Elite Zuid-Amerika dringt schaamteloos voor bij vaccinatie NIEUWS 13 Het stappenplan van premier Boris Johnson om de coronarestricties af te bouwen doet de Engelsen voorzichtig ontwaken uit een sociale winterslaap. ,,Die prik haalt ons uit de penarie.'' Duizenden mensen verzamelden zich bijna vier jaar geleden op St Ann's Square om samen te rou wen om de slachtoffers van de aanslag tijdens het concert van Ariana Grande in de Manchester Arena. Op het plein in het cen trum zong een vrouw spontaan Don't look back in anger van Oasis. Wildvreemden omhelsden elkaar. De verwerking van het drama kreeg een collectief karakter. Het naderende einde van de pandemie heeft bepaald niet zo'n effect. Een handvol mensen schui felt schichtig over straat. De tradi tioneel extroverte bevolking van de miljoenenstad in het noord westen van Engeland sjokt met ge bogen hoofd langs dichtgespij- kerde winkels, waarvan een flink deel niet meer opengaat. De aan kondiging van premier Boris Johnson dat het normale leven langzaam kan worden hervat, leidt niet tot uitbundigheid. Einde van de rit Achter de afwezige blikken brandt wel degelijk licht. ,,Nog vijftig da gen voor de winkels opengaan'', vertelt Ranald Lawrence, terwijl zijn zoontje Ruairidh gierend van de pret duiven opjaagt. De docent architectuur aan de universiteit van Liverpool doelt op 12 april, de datum waarop Johnson een van de hangsloten van het land afhaalt. ,,Ik kan wachten. We zijn bezig aan het einde van de rit.'' Lawrence vertrouwt net als het merendeel van de Britten op het vaccinatieprogramma van de over- heid. Ruim 18 miljoen mensen kregen al een eerste dosis toege diend. Dit geloof in de wetenschap deed hem en zijn zwangere vrouw vorige maand al besluiten een va kantiehuis in het Peak District te boeken, voor september. ,,In eigen land. Een buitenlandse vakantie durfden we niet aan.'' Minder bedachtzame Engelsen reageerden na de toespraak van Johnson in het Lagerhuis een stuk impulsiever. Reisbureau TUI zag het aantal boekingen met 500 pro cent toenemen, ook al neemt de regering pas op 17 mei een besluit over het toestaan van internatio nale trips. Om de 11 seconden be stelden mensen vakanties voor be stemmingen als Griekenland, Spanje, Turkije, Cyprus en Mexico. De mogelijke introductie van een digitale applicatie die als een moderne variant van het gele vac cinatieboekje kan dienen, doet het optimisme verder groeien. Het vooruitzicht dat in de zomer thea ters opengaan en voetbalstadions toeschouwers mogen verwelko men verlicht de grauwheid van het bestaan tijdens, zoals Johnson beloofde, de laatste nationale lock- down. Al zal menigeen zijn sociale vaardigheden moeten oppoetsen. De eenzaamheid heeft bij Joan (74) uit voorstad Whalley Range duidelijk littekens op haar ziel achtergelaten. Ze schrikt als ie mand haar aanspreekt. ,,Sorry, sinds vorig jaar april houd ik me aan de regels'', zegt de vrouw voor de ingang van winkelcentrum Arndale. ,,Mondkapje op. Afstand bewaren. En een muts, omdat ik nodig naar de kapper moet.'' De routekaart van Johnson geeft haar nieuwe energie. ,,Ik loop met een spring in my step." Joan heeft om die reden een klaproos, het symbool van de oor logsherdenkingen in november, op haar jas gespeld om de saamho righeid te benadrukken. ,,Ik ben al gevaccineerd'', zegt ze trots. ,,Die prik haalt ons uit de penarie. Nu Studenten die dit jaar afstuderen, krijgen problemen op de arbeidsmarkt moeten we nog even volhouden.'' Voor warenhuis Debenhams, om de hoek, schijnt er geen licht aan het einde van de tunnel. De keten is een van de vele economische