Nieuwe huisarts verdient steun Regulus breekt record op de Westerschelde Hakken 2 GEZONDHEID VLISSINGEN WERKT AAN Veel Zeeuwen hebben straks geen huisarts meer als er niets gebeurt. In Vlissingen komen voor de zomer drie gezondheidscentra: geen gebouwen, maar een nieuwe manier van werken. Commentaar Het tekort aan huisartsen in Zeeland wordt steeds meer voelbaar. Om te voorkomen dat Zeeuwen straks zonder huisarts komen te zitten, worden in Vlissingen drie ge zondheidscentra opgezet. Een nieuwe werkwijze. Er gebeurt veel in de Zeeuwse zorg. Ogenschijnlijk zijn het abstracte, bestuurlijke veranderingen. Toch gaan alle Zeeuwen ze merken. Onlangs nog maakten de Zeeuwse ziekenhuizen Adrz en ZorgSaam én Emergis, ouderenzorgorganisatie SVRZ en zorgverzekeraar CZ vergaande afspraken. Door personeels tekorten gaan ze de zorg drastisch reorganiseren. Iets soortgelijks gebeurt nu bij de huisartsenzorg. Allereerst op kleinere schaal, in Vlissingen. Voor de zomer komen er drie gezondheidscentra. Geen gebouwen, maar nieuwe werkwijzen. Die zorgen dat mensen betere hulp krijgen. Lang niet alle klachten zijn van medische aard. Mensen erva ren stress over bijvoorbeeld geld, eenzaamheid of verslaving. Dat vergt meer dan een recept voor de apotheek. Door ver gaande samenwerking komen patiënten straks eerder bij de juiste hulpverlener terecht. Ook wordt de werklast onder huis artsen beter verdeeld. Deze nieuwe manier van werken verdient daarom alle steun. Ook al betekent het dat zorgaanbieders autonomie moeten in leveren. Maar concurrentie werkt niet in de Zeeuwse zorg. Die heeft geleid tot verdeeldheid, vervreemding en slechtere zorg. Bovendien, zonder samenwerking zitten veel Zeeuwen binnen een paar jaar zonder huisarts. Dat mag niet gebeuren. Concurrentie werkt niet in de Zeeuwse zorg. Die heeft geleid tot verdeeldheid en slechtere zorg Aanvankelijk zou dat zaterdag al gebeuren. Maar door de hardnek kige mist werd dat uitgesteld tot gisteren. Loodsen stapten om 12.00 uur aan boord bij aanlegplaats de Wandelaar (ter hoogte van Zee- brugge). Het schip passeerde even voor 15.00 uur Vlissingen. Een werkgroep van loodsen be gon in 2019 met de voorbereiding van de proef. Dit was de eerste van een reeks van vijf proefvaarten. Die moet uiteindelijk leiden tot verruiming van de maximale diep gang tot 16 meter. Nu is 15,56 meter de maximale toegestane diepgang. De 366 meter lange Regulus stak dus 14 centime ter dieper dan mag. Containers Een grotere maximum diepgang is vooral van belang voor container schepen van 350 meter en langer. Een halve meter extra diepgang lijkt niet veel, maar daardoor kan een schip een paar duizend ton, dus honderden containers, meer naar de haven Antwerpen bren gen. Hennep ontdekt tijdens zoektocht naar motor Politie arresteert drankrijder De politie heeft vrijdag avond een 36-jarige man uit Bruinisse aangehou den voor het overtreden van de avondklok, rijden onder invloed en op ver denking van het verlaten van een plaats ongeval. De man werd rond 21.30 uur aangehouden op de Grevelingensluis. Hij zou met zijn auto de dijk af gereden zijn en er vervol gens te voet vandoor te zijn gegaan. Uit een blaastest bleek dat de man vier keer de toege stane hoeveelheid alco hol in zijn systeem had. ALMANAK De lente is vroeg en de planten beginnen al uit te lopen. De man pakt zijn snoeischaar om al de dode resten van het vorige jaar weg te halen. Rats, knip. Weer een handvol oude stengels weg. Gebukt hakt en zaagt hij in het rond. Auw, een snee in z'n duim. Honderd stengels verder en ja hoor een jaap in zijn hand. Twee honderd planten later en daar gaat bijna een vingertopje eraf. Zijn vrouw komt naar buiten en vraagt: ,,Waar ben jij nou hele maal mee bezig?" ,,Dit is", grijnst hij terwijl hij het bloed van zijn hand likt, ,,full contact gardening." SAS VAN GENT Beklimmers