de helende kant van de gemeenschap. Die is enorm." Roxane: ,,Ik denk dat ik helemaal geen somber mensbeeld heb. Ik denk dat ik realistisch ben.'' Hanna: ,,Ik krijg soms te horen dat mijn werk cynisch overkomt. Mijn roman Alles wat er was werd weleens geplaatst in het rijtje boeken met het idee dat we allemaal beesten zijn. Een klein laagje vernis, je haalt het eraf en we're savages. Het verhaal speelt zich af in een schoolgebouw waarin een groep mensen moet zien te overleven, terwijl de rest van de wereld is vergaan. Ik stel er impliciet de vraag hoe gedrag veran dert als 'normale' omstandigheden veran deren. Het idee dat we eigenlijk allemaal wilde dieren zijn, heb ik helemaal niet. Mensen in het verhaal houden zich juist vast aan elkaar, zoeken houvast bij elkaar. Ze blijven hopen op het goede. Dat is hoe ik ertegenaan kijk.'' Roxane: ,,Jij cynisch? Nee, dat vind ik echt niet.'' Hanna, met een grijns: ,,In mijn romans heeft iedereen het heel gezellig met elkaar.'' Roxane: ,,Ik heb een vergelijkbare ervaring met mijn debuutroman, Schuim der aarde. De Volkskrant schreef: wat is dit inkt- en inktzwart. Ik dacht echt: hè?! Inkt- en inkt zwart? Het boek gaat over kinderen die op een zandvlakte in Brazilië leven waar niets is. Geen normen, geen cultuur, er is wette loosheid, onveiligheid, zo dicht als moge lijk bij de dieren, want het is overleven. Elke dag is een beproeving. Ik vond het mooi om het onderwerp af te tasten, een gedachte-experiment, wat is goed, wat is kwaad, wat gebeurt er als je daar woont, ga je dan moorden? Voor mij was het ook heel liefdevol. Iets heel zachts. Ik had niet aangevoeld dat ik dingen zo anders bekeek. Dat voelde als een klap. Ze zeiden: je bent echt een beetje twisted. Vrouwen waren heel boos, vonden het ziek, zo zit de wereld niet in elkaar, zo zitten mensen niet in elkaar, don't go there.'' Hanna, met grote ogen: ,,O?'' Roxane: ,,Op een avond was er een vrouw bij een lezing, een predikant, en zij zei: 'Ik heb zelden iets gelezen waar zo de licht- PASPOORT Hanna Marleen Bervoets Privé PASPOORT Roxane van Iperen Privé 13 Geboren Amsterdam, 14 februari 1984. Opleiding Media en cultuur. Loopbaan Begon als filmjournalist voor NL20, schreef tus sen 2009 en 2015 columns in Volkskrant Magazine. Debuteerde in 2009 met Of hoe waar om. Daarna volgden on der andere Lieve Céline (2011), Alles wat er was (2013), Ivanov (2016) en Welkom in het rijk der zieken (2020). Schreef toneelstukken, waaron der CarryMe (2018). Woont in Amsterdam, heeft een lat-relatie. Geboren Nijmegen, 11 juni 1976. Opleiding Rechten, beroeps opleiding advocatuur. Loopbaan Werkte als jurist bij NautaDulith. Heeft adviespraktijk De Pleit- schrijver. Begon journa listieke carrière in 2014 bij Jacky. Werkt(e) voor onder meer Vrij Neder land en De Correspon dent. Debuteerde in 2016 met Schuim der aarde. In 2018 volgde 't Hooge Nest. Woont samen met man en drie kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 93