 'protest' van IJben duurt een dag, daarna zet hij het terras weer open zoals hij gewend was. ,,Ik ben er helemaal klaar mee. Het terras gaat open en blijft open." Ludieke actie Tegen de regels de boel open gooien, willen veel collega's van IJ- ben niet. Maar om niks van zich te laten horen terwijl het water hen aan de lippen staat, vinden ze ook niks. En dus vragen de onderne mers in de Zeeuwse horeca en de detailhandel op een ludieke manier aandacht voor hun problemen in coronatijd via een getekende vari ant op de Zeeuwse wapenspreuk 'Ik worstel en kom boven'. Bedenker Mart Scherp heeft al veel reacties gekregen. ,,Velen han gen de tekeningen achter hun ra men en delen ze via sociale media met de hashtag #meworsteleenver- zuupe." Het begon met het idee, het wa pen van Zeeland, Luctor et Emergo, vertelt Scherp. ,,Toen heb ik Jan Willem Hament - bekend van Leuntje en Merien - gevraagd er mooie prenten van te maken. Hij heeft onze situatie pakkend weten te tekenen." Ook al distantiëren Zeeuwse on dernemers zich van acties om tegen de regels open te gaan, toch wil Scherp zich ook niet als een lam naar de slachtbank laten leiden. „Als we open gaan, dan willen we het wel gewoon vol gens de re gels doen. Maar om nou hele maal niets van ons te laten horen, vonden we ook nogal wat. Dus heb ben we dit verzonnen. Want iedere maand moet er geld bij. Je haalt wel wat op met take-away en je krijgt wel wat steun, maar uiteindelijk is dat niet voldoende om wat te ver dienen." Overnachtingen Scherp benadrukt dat de meeste ondernemers 'het afgelopen sei zoen hebben bewezen zich aan de regels te kunnen houden'. ,,In drie maanden tijd waren er ruim vijf miljoen overnachtingen en toch hebben we het aantal besmettingen extreem laag kunnen houden." Scherp roept ondernemers op de tekeningen op A3-formaat op de ruiten van winkels, cafés en restau rants te plakken. ,,Zo geven we toch op een originele manier een signaal af." De familie van de vermoorde Ichelle van de Velde (29) kan einde lijk waardig afscheid van haar ne men. Het zoekteam van Stichting Signi Zoekhonden vond zaterdag het laatste ontbrekende lichaams deel van de Oostburgse in het uit wateringskanaal tussen Sluis en Retranchement. Voor de familie kan hiermee de rouw echt beginnen. Voor de vrij willigers van Signi, die uit alle hoe ken van Nederland met hun hon den naar West-Zeeuws-Vlaande- ren kwamen, betekent dit ook het einde van een maandenlange zoek tocht. ,,We leven ontzettend met de familie mee en wensen hen heel veel sterkte", stelt Ruurd Tuinstra namens Signi. In het uitwateringskanaal zoch ten politiemensen van specialisti sche teams de afgelopen weken meerdere keren naar Ichelle. De zoekacties zijn nu ten einde. De aandacht kan nu volledig uitgaan naar het afscheid van Ichelle en naar verder onderzoek rond haar dood en de enige verdachte in de zaak, de 44-jarige S. H. uit Aarden burg. De verdachte ontkent. Haar voorarrest is vorige week met ne gentig dagen verlengd. maandag 1 maart 2021 CLINGE Beoostenblij was ooit een dorp, in Bijna wekelijks kom ik langs deze Bliede staat dus ook voor 'blij' en Reageer op pzc.nl Weekend: Jongeren heb ben recht op een betaalbare woning 2384 reacties LOOP JE 1M BE STAB- KUN JE NERSENS MEER NAAR BE V/C VANBAAR BEZE PLASTIC "hOEb'.'., EN BIJSELEVERBE ROK MET HANBISE KLITTENBANB- SLUITINS. Bij een eenzijdig ver keersongeval in Clinge is zaterdag om 07.30 uur een automobilist om het leven gekomen. Het voertuig waarin het slachtoffer zat, had in de 's-Gravenstraat een lan taarnpaal en enkele paaltjes geraakt. De brandweer haalde het slachtoffer uit de perso nenauto, maar hulp mocht niet meer baten. De weg werd afgesloten. Over de toedracht van het ongeluk is nog niets bekend gemaakt. SLUISKIL Een motorrijder is gister ochtend in Sluiskil ge wond geraakt, toen hij met zijn voertuig viel. Het slachtoffer moest per ambulance naar het zie kenhuis. De motorrijder viel rond 11.00 uur op de Spui- kreekweg in het Zeeuws- Vlaamse dorp. Over de toedracht van de val is op dit moment nog niets be kend. Op de Beneluxlaan, de plek waar woensdag een zesjarig jongetje in het water raakte en ver dronk, is een herden kingsplaats ingericht. Voorbijgangers leggen bloemen, knuffels, kaar sen en kaartjes neer. Veel omwonenden heb ben een petitie getekend om de waterpartij tussen de Beneluxlaan en de Europalaan te laten dem pen. Volgens de opsteller van de actie is de vijver zo slecht onderhouden dat het eerder een moe ras is geworden. Daar dreigen alleen nog meer kinderen te verdrinken. Dat boetes dreigen, maakt Marco IJben niks uit. De 54-ja- rige Aardenburger gooit morgen hoe dan ook het terras van Het Kleine Café open. Hij wil een duidelijk signaal afgeven. ,,Alles gaat kapot. Ik ben er helemaal klaar mee. Het terras gaat open en blijft open.'' Eldridge Pentury en Jeffrey Kutterink Aardenburg Kijk op de site bij /video Marco IJben zet caféterras open Sheila van Doorsselaer Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2