toren aangehouden Als je je niet lekker voelt, bel je je huisarts. Toch? Nou... één op de vier dokters gaat binnen vijf jaar met pensioen. Dus veel Zeeuwen hebben straks geen huisarts meer. Bovendien krijgen dok ters steeds meer vragen die ze niet in hun eentje kunnen oplos sen. Hoog tijd dus voor huisarts 2.0. Die dokteren ze nu uit in Vlis singen. En iedere Zeeuw krijgt er (snel) mee te maken. Pijlsnel. Want er zijn grofweg twee dingen aan de hand. Veel Zeeuwse huisartsen gaan de komende jaren met pensioen. Binnen vijf jaar is dat een kwart, bin nen tien jaar zelfs de helft. Dus minder huisartsen moeten meer patiënten gaan zien. En dat terwijl ze al tot over hun oren in het werk zitten. Dat gaat niet goed komen. Maar er is nog iets. Er komen ook steeds meer mensen aan het bureau van de huisarts met vragen waarop die geen antwoord heeft. Omdat het niet alleen medische klachten zijn. Mensen zitten bij voorbeeld in de stress over geld, verslaving of voelen zich eenzaam. Dat vergt meer dan een 'eenvoudig' recept voor de apotheek. Illusie Er moet dus iets gebeu ren. Maar wat? Meer huisartsen naar Zeeland halen misschien? ,,Een logische gedachte", zegt Mattijs Bordui, huisarts in Vlissingen. „Maar het is een illusie om te den ken dat je hier binnen drie jaar 25 nieuwe dokters naartoe krijgt." Huisartsen in Zeeland opleiden dan? Dat gebeurt sinds kort. Maar er zijn slechts vier plekken voor basis artsen die hun driejarige speciali satie volledig in de provincie kun nen volgen. Daarmee los je het tekort niet op. Al verlicht het iets en zullen er ook meer onder steuners worden opgeleid. Maar dat is nog geen oplos sing voor het tweede probleem. Stap verder In Vlissingen gaan ze daarom iets heel bijzonders doen. Alleen in Zuid-Limburg be staat iets soortgelijks. Maar hier gaat het nog een stapje verder. Eigenlijk vinden ze in Vlissin gen het wiel opnieuw uit. Hoe de nieuwe huisarts eruit ziet en wat dat voor iedereen gaat beteke nen, vertellen huisarts Mattijs Bor dui, CZ-manager Edwin Leutscher en wethouder Albert Vader van Vlissingen. Bordui: „Wees gerust, je gaat straks nog steeds naar een huisarts. Maar die doet achter de schermen iets anders dan nu, en dat ga je merken. Stel: jebentalleen- staande moe der, hebt overgewicht en weinig maandag 1 maart 2021 II Containerreus MSC Regulus is dan wel niet de grootste, toch brak het schip gisteren een re cord. Want het was voor het eerst dat een schip met een diepgang van 15,7 meter over de Westerschelde naar Antwerpen voer. Jeffrey Kutterink Vlissingen VLISSINGEN De politie heeft vrijdag avond een 20-jarige man aangehouden in Vlissin gen voor het bezit van een zak vol henneptop- pen. Agenten waren op zoek naar een gestolen motor en hadden infor matie dat deze mogelijk op de Jan Vermeerlaan in Vlissingen stond. Bij het schuurtje van de woning vonden ze de 20-jarige verdachte. De agenten vroegen of ze in het schuurtje mochten kijken, waar een zak met hen- neptoppen aangetroffen werd. De man is aange houden en ingesloten voor verder onderzoek. De henneptoppen en een stuk illegaal vuurwerk zijn in beslag genomen. BRUINISSE Huisarts 2.0 moet de zorg redden Tip? redactie@pzc.nl De politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag drie mannen aan gehouden voor het be klimmen van de brug wachterstoren van de draaibrug in Sas van Gent. De brugwachter waarschuwde de politie rond 01.30 uur. Eén van de verdachten, een 17- jarige jongen uit Hulst, kon bij de brug aange houden worden. Twee andere verdachten wer den in een woning in Westdorpe aangehou den. Het gaat om twee mannen van 19 jaar oud, uit Westdorpe en Pijn- acker. Ze zijn ingesloten voor verder onderzoek. Jeffrey Kutterink Vlissingen CZ-manager Edwin Leut- scher. foto cz Hoe gaat de nieuwe huisarts eruit zien?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22