Financiële strop dreigt voor duizenden II EUWS 11 Met protesten en stakingen werden ze misschien wel 's lands bekendste meesters. Thijs Roovers en Jan van de Ven zetten vier jaar na de oprichting van lerarengroep PO in Actie een punt achter hun missie met een afrondend boek waarin ze terugblikken op de dolle achtbaanrit. Alle problemen die er waren, worden door corona uitvergroot jï*>: maandag 1 maart 2021 Peet Vogels meepraat. We hebben genoeg ver trouwen dat dat sterk genoeg staat." Thijs: ,,We waren net Justin Bieber. Heel bizar was dat." Jan: ,,Het was ook wel een beetje on gemakkelijk." Thijs: ,,Ik had gedacht dat ik het heel leuk zou vinden om bekend te zijn, maar dat is dus niet zo. Ik wil heel graag met mensen praten over het onderwijs, maar verder ben ik ge woon een meester. Dat je in Amster dam op de fiets zit en mensen roepen ineens: 'Hey Thijs, goed bezig'. Ik vind dat héél ongemakkelijk." Wat was het gekste moment? Jan: ,,Mag het ook het té gekste mo ment zijn? Er was een manifestatie in Geleen. Daar stapte een wat oudere man op me af en zei met trillende stem: ik ben 64, stond op het punt er mee te kappen. Burn-out, zag het niet meer zitten. Toen kwamen jullie en nu heb ik het idee dat ik het wel ga redden." Thijs: ,,Wat ik heel bizar vond, is dat we bij ABN Amro in de jury zaten van een prijsvraag over kansenonge lijkheid. Zegt een bestuurder ineens: 'Jongens, hebben jullie misschien zin om vandaag naar Ajax te gaan?' Zaten we 's avonds met familie Ajax te kij ken in de halve finale tegen Totten ham." Thijs: ,,Ik kan me gewoon niet voor stellen dat ik ja had gezegd als ik had geweten hoeveel vrije tijd en energie het me zou kosten." Jan: ,,Afgaande op het resultaat zou den we het sowieso doen. Maar als je zegt: je krijgt er 1,5 jaar lang een full time baan bij? Het heeft echt een wissel getrokken. In juni 2018 zei mijn vriendin: 'Jan, je zit elke avond in Utrecht, Amsterdam. Hoe lang duurt dit nog? Als je me ten huwelijk zou vragen, zou ik nee zeggen'. Dus toen we de cao hadden getekend, ben ik naar huis gereden en meteen naar de juwelier gegaan om een verlo vingsring te kopen." Thijs: ,,Het is een route geweest waarbij we steeds de juiste afslag na men. En het momentum was daar. Er waren verkiezingen. Het gas stond al heel lang open en wij waren het vuursteentje waardoor het ont vlamde." Jan: ,,Wij hebben een directe link richting die salariskloof gelegd. Dat was een eyeopener voor heel veel mensen." Hebben jullie blufpoker gespeeld? Jan: ,,Ja, af en toe wel. We hebben ge durfde keuzes gemaakt, maar altijd weloverwogen gedurfde keuzes." Thijs: ,,We wisten wat we deden." Jan: ,,De macht van het getal hielp ook. Begin maart waren we net zo groot als de grootste onderwijsvak- bond. Dat was het PO in Actie-effect. We zaten echt tot in iedere leraren- kamer, omdat we een grassrootsbe- weging waren." Thijs: ,,Ik zou graag zeggen ja, maar afgelopen jaar is dat wel erg vertroe beld door corona." Jan: ,,In de Facebookgroep is er nog steeds een heel hoge activiteit. Het hele idee van wij doen ertoe en het heeft zin om van ons te laten horen, is er zeker nog." Thijs: ,,We zijn gewoon knettermoe. Ik merk het zelf ook. Je bent continu aan het wisselen; open, dicht, open, dicht." Dat blijkt uit een inventarisatie van vakbond CNV. De bond wil dat het kabinet de terugbetaling schrapt voor deze groep. Het probleem speelt bij mensen in vitale beroepen zoals zorgperso- neel, supermarkt- en distribu tiemedewerkers. Ze hebben af gelopen jaar veel overgewerkt, waardoor hun inkomen flink is gestegen. ,,Het is onaanvaard baar dat zoveel werkenden in de frontlinie straks nog een extra rekening krijgen'', zegt CNV- voorzitter Piet Fortuin. ,,Zij hebben keihard gewerkt. Veel overuren gemaakt, wat vaak betekent dat ze zorg-, huur- of kinderopvangtoeslag weer moe ten terugbetalen. Het gaat bij sommigen mensen om duizen den euro's. Vooral alleenstaande ouders worden hard getroffen.'' Op zich is het niet meer dan normaal dat mensen die