I JOL Data gebruikt voor fraude Domper voor PSV en voor Feyenoord Walcheren De persoonsgegevens worden ge stolen, doorverkocht en vervolgens misbruikt voor internetfraude en oplichting via babbeltrucs. Met de naam, het telefoonnummer en het bankrekeningnummer wordt bij- De schade kan zo oplopen dat mensen al hun spaargeld kwijtraken voorbeeld bij webshops op afbeta ling gekocht. De spullen worden bij een ophaalpunt bezorgd. Betaalver- eniging Nederland meldde ook al een forse toename van spoofing, waarbij criminelen zich voordoen als bankpersoneel en met de privé- gegevens in de hand slachtoffers proberen te bewegen tot transacties. AP-voorzitter Aleid Wolfsen: ,,Veel mensen worden persoonlijk getroffen als criminelen erin slagen hun persoonsgegevens te stelen. Ze gebruiken de gestolen gegevens voor identiteitsfraude en om spam- en phishingaanvallen uit te voeren. De schade van dergelijke oplichting kan zo oplopen, dat mensen al hun spaargeld kwijtraken." Volgens de AP zitten hackers vaak al langere tijd in een netwerk voordat ze toeslaan. Ze proberen systeembeheerdersrechten te krij gen om vervolgens data te down loaden. In 2020 ontving de AP 1173 meldingen van datalekken, waarbij hacking, malware of phishing werd ingezet om persoonsgegevens te stelen. Het is voor het tweede jaar op rij dat er een forse stijging is. In 2019 was er ook al een grote toe name, toen van 25 procent. Eén lek kan enorme gevolgen hebben. Het datalek bij de GGD waarbij begin dit jaar de gegevens van miljoenen mensen die zich op corona hadden laten testen werden gedownload en verkocht, telt als één lek. Lekken komen overal voor. In de zorg, maar ook bij scholen of gara gebedrijven. Vooral grotere organi saties lijken het doelwit te zijn. Twee keer inloggen Volgens de AP is de beveiliging bij veel bedrijven en instanties niet op orde. Er zijn er vorig jaar gegevens van z0'n 600.000 tot 2 miljoen mensen gestolen bij een organisatie waarbij slechts één wachtwoord nodig is om in te loggen. De waak hond pleit voor meerfactorauthen- ticatie, waarbij twee keer inloggen nodig is, bijvoorbeeld met een wachtwoord én met een code die je per sms ontvangt. Datadiefstal wordt dan veel moeilijker. Wolfsen: ,,Meerfactorauthentica- tie is een heel eenvoudige beveili gingsmaatregel die verplicht is bij de verwerking van gevoelige persoons gegevens, maar die organisaties ei genlijk overal standaard zouden moeten doorvoeren. Dat zou veel leed kunnen voorkomen." P6 Mattijs Bordui is huisarts in Vlissingen. Zeeland stevent af op een groot tekort aan mensen zoals hij. Daarom wordt er in Vlissingen aan iets nieuws gewerkt. De huisarts 2.0. Die gaat samen met GGD, ziekenhuis en gemeente de problemen die iemand kan hebben aanpakken. iel verder voor sfavorieten. Prijsfavorieten Eindhovenaren laten het in slotfase liggen tegen Ajax: 1-1 Boadu met hattrick weer uitblinker in AZ- Feyenoord: 4-2 maandag 1 maart 2021 9°C Nieuwsmedia It c? Margriet de Kok huilt om het einde van Tup- perware Diefstal van persoonlijke gevens sterk toegenomen Het aantal hacks, gericht op het buitmaken van persoonsgege vens, stijgt explosief. Het aantal meldingen steeg in 2020 met 30 procent ten opzichte van een jaar eerder, meldt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). Ton Voermans Den Haag Aleid Wolfsen, voorzitter AP ZEELAND 2 Altijd laaggeprijsd SPORT 1 t/m 5 Perioden met zon pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1