'Blij dat Middelburg shelter city is' Grote belangstelling voor Essenvelt (ëmzmXmMmsm®? 50% KORTING 20% KORTING WALCHEREN 5 Roat wil gezamenlijk kunstwerk Vlissingers mode WINTERCOLLECTIE VOORJAARSCOLLECTIE ASIELZOEKERSCENTRUM GROEIEN EN KRIMPEN OP ÉÉN LOCATIE Waar het moet komen, weet nog niemand. Maar dat er een nieuw asielzoekerscentrum in Middelburg komt, is zeker. Met huisjes en een doorgaande weg er doorheen, als het aan locatiemanager Danny Deckers ligt. Zodat je er later een gewone wijk van kan maken. ,,Het is geen besluit dat van de ene op de andere dag is gevallen. Nadat de locatie in Goes is gesloten, is Middelburg de enige gemeente in Zeeland met een asielzoekerscen trum. Ik had er graag nog een ge meente bij gewild, al is het maar om af en toe medewerkers uit te wisselen, maar ik ben hier ook al blij mee. Toen ik het nieuws uit de media vernam, heb ik gelijk de wet houder geappt. Hij schreef terug dat dit nog maar het begin is." ,,Aan de vestiging van een asielzoe kerscentrum gaat altijd een heel proces vooraf. Informatieavonden zijn nuttig, maar vreten energie. Het is voor de gemeente ook lastig, omdat je altijd wel in iemands ach tertuin zit." ,,Nee. We hebben beloofd in 2025 weg te gaan, dan moeten we ons daar ook aan houden. We hebben hier een goede band opgebouwd met omwonenden. Natuurlijk zijn er klachten geweest, maar die heb ben we altijd serieus genomen. In het begin liepen we met beveiligers rondjes door de wijk, maar dat bleek al gauw niet meer nodig. We hebben nu ook meer kansrijke asielzoekers, dat scheelt. Als je weet dat je toch niet mag blijven, ga je je daar ook eerder naar gedragen." „Eerlijk gezegd: geen idee. Ik weet het echt niet. We hebben best een lap grond nodig. Ik zou het liefst een wijkje neerzetten, met een doorgaande weg er doorheen en kantoren en leslokalen in het mid den. Die kun je dan altijd nog weg halen om er een gewone wijk van te maken. Of, als er minder vluch telingen zijn, de buitenste huisjes verhuren aan studenten, arbeids migranten of vergunninghouders. En weer terugnemen, als er meer vluchtelingen zijn. Groeien en krimpen op één locatie scheelt een hoop gedoe." ,,Die wekken alleen maar wantrou wen. In het begin vroegen mensen hier ook of er geen avondklok was, en waar de bewakers waren. Niet iedereen weet dat asielzoekers, net als ieder ander, mogen gaan en staan waar ze willen. Ze doen vrij willigerswerk. En ja, er wordt wel eens wat gestolen in de super markt. En ja, als ze dat in hun eigen land doen, worden ze de winkel uit getrapt. Maar hier is er geen familie die ze dan te schande maken." ,,Dat is inderdaad het idee dat leeft. Maar statushouders krijgen geen voorrang op woningen. In het asiel zoekerscentrum krijgen ze 57 euro zakgeld per week, waar ze alles van moeten betalen. Ook eten en drin ken. Als ze klusjes doen, krijgen ze twaalf euro extra. We hebben in Nederland de afspraak asielzoekers op te vangen. Ik ben blij dat Mid delburg haar naam als shelter city waarmaakt." De Vlissingse kunstenaar Bert Dorrestijn heeft het kunstwerk 'Vlissingen in Perspectief vast een aftrap gegeven. Wat hij ge maakt heeft, zie je op www.stichtingroat.com en de Facebookpagina van Stichting Roat. Daar vind je ook het intro filmpje, waarin ze precies vertel len wat de bedoeling is. Enkele jongeren geven daarbij hun kijk op Vlissingen in coronatijd. Roat vraagt kunstwerken op A4-formaat in te zenden, gesig neerd door de