te veel verdienen de toeslagen moeten terugbetalen. Wie genoeg ver dient, heeft de toeslagen immers niet nodig, is de redenering van de politiek. Toch speelt hier een ander probleem volgens Fortuin. Problemen Veel van de mensen in vitale be roepen verdienen in de basis vrij weinig. ,,De kans is dus groot dat zij dit extra bedrag niet zomaar kunnen terugbetalen. En hier door in de problemen of zelfs in de schulden komen. Er dreigt een stevige financiële strop.'' Bo vendien hebben mensen extra kosten moeten maken, bijvoor beeld voor extra kinderopvang. Vorig jaar juni vroeg de Tweede Kamer al of mensen in cruciale beroepen ontzien kon den worden in het terugbetalen van toeslagen. Staatssecretaris Van Huffelen gaf destijds aan dat dit niet mogelijk was. Het zou 'onuitvoerbaar zijn'. Na jarenlang elke dag contact zijn er nu wel eens dagen dat ze elkaar niet spreken. En dat is voor een paar da gen niet erg, maar dan begint het wel érg stilletjes te worden. ,,Ja, dan ga ik toch weer eens te appen om te vragen hoe het met hem gaat", knikt Jan, ter wijl hij naar meester Thijs kijkt. De afgelopen jaren streden de meesters voor minder werkdruk en een eerlijk salaris voor basisschoolle raren. Het tweetal stuitte onafhanke lijk van elkaar op het enorme belo- ningsverschil met docenten op mid delbare scholen en vond dat zo oneerlijk dat ze de barricaden op gin gen. Op 27 februari 2017 bundelde een derde meester (Paul de Brouwer) hun gezamenlijke onvrede en startte de Facebookpagina PO in Actie. In een paar weken tijd werden meer dan 45.000 leraren lid. Op het hoogtepunt kreeg de actie groep meer dan 60.000 leerkrachten voor een protest naar het Haagse Zui derpark. De boze leraren peuterden 430 miljoen euro los voor verlaging van de werkdruk en kregen 270 mil joen per jaar extra voor hogere sala rissen. Ook richtten de meesters een beroepsvereniging op, zodat de stem van de leraar beter gehoord wordt: het Lerarencollectief. Het enorme succes van de leraren- beweging had ook een keerzijde. Want onderaan de streep waren Jan en Thijs gewóón meester. 's Och tends ging de wekker soms al rond vijven voor een vroege radio-uitzen ding, vervolgens stonden ze voor de klas en daarna moesten ze nog aan schuiven aan talkshowtafels. Al die ervaringen beschrijven ze in het boek Leraar, durf te claimen! Hoe we samen ons prachtvak heroveren dat vandaag verschijnt. ,,Het is voor ons een afsluiting van een periode: vier jaar onderwijspolder, vier jaar trekken en sleuren in de beroeps groep. En we hopen dat het stokje op deze manier wordt doorgegeven", zegt Jan. Thijs: ,,Het gaat niet om Jan en Thijs. We strijden met zijn allen ergens voor." Jan: ,,We hebben een beroepsvereni ging neergezet die er toe doet, die GO Vakbond CNV vreest dat tien duizenden mensen met vitale beroepen hoge bedragen aan toeslagen moeten terugbeta len aan het rijk. Door de vele overuren die ze hebben ge maakt tijdens de coronapan- demie is hun inkomen te hoog geworden voor de steun. Jan van de Ven in gesprek met minister Slob. FOTO KOEN VERHEIJDEN Toch draaide PO in Actie lange tijd om jullie, zoals tijdens die grootste onderwijsstaking ooit, op 5 okto ber 2017 in het Haagse Zuiderpark. Hoe voelde het om ineens een su perster te zijn? - Jan van de Ven Hadden jullie ooit durven bevroe den dat het zo groot zou worden? Thijs: ,,Nee, dan had ik het ook nooit gedaan." Pardon, niet gedaan? Hoe verklaren jullie de enorme impact van PO in Actie? Denken jullie dat het PO in Actie effect nog bestaat? Wat zien jullie überhaupt gebeuren in het onderwijs tijdens corona? Jan: ,,Alle problemen die er waren worden uitvergroot. Kwaliteit van onderwijs, kansengelijkheid, lera rentekort." Utrecht Verpleegkundigen werkten vaak meer uren. foto anp Selfie van Roovers en Van de Ven met aan hun voeten 65.000 collega's. Ellen van Gaalen Amsterdam Zijn jullie niet bang dat alles als een nachtkaars uitgaat als jullie uit beeld verdwijnen? 10-'" - 46. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11