'Ik een somber mensbeeld? Nee hoor, jij?' 'Nee, hoezo? Totaal niet' Dezelfde mechanismen zag ik bij conflic ten als de moordpartijen in Rwanda. Ik kwam uit bij iemand die mij echt wist te raken, Roméo Dallaire, een generaal die het bloedvergieten vergeefs probeerde te voorkomen.'' Was je op zoek naar een witte raaf die wel het 'goede' deed? ,,Nee, het is echt onderzoek naar de vraag hoe mensen reageren in heftige situaties. Ik ben wel door hem gefascineerd. Ik kom zelden mensen tegen van wie ik denk: jij hebt echt door hoe jij als individu ten opzichte van de groep functioneert. En dat je ondanks enorme tegendruk - want Dallaire is alles kwijtgeraakt, zijn gezond heid, vrouw, onderscheiding, werk - volle dig senang zegt: dit is toch hoe we het gaan doen.'' Hanna: ,,Mijn thema sluit heel erg aan op jouw oeuvre. Wat is de norm, dat zit in al mijn werk, en ook weer sterk in Wat wij zagen. Wat is waarheid, wat is 'normaal', wie bepaalt dat - die vragen spelen bij uitstek ook bij complottheorieën.'' Wat vind je daar zo interessant aan? ,,Hoe gaat iemand geloven, en waarom. Ik volgde Flat Earth vrij actief. Die beweging had iets tongue in cheeks, iets van spel. En de gemeenschapszin fascineert me ook; er zijn congressen, en dan hoorde je: hier voel ik me thuis, hier voel ik me begrepen. Zo'n bijeenkomst had voor mijn gevoel net zo goed een Lord of the Rings-congres kunnen zijn. Ik zag binnen die groep zelf ook allemaal insluit- en uitsluitmechanismes. Ik volgde Patricia Steere nogal intensief, bijna obses sief; zij had een populair YouTube-kanaal rond Flat Earth. Een oudere vrouw, vegan, erg op haar uiterlijk en ze werd zélf doelwit van hetzes en complotten. 'Ze heet Patricia, dat eindigt op CIA', was het dan. Dat fasci neerde me mateloos. Wat me zorgen baart, is dat het speelse er nu uit is. Het is heel hard. En de complotten evolueren, mensen pakken soms maar kleine stukjes mee. Er zijn moeders die op Facebook posten: 'Biden is een pedofiel, gefeliciteerd Amerika'. Die kennen de Roxane van Iperen Hanna Bervoets theorie erachter helemaal niet, die afkom stig is van QAnon. Die aanhangers geloven oprecht dat Trump een geheime oorlog voerde tegen satanistische pedofielen die de macht willen grijpen. Maar die moeders pikken alleen dat pedofielelement op en zijn, net zo oprecht, heel boos. Er is ook best een groot verschil tussen die Flat Earth-community en die meute op het Malieveld, om het maar even oneerbiedig te zeggen. Het wordt vaak op één hoop gegooid - 'o, het zijn allemaal complotgek- kies'. Ik denk niet dat we dat moeten doen.'' Roxane: ,,Het is heel complex. Begin 2020 heb ik er de Machiavelli-lezing over gehou den, precies hierover.'' Hanna: ,,Echt? Dat wist ik niet.'' Roxane: ,,Gek hè? We zijn in dezelfde onderwerpen geïnteresseerd, maar hebben ze vanuit een andere manier aangevlogen. Mijn lezing ging over de vraag hoe je voor komt dat volksmenners op z'n baudettiaans mensen meelokken met onwaarheden. Mijn stelling was: in een stevig huis belt niemand een louche klusjesman. Als de rechtstaat functioneert, weerbaar is, als instituties betrouwbaar zijn en er is niet veel onzekerheid, dan komt zo iemand niet zo makkelijk bovendrijven. We hebben de financiële crisis gehad, de migratiecrisis, corona. Als je ziet hoe daarop is gereageerd door de politiek, de machthebbers, dan vind ik het niet gek dat er geluisterd wordt naar iemand die zegt: 'Bij mij is het rustig. Ik weet hoe het zit, dit is zwart en dit is wit. Ik schep een nieuwe horizon. En om daar te komen, moeten we misschien im morele dingen doen, maar die staan in het teken van ons hogere doel'. Zo rechtvaardig je dat je heel gekke dingen doet onderweg. Zoals discrimineren, wetenschap negeren, feiten verdraaien.'' Wie lopen daar achteraan? Roxane: ,,Mensen in distress. Het heeft geen zin hen belachelijk te maken, om ze dom te noemen en wappies. Het zijn soms ook hoogopgeleide mensen. Je kunt ze niet wegzetten als een groep debielen, want dan negeer je waar het vandaan komt.'' Hanna: ,,Eens, het is een heel breed senti ment. Er lopen zoveel dingen door elkaar dat ik er eigenlijk alleen maar heel gede tailleerde antropologische studies over wil lezen.'' Roxane: ,,Die mensen zoeken gemeen schapszin, iets gezamenlijks. Maar dat wil niet zeggen dat het niet gevaarlijk is. Hoe meer je hen wegduwt naar de periferie, hoe meer de rattenvangers van Hamelen, de louche types profiteren.'' Eerst stonden 5G en anti-vaxxers in de belangstelling, nu denken sommigen zelfs dat er een bloed drinkende elite is. Is het niet gek dat mensen in dit soort dingen geloven? Hanna: ,,Dat zeggen we toch ook niet over mensen die geloven dat Jezus over water liep? Mensen pakken een bestaand narra tief, een zingevingsverhaal, en dat wordt overgenomen en aangepast. Zo werkt het bij religie, en bij sommige sektes.'' Roxane: ,,Het is inderdaad van alle tijden, maar wat echt nieuw is, is dat het ook een verdienmodel is. Socialemediaplatforms verdienen geld met shitpostings. Daarnaast is nieuw dat door groeiende ongelijkheid er een soort wereldleiding is die geen clou meer heeft van wat mensen onderin mee maken.'' Hebben jullie eigenlijk een somber mensbeeld? Roxane, verbaasd: ,,Ik niet hoor, jij?'' Hanna: ,,Nee. Hoezo? Totaal niet. Mensen denken dat vaak, maar ik geloofjuist ook in 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 92