maker. Alle mate rialen kunnen, van stoffencol- lage tot liedtekst. Eventueel kan uitleg meegegeven worden in Roat vraagt kunstwerken op A4-formaat in te zenden, gesigneerd door de maker een brief. De kunstwerken wor den tot en met maandag 15 maart ingezameld bij het Roat-gebouw aan het Westerzicht 64. Na af loop van de expositie kunt u daar uw kunstwerk ook weer opha len. Projectontwikkelaar Niels Colet van AM Zeeland stond er zelf ook een beetje van te kijken. De ver koop van Essenvelt was afgelopen week nog maar net aangekondigd of de mails stroomden binnen. Een paar dagen later stond de teller al op vijfhonderd. ,,Dat kunnen er dus gemakkelijk vijftienhonderd, tweeduizend worden." Essenvelt, vernoemd naar het voormalige en gelijknamige bui- tenhof, wordt een nieuwbouw wijk in het poldergebied tussen Middelburg en Oost-Souburg. Er komen vierhonderd huizen te staan in een waterrijke omgeving. Vrijstaande woningen, maar ook rijtjeshuizen. Tweekappers, lamel- woningen en levensloopbesten- dige woningen. Geen Mortiere Het wordt dus geen Mortiere, zegt Colet, waar toch voornamelijk grote huizen staan voor gezinnen met een goed gevulde bankreke ning. ,,Als het goed is, hebben we straks voor elk wat wils. Voor ge zinnen, maar ook voor ouderen. Met veel water en bochtige straten." Hoe de huizen eruit komen te zien, is nog niet bepaald. Daar mo gen de toekomstige bewoners na- melijk over meedenken. De pro jectontwikkelaar zet een zoge naamd participatietraject op. ,,Dat betekent dat mensen mogen mee praten over architectuur, maar ook over zaken als duurzaamheid. Ik zeg niet dat we alle wensen laten uitkomen, maar we gaan er wel re kening mee houden." Want een duurzaam huis, dat wil natuurlijk iedereen wel. Tot puntje bij paaltje komt, weet Colet inmiddels uit ervaring. ,,Dan zeg je: daar horen dus ook houten ko zijnen bij. Dan denken mensen aan al het schilderwerk en raken ze al gauw minder enthousiast. Veel mensen zijn ook gecharmeerd van rieten daken, maar realiseren zich niet hoeveel onderhoud dat vergt. En dat je verzekeringspremie ver drievoudigt." BEL VOOR EEN AFSPRAAK: 06 20039332 of 0118 612508 Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - www.lavooymode.nl maandag 1 maart 2021 WA Wendy Wagenmakers Middelburg Hebt u lang moeten lobbyen voor een nieuw asielzoekers centrum? Is er nog een lange weg te gaan? Kan het niet gewoon blijven waar het nu zit? Middelburg raakt aardig volge bouwd. Waar is nog plaats voor een nieuw asielzoekerscen trum? Dus geen hekken en slagbomen meer? En dan krijgen ze nog een gratis huis en gratis geld ook. Een groot verzamelkunstwerk met alle lichtpuntjes van de Vlissingers in coronatijd. Dat wil welzijns- en opbouwstich- ting Roat voor elkaar zien te krijgen. Onder de titel 'Vlissin- gen in Perspectief' roept Roat mensen op om hun lichtpunt te schilderen, tekenen, bordu ren, beschrijven, haken of te bezingen in een rap. De kunstwerken worden samen tentoongesteld. Claudia Sondervan Vlissingen Informatie kan worden inge wonnen bij Daniel Zelic, 06 17798103 of via d.zelic@ stichtingroat.com. En hopla, weer een wijk gevuld. De woningen in Essenvelt staan nog amper op papier of de be langstellenden staan alweer in de rij. Vierhonderd huizen zijn peanuts in Middelburg. Wendy Wagenmakers Middelburg Mvooy Danny Deckers is locatiemanager van het asielzoekerscentrum in Middelburg. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25