het essay denk ik dan: dit is oud! Sleets! Het moet opnieuw!'' ,,Ja joh! Toen ik begon was ik hier (wijst in de lucht)... en hier heb ik een paal geslagen en inmiddels heb ik er ook allerlei gesprek ken over gevoerd en denk ik: dat en dat en dat moet anders.'' In haar essay (Roxane: 'Je moet trouwens essay zeggen hè, ik zeg altijd éssay, met de klemtoon op de e, maar dan kijken mensen zo van: wat ben jij een boerenlul met je éssay') kiest ze niet voor een makkelijk te verhapstukken onderwerp. Aan de hand van de lotgevallen van een Canadese VN- generaal ten tijde van de genocide op Tutsi's in Rwanda in 1994, werpt ze de vraag op of en hoe een individu op zijn eigen morele kompas kan blijven varen, ook als het zich daarmee buiten de veilig heid van de groep plaatst. Tamelijk heftig onderwerp, niet? Roxane, met een lachje: „Heftig? Valt wel mee.'' Hanna: ,,Ik vind het heel tof.'' Roxane: ,,Met dit thema ben ik al tijden bezig. Voor het essay wilde ik als rode draad de vraag: op welk moment dragen mensen hun geweten over aan een autori teit, de gemeenschap, ofde kerk. De groeps norm wordt jouw norm. Dat onderwerp heb ik altijd bestudeerd, ook als jurist. Ik deed veel onderzoek naar fraude door grote bedrijven, en het viel me op dat veel mensen daar vaak van wisten, maar dat iedereen zijn mond hield. Waarom? Het is een theoretisch onderwerp, en ik was bang dat mensen gaap, gaap, gaap zouden doen. Omdat je voortschrijdend inzicht hebt? ZATERDAG 27 FEBRUARI 2021 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 91