slachtoffers van de crisis. Te laat De voorzichtige heropening van de pubs, de officieuze huiskamer van Engelsen, in april komt voor veel kroegbazen ook te laat. Van de 40.000 cafés is volgens schattin gen straks een kwart verdwenen. Universitair docent Lawrence maakt zich zorgen over een verlo ren generatie studenten. ,,Zij die dit jaar afstuderen, krijgen proble men op de arbeidsmarkt. Hun ni veau is afgezakt.'' De schrik zit er met 121.000 co- ronadoden goed in. Niemand haalt het nog in zijn hoofd om een mas sale samenkomst op St Ann's Square te organiseren om het le ven te vieren. ,,Maar het aftellen is begonnen'', stelt Lawrence met een grijns op zijn gezicht. ,,Al zal het voor mij wennen worden. Ik werk al een jaar thuis, zie mijn studenten alleen online.'' Getuige de wantrouwige gezichten van voorbijgangers is hij niet de enige. In Peru staat het voordringen zelfs op papier. Maar liefst 478 politici en prominenten staan op een lijst met bovenaan de voormalige president Martin Vizcarra, die in november werd afgezet vanwege fraude. De voorkeursbehandeling begon al voordat de laatste fase van de klini sche test met het Chinese vaccin was afgerond. Stiekem werden 3200 extra vaccins het land in gesmokkeld. Politici, wetenschappers die de klinische testen begeleidden, de regulator die het project overzag en zelfs de Vati caanse zaakgelastigde Nicola Gira- soli, lieten zich ermee inenten. In sommige gevallen betrof het hele families. De viceminister van Volksgezondheid liet zichzelf inen ten, zijn vrouw, zijn zus, de twee kinderen, een neef en een nicht. Toen 'vaccingate' uitlekte, stapten de ministers van Volksgezondheid en van Buitenlandse Zaken op. Ook in andere Latijns-Ameri kaanse landen gunden prominen ten zichzelf een voorkeursbehan deling. Er lopen momenteel onder zoeken naar fraude met vaccins in Brazilië, Argentinië en Ecuador. In Ecuador moest de minister van Volksgezondheid, Juan Carlos Ze- vallos, het veld ruimen, omdat een deel van de eerste lading vaccins 'toevallig' terechtkwam in het woonzorgcentrum van zijn moe der. Arrestatiebevel In Brazilië is er een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen David Al meida, de burgemeester van Man- aus. Hij had zichzelf met voorrang getrakteerd op niet twee, maar drie prikken. Hij was een van de zeven tig mensen die in een 'vip-vaccina tiekliniek', op het ministerie van Volksgezondheid, werden ingeënt. Zeker één ex-president, twee mi- nisters, een topman van het IMF en een ambassadeur kregen er een spuitje. Ook Chili, het enige Zuid-Ame rikaanse land waar de vaccinatie voorspoedig verloopt, worstelt met fraude. Ten minste 40.000 mensen zonder prioriteit hebben er snel een prik gekregen, onder wie politici, geestelijken en sporters. Het is niet alleen het ellenbogenwerk van de elite dat burgers boos maakt. Er wordt ook volop gesjoemeld met de vaccins. In Brazilië wordt zelfs een onderzoek uitgevoerd naar 'wind- vaccins'. Sommige verpleegkundi gen zouden in woonzorgcentra lege spuitjes zetten en de vaccins ach terhouden om te verkopen aan de hoogste bieder. maandag 1 maart 2021 GO Veel Britten zoeken even ontspanning in een van de vele Londense parken, om even aan de lockdown 'te ontsnappen'. foto getty images Geert Langendorff Manchester - Ranald Lawrence, universitair docent Zelfs in de coronacrisis maakt de elite van Latijns-Amerika drif tig gebruik van de ellenbogen. Waar het maar kan, dringt zij voor bij vaccinaties die bijna nergens vlekkeloos verlopen. Hans van Zon Rotterdam Protest in Argentinië. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13