11 Dierenattracties komen in de problemen door lockdown Ploumen maakt zich hard voor tolvrije tunnel Neeltje Jans Zijn collega Bert van de Hoef van Deltapark Neeltje Jans krijgt het ook voor zijn kiezen. Maar bij hem staat het water niet tot aan de lip pen. Voer en medicatie voor de drie zeehonden, vier zeeleeuwen en een paar honderd dieren in verschil lende aquaria kosten hem zo'n 150.000 euro per jaar. ,,We proberen de kosten te be perken. Die voor reclame en mar keting bijvoorbeeld houden we zo laag mogelijk. Er zijn reparaties die De energierekening is 40.000euro per jaar. Daar kun je een auto van kopen we uitstellen. En we besparen op personeelskosten. We hebben nor maal veel seizoenwerkers en doen nu meer met eigen personeel. Zo zat er op hele drukke dagen vorig jaar in juli en augustus niemand op kantoor en hielp iedereen mee." Het attractiepark krijgt van het Rijk een groot deel van de perso neelskosten terug. Zo zwaar als Iguana het heeft, heeft Deltapark Neeltje Jans het niet. ,,Maar we zijn onderdeel van een groot concern met 70 parken in Europa, die overi gens allemaal stil liggen. Maar goed, dat concern heeft nog wel wat vet op de botten." Ook put Van de Hoef hoop uit een nieuwe dierentuinregeling. ,,Daar doe ik komende week een beroep op. Daar kun je een aan vraag doen voor bijvoorbeeld me dische kosten, voedselkosten en elektriciteit. Maar ook Deltapark Neeltje Jans verdient normaal gesproken na tuurlijk meer dan het uitgeeft. ,,Vo- rig jaar zijn we op nul uitgekomen. Ik vrees dat dit jaar vergelijkbaar wordt." Berkenhof Tropical Zoo Ook BerkenhofTropical Zoo in Kwadendamme zingt het nog wel even uit. Al moet Jeroen Antes her en der ingrijpen. ,,We hebben het geluk gehad dat de zomer vorig jaar relatief goed was. Daardoor hebben we nog een klein buffertje op kun nen bouwen. Wel moeten we keu zes maken." De 300 dieren eten voor honderden euro's per week. „Daarnaast heb je een hypotheek, personeel en energie. Een aantal contracten hebben we niet ver lengd en ook niet opnieuw inge vuld." Dierenwelzijn komt zeker niet in het gedrang, benadrukt Antes. ,,We willen zo goed mogelijk voor onze dieren en medewerkers zorgen. Daar maken we ons hard voor." Al die pottenkijkers zullen Ali worst zijn. Die mist ze niet. Maar die vier drumsticks? Die vreet ze achter elkaar op. Alsof het niets is. De Missisippi alligator heeft geen idee hoe zwaar reptielenzoo Iguana het heeft. ,,Als we in april niet open kunnen, is het de vraag of we nog open gaan." Ook andere Zeeuwse 'dierentuinen' worstelen. loondienst." Nog zo'n hoge kosten post. Ondertussen reizen we van Afrika naar Azië en voel je letterlijk het klimaat veranderen. Bodem van de spaarpot Normaal zijn al die kosten geen probleem. ,,Want dan komen er jaarlijks tussen de 30.000 en 70.000 bezoekers en hebben we inkom sten. Nu teren we in op onze reser ves." De afgelopen paar jaar heeft Iguana goed gedraaid en geld opzij kunnen zetten, zegt Bom. „Geld dat eigenlijk bedoeld was voor ver bouwingen." Ook vorig jaar zomer draaide Iguana lekker. „Daardoor kwamen we niet in aanmerking voor ondersteuning. We hebben 4000 euro gehad. Dat was het." Nu is de bodem van de spaarpot in zicht. „We moeten begin april echt open. Anders moeten we geld gaan lenen. Het bestuur weet nog niet of het dat wil. Daarover wordt achter de scher men gediscussieerd." En anders? „Dan moeten we onderde len verkopen of in het uiterste geval helemaal sluiten." Hij slikt. „Nee, dat is niet leuk, daar hebben we het niet voor opge bouwd." Als je de wekelijkse bood schappen doet voor de 2500 reptielen van Iguana in Vlissingen, moet je wel een paar extra tassen meenemen. Schrijf je even mee? 30 kisten groente en fruit, 384 ratten, muizen, hamsters en konijnen en enkele tientallen kilo's rundvlees, kip, gehakt en speciale worsten voor waterschildpadden. Mag best iets meer zijn, minder niet. Oh ja, vergeet de eieren en de honden- en kattenbrokken niet. Bij elkaar zo'n 2500 euro. Elke week. 45.000eur energie Directeur Ad Bom schrikt niet van de kassabon. ,,Wat denk je van de energierekening? Daarvan zou je een nieuwe auto kunnen kopen. 40.000 euro per jaar." Nee, dat is niet gek, want reptielen kunnen zichzelf niet warm houden. „En dus simuleren we de temperatuur van het land van herkomst, en houden we rekening met seizoe nen. Sommige verblijven hebben vloerverwarming." Alles voor zijn die ren. Dat merk je. Bij elke soort vertelt Bom ronduit boeiende ver halen. Wat te denken van die python die is gevonden in een wc-pot in een Maastrichts hotel? ,,Hij is nu meer dan vijf meter lang. Soms komt die tegen me op staan als ik hem eten geef." We lopen door wat in 1571 nog de gevangenis was, slaan een hoek om en gaan een trap op. Luister, zegt hij,,Meer hoef ik niet te zeggen hè?" Twee klokschildpadden zijn aan het paren. Gelukkig, sommige dingen veranderen niet. Bom vervolgt. ,,Om de dieren te ver zorgen en de gebouwen te onder houden hebben we 15 men sen m maandag 1 maart 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 'De vraag is of we nog open gaan' j Kijk op de site bij /video Lockdown treft ook reptielen van Iguana Ad Gom voert Ali een drumstick. -Ad Bom, Reptielenzoo Iguana Jeffrey Kutterink Vlissingen Dierenver zorger San der de Klerk van Ber kenhof Tropical Zoo voert een Geelnek Ara. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21