Voor u getest Daglichtlamp 27 Helpt een daglichtlamp bij slecht slapen en sombere gedachten? Lichtspecialist Jan Denneman en chronobioloog Marijke Gordijn hopen met de '30 dagen goed licht ervaring' antwoord te krijgen op die vraag. Journalist Jeroen Kreule is een van de deelnemers. k ben geen al te beste slaper. Net iets te laat stap ik m'n bed in, minstens twee keer per week schrik ik 's nachts rond vier uur wakker en ga ik malen. Gedoe in de liefde, deadlinestress, zorgen om een kind... Ik lig zo anderhalf uur wakker. De volgende dag zakt m'n concentratie soms weg, of dommel ik zelfs wat achter de laptop. Sinds eind januari staat er een lamp op mijn eettafel annex bureau. Het is de Jolly James, van het merk Sparckel. Geen goedkoop dingetje: hij kost circa 1800 euro. De lamp bootst daglicht na, vertelt Jan Denne- man (66), oprichter van de Good Light Group, een stichting met de missie om positieve effecten van goed licht op lichaam en geest onder de aandacht te brengen. Hij wil weten of de lamp mensen helpt wat vrolijker door het leven te gaan. Slaap je beter? Wat doet het met je vitaliteit en stemming? Voor en na moet een uitgebreide vragen lijst worden ingevuld. Denneman: ,,We willen de persoonlijke ervarin gen van de deelnemers in kaart bren gen.'' Aan het onderzoek doen tien tallen mensen mee. Ik ben er een van. De lamp staat precies op een halve meter van mijn laptop, zo valt er genoeg licht in het oog terwijl ik aan het werk ben. Het licht is fel, maar went snel. Ik laat de lamp volgens de instructie van Denneman minstens vier uur per dag maximaal schijnen, aan het einde van de werkdag gaat de lamp vanzelf naar standje avondlicht. Jetlag Het effect? De keren dat ik afgelopen vier weken midden in de nacht wak ker werd, zijn op één hand te tellen. Gebeurde het toch, dan draaide ik me om en viel ik vrijwel direct weer in slaap. ,,We hebben daglicht keihard nodig om onze biologische klok te synchroniseren'', zegt Denneman. Talloze onderzoeken wijzen uit: goed licht is net zo belangrijk als ge- zond eten en gezonde lucht. Je slaapt beter, je werkt geconcentreerder, het maakt je energieker, blijer en gezon der. Ik heb het allemaal ondervon den, afgelopen vier weken. Geen tus sendoorslaapjes meer achter de lap top, vrolijker, minder geprikkeld. De lamp heeft een verslavende werking en werd onderdeel van het ochtend ritueel: koffie, lamp aanzetten, dou chen. Krijg je een dag geen daglicht, dan gaat je biologische klok gemiddeld tien tot vijftien minuten achterlopen. Wie een week binnenblijft, loopt anderhalf uur achter, vergelijkbaar met een jetlag. Denneman: ,,Sinds de industriële revolutie zijn we veel meer binnen gaan zitten, waardoor ons bioritme gemakkelijk uit de pas loopt.'' Probeer zo veel mogelijk puur dag licht te vangen, is zijn advies. Liefst in de ochtend, rond half tien. Elk half uur is meegenomen. ,,Lukt dat niet, ga dan zo dicht mogelijk bij het raam staan als je een telefoontje moet ple gen. Zet je bureau en je bank bij het raam, zodat je naar buiten kijkt, of schaf goede verlichting aan.'' Dementie Maarten Voorhuis (45) ontwierp uit frustratie én verwondering de Sparckel. ,,Mijn opa leed aan demen tie en als kind zag ik dat hij - net als lotgenoten - niet of nauwelijks bui ten kwam. Later las ik dat er sterke aanwijzingen vanuit de wetenschap zijn dat voldoende daglicht kan hel pen bij functionele beperkingen van dementie. Sindsdien ben ik gegrepen door de werking van gezond licht. Ik ontwikkelde een lamp die de kracht van natuurlijk daglicht evenaart.'' In de lamp zitten zes ledgroepen met 196 ledlampjes. Een voorge programmeerde klok regelt wanneer de leds welk licht moeten uitstralen: wit licht aan het begin van een werk dag, activerend koud wit licht over dag en warm gedimd licht aan het Ga zo dicht mogelijk tegen het raam staan als je belt einde van de werkdag. De lamp is, in samenwerking met Tilburg University en GGZ Eindho ven, getest in een verpleeghuis met mensen met dementie. Het resultaat: het gemiddelde aantal hazenslaapjes overdag is meer dan gehalveerd, net als het nachtelijk ronddwalen. En wie overdag een paar uur onder een Sparckel had gezeten, sliep die nacht 87 minuten langer. Dat ik ook beter slaap, is dus voor Voorhuis niet vreemd. Toch wil hij benadrukken dat dat niet alleen door de lamp hoeft te komen, omdat slaapproblemen complex zijn. ,,Maar de lamp kan wel invloed hebben.'' Denneman is tevreden over mijn resultaat. ,,Een goede nachtrust zorgt ervoor dat je overdag fitter bent, dat je humeur beter is en je kunt ermee voorkomen dat je in een dip raakt. En daarvoor heb je nodig: gezonde lucht, gezond eten, en licht!'' BLAUW GO ZATERDAG 27 FEBRUARI 2021 Blijer na vier uur daglicht uit een lamp - JAN DENNEMAN Nachtrust Jeroen Kreule werkt als freelancejournalist altijd thuis. Een maand lang probeerde hij een daglichtlamp uit. foto jeanpierre jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75