'Ik kijk liever uit naar de Boekenweek in de zomer, dan dat ik nu ga zitten sippen' lit ïïi Hanna Bervoets: ,,Ik ben benieuwd of we hetzelfde verhaal hebben, waar we elkaar voor het eerst ontmoetten.'' Roxane: ,,Het boekenbal?'' Hanna: ,,Ik herinner me een radio programma, het ging over immigratie. Lang geleden. Jij zat in een opiniepanel. Je was supergoed voorbereid, je had een kladblok met allemaal aantekeningen Roxane knikt instemmend: „Herkenbaar." Hanna: ,,En je zei: je moet niet in zo'n panel gaan zitten als je niet alles paraat hebt. Toen dacht ik: een vrouw naar mijn hart. Want veel opiniemakers - ik maak nu aanhalingstekens in de lucht - komen minder goed beslagen ten ijs. Toen jij al die cijfers noemde, dacht ik: o, yes! Dat is zo tof, dat iemand alles heeft uitgezocht voor een middagje radio.'' Roxane: ,,Ik weet het weer! Dat was ook ongeveer de laatste keer dat ik zo'n pro gramma deed. In die tijd zetten ze mij steeds tegenover kerels als Thierry Baudet om over immigratie te discussiëren. Zo van: zij is het enige gekkie dat dit nog aandurft. Ik al die cijfers uitzoeken, want ik dacht: ik mag geen fouten maken, dit is zo'n belangrijk onderwerp.'' Hanna: „Totaal mee eens! Als ik op radio of tv iets hoor wat niet klopt, ben ik in staat een brief te schrijven. De nuance moet kloppen, niks kort door de bocht. Dat is bijna een neurotisch iets.'' Roxane: ,,Ik dacht: praat geen poep. Er zaten bij die programma's ook mensen tegen wie ik opkeek, en die zaten er dan niet één nul, maar gewoon drie nullen naast! Zo van: vorig jaar was de asiel- instroom zo en zo hoog, dan dacht ik: dat zegt niets, je moet kijken naar aan vragen en toekenningen. Wat gebéurt hier, je houdt mensen leugens voor. Ik zou denken: als ik steeds opnieuw zo'n fout maak, dan ben ik onbetrouwbaar. Maar dat hebben veel mensen niet.'' Het is vrijdagmiddag. Hanna Bervoets (37) en Roxane van Iperen (44) zijn zojuist binnengekomen in het vrijwel uitgestorven kantoor van de CPNB, het marketing bureau van de boekenwereld, gevestigd Hanna Bervoets boven een garage aan de Overtoom in Amsterdam. Jassen gaan aan de kapstok, de mutsen blijven op. In de magazijnen liggen 627.650 exemplaren van het boeken weekgeschenk Wat wij zagen van Bervoets en 73.600 stuks van Van Iperens essay De genocidefax te wachten op verspreiding. Maar voorlopig blijven ze daar nog wel even liggen, want een krappe maand voor de start werd het hele feestje vanwege corona uitgesteld tot de zomer. Balen, ja. ,,We zaten al weken in de voor bereidingen'', zegt Hanna. ,,Maar we leven in tijden die om flexibiliteit vragen, dat snap ik. En een Boekenweek begin zomer kan ook heel leuk zijn, daar kijk ik liever naar dan dat ik nu ga zitten sippen.'' Nou, goed, beaamt ze later, een beetje sip is het toch wel. Vooral omdat het thema van haar novelle steeds actueler wordt. Het verhaal speelt zich af in de wereld vanfake news, online ranzigheid, complottheorieën, en gaat om de vraag wie ofwat ons wereld beeld eigenlijk bepaalt. De hoofdpersoon werkt als moderator bij een socialmedia- bedrijf en krijgt dagelijks de meest gruwe lijke of manipulatieve video's ter beoorde ling voorgeschoteld. ,,Ik heb in december 2019 de eerste opzet gemaakt. Toen was ik heel geïnteresseerd in de Flat Earth-beweging. Die bespraken toen ook al complottheorieën over 5G. Ik had niet kunnen bedenken dat die zo mainstream zouden worden. Straks komt het geschenk uit en lezen we er al maanden v over. Ik vind dat jammer, want ik heb nu eenmaal de kinderachtige neiging origineel te willen zijn. Ik denk al maanden: kom op, breng dat boek uit! Breng dat boek uit!'' Roxane: ,,Als iets klaar is, denk ik sowieso: get it over with. Ik heb nu ook bij mijn essay het gevoel: is het niet al ontzettend achter haald? Op een gegeven moment leg je je erbij neer dat alles wat je schrijft de dag erna niet meer is wat je erover had willen schrijven. Als ik morgen 't Hooge Nest zou schrijven, zou het weer een heel ander boek worden. Dat is het nare van iets dat je al zo lang geleden hebt ingeleverd; over 10 Roxane van Iperen: ,,De allereerste keer?'' Hanna: ,,Ik weet het.'' !,i Tl-."*'* v. t Atv